fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Eye viewing digital information represented by circles and signs

My faceci, uwielbiamy wszelkie nowinki technologiczne. To zabawki, z których się nigdy nie wyrasta. Co będzie „na tapecie” w tym roku?

Nowe technologie zmieniają nasz świat. Rozwijają się w tak szybkim tempie, że coraz trudniej za nimi nadążyć. My jednak jak zwykle jesteśmy na bieżąco i przedstawiamy Wam najgorętsze trendy, tym razem nie modowe, a technologiczne.

 

1. Wirtualna rzeczywistość

O okularach i hełmach VR głośno jest już od jakiegoś czasu. Już kilka lat temu powstawały ich pierwsze prototypy. Dzisiaj jednak technologia poszła do przodu, a urządzenia stały się dostępne nawet dla przeciętnego Kowalskiego. Jest w czym wybierać. Hełmy Oculus (te akurat dobre będą dla Kowalskiego z wysokim kieszonkowym, bo ich cena to 600 dolarów), HTC Vive czy Sony PlayStation VR. Te ostatnie pozwalają nie tylko na rozglądanie się po wirtualnym świecie, ale i prawdziwe przemieszczanie się po nim! W połączeniu z konsolą urządzenie to prawdziwy hit dla wszystkich graczy. Pomyśleć, że kiedyś cieszył Pac-Man czy Saper na pececie…

Dla wszystkich mniej wymagających amatorów nowinek technologicznych rozwiązanie ze zdjęcia poniżej. Okulary VR od Google wykonane są z kartonu, a pełny plan do ich stworzenia dostępny jest w PDF-ie na oficjalnej stronie Google’a. Wystarczy samodzielnie wykonać swoje „okulary”, umieścić w nich smartfona i wirtualną rzeczywistość mieć na wyciągnięcie ręki, a raczej oka. 🙂

Jak to działa? Odpowiedź na kanale Unbox Therapy.

 

2. Rzeczywistość rozszerzona

Coś więcej niż „zwykłe” okulary VR. W przeciwieństwie do nich, nie izolują nas od świata zewnętrznego, a wzbogacają go o dodatkowe elementy. Po założeniu urządzenia na głowę na wyświetlaczu pojawia się obraz naszego otoczenia i korespondujące z nim informacje. Przy jego pomocy możesz umeblować mieszkanie, przejrzeć zawartość szafy i stworzyć odpowiednią stylówkę (ta opcja bardziej do nas przemawia) czy pomajsterkować, nie obawiając się, że rozkręcając sprzęt, nie znajdziesz sposobu by go ponownie złożyć. Okulary pomyślą za Ciebie i poinstruują co i w jakiej kolejności przykręcić. Sprytne, nie?

 

3. Wideo 360°

Co prawda pierwsze tego typu filmy zaczęły już powstawać rok temu, jednak dopiero w 2016 staną się równie popularne, co te klasyczne. Czym są zapytacie. Wideo 360° nie ogranicza widoku do tego, co przed nami, a pokazuje także to co nad, pod i za nami. Najlepiej do jego oglądania sprawią się oczywiście okulary VR, jednak nie są konieczne. Równie dobry będzie smartfon, czy tablet. Poruszając nim podczas oglądania filmu będziesz mógł „rozglądać” sie w jego świecie. Ciekawy wrażeń? Poniżej przykładowy filmik 360°.

 

4. Autonomiczne samochody

Innymi słowy auta, które same jeżdżą. O tego typu pojazdach słychać było już kilka lat temu za sprawą Google, jednak dopiero teraz pochwalić nimi mogą się także typowe samochodowe koncerny, jak Mercedes, Audi, Volvo, Lexus i inne. Pierwsze tego typu auta jeżdżą już po Stanach, gdzie trwają nawet prace nad zmianami prawa o ruchu drogowym, by dostosować je do tych samojeżdżących wehikułów. Podobno lada moment mają trafić do sprzedaży i być dostępne dla zwykłych konsumentów. Jak prognozują „amerykańscy naukowcy” (któż by inny!), za 15 lat sprzedawane mają być nawet w milionach sztuk. Naszym zdaniem pomysł niczego sobie, ale chyba dla typowych bab za kierownicą. Bo czy znajdzie się facet, który odda w ręce auta (no, raczej w kierownicę) przyjemność jego prowadzenia?

 

5. Technologie ubieralne

Najlepsze zostawiliśmy na koniec. O smartwatchach na pewno już słyszałeś. Inteligentne zegarki to jednak nic, w porównaniu do okularów, ubrań, a nawet bielizny. Amerykańska firma OMsignal stworzyła koszulkę wyposażoną w specjalny moduł, który zbiera informacje z czujników, które zainstalowane są na t-shircie. Jakie dane kolekcjonuje koszulka? Naszą pracę serca, płuc i intensywność wykonywanych ruchów. Informacje poprzez Bluetooth trafiają następnie do mobilnej aplikacji. T-shirt, który zastąpi Ci trenera personalnego możesz już mieć za niecałe 200 dolarów.

Nie przekonuje Cię ten pomysł? Co powiesz na bieliznę Fundawear, którą zaprojektował Durex. Produkt naszym zdaniem jest zdecydowanie bardziej użyteczny, a raczej… przyjemny w użyciu. Wyposażona w czujniki bielizna pozwala bowiem na odbieranie bodźców dotykowych wysyłanych przez aplikację. W wielkim skrócie, touching without touching. Poniżej filmik prezentujący działanie tego wyjątkowego gadżetu.


I co Wy na to?
😀


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz