fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Arnold Schwarzenegger, Ronnie Coleman, Frank Zane i kto jeszcze? Poznaj subiektywny ranking najbardziej spektakularnych kulturystów!

Kulturystyka cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Sławni kulturyści często zyskują status gwiazd i celebrytów – grają w filmach, angażują się w politykę, czy otwierają własne fundacje wspierające adeptów tego sportu. Poznaj 8 ikonicznych kulturystów, zarówno tych na emeryturze, jak i aktywnych zawodowo.

wyprzedaż do 70%

1. Ronnie Coleman

Ośmiokrotny zwycięzca tytułu Mr. Olympia, jeden z najlepszych kulturystów na świecie. Swoją karierę zaczął w 1989 roku, a już w kwietniu 1990 roku zdobył tytuł mistrza Teksasu w klasyfikacji NPC Texas Championships. Pierwszy tytuł Mr. Olympia uzyskał w 1998 roku, a jego dominacja trwała potem aż do roku 2005 roku. Co ciekawe, Ronnie był zawodowym policjantem, posiada także dyplom magistra z rachunkowości. Ronnie ma także na swoim koncie epizod w jednym z odcinków serialu CBS pt. „Zabójcze umysły”. Ostatni tytuł Ronniego to 4 miejsce Mr. Olympia z 2007 roku. Ronnie nawet po najbardziej wymagających treningach prawie zawsze twierdził, że to jeszcze nie jest wszystko, na co go naprawdę stać.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ronnie Coleman (@ronniecoleman8)

2. Arnold Schwarzenegger

Postać, którą znają nie tylko fani i amatorzy kulturystyki. Arnold osiągnął w kulturystyce praktycznie wszystko. Swój pierwszy tytuł Mr. Universe zdobył w wieku dwudziestu lat. W błyskotliwej karierze Schwarzenegger aż siedem razy zwyciężył w zawodach Mr. Olympia. Jego spektakularna muskulatura nadal jest uważana przez wielu jako niedościgniony wzór, a samego Arnolda określa się mianem kulturysty wszech czasów. Austriacki kulturysta to także przykład osoby, która świetnie odnalazła się w świecie filmu i polityki. Idealny przykład nietuzinkowej postaci i dowód na to, że sławni kulturyści mogą po zakończeniu kariery zawodowej wieść nietuzinkowe życie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Arnold Schwarzenegger (@schwarzenegger)

3. Frank Zane

Jeden z nielicznych sławnych kulturystów, któremu udało się pokonać Arnolda Schwarzeneggera. Trzykrotny zwycięzca Mr. Olimpia. Mimo stosunkowo niewielkiej wagi, po dziś dzień stawiany za wzór kulturysty klasycznego, który skupiał się nie tylko na mięśniach, ale także symetrii i estetyce – bardzo cienkiej talii i szerokich ramionach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Frank Zane (@therealfrankzane)

4. Jay Cutler

Przez większość kariery rywalizował z Ronnie Colemanem i na stałe wpisał się na listę sławnych kulturystów. Czterokrotny zdobywca tytułu Mr. Olympia (2006, 2007, 2009, 2010). Jeden z najcięższych bodybuilderów – na scenie ważył aż 275 funtów, czyli 124 kilogramy. Rozpoznawalny jako jeden z najbardziej masywnych i ambitnych kulturystów. Choć często był w cieniu Wielkiego Rona, to zaskarbił sobie grono wiernych fanów na całym świecie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Mr Olympia Jay Cutler (@jaycutler)

5. Lee Haney

Jedyny sławny kulturysta, który zdobył tytuł Mr. Olympia i już nigdy go potem nie stracił. Po tytuł sięgnął ośmiokrotnie i po zdobyciu ostatniego, rekordowego trofeum w latach osiemdziesiątych, przeszedł na emeryturę w wieku 31 lat. Lee doskonale wiedział, kiedy zejść ze sceny i czuł, że konkurencja zaczyna mu deptać po piętach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Lee „Hercules” Haney (@lee_haney_official)

6. Dorian Yates

Jeden z pierwszych prawdziwie masywnych bodybuilderów, który wyznaczył trendy na kolejne lata. Zasłynął nie tylko z tego, że sześciokrotnie sięgał po tytuł Mr. Olimpia, ale przede wszystkim z oryginalnego, autorskiego planu treningowego. Przez wielu specjalistów i fanów uznawany za prawdziwą ikonę kulturystyki. Mordercze treningi Doriana spowodowały jednak przyspieszoną, kulturystyczną emeryturę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dorian Yates (@thedorianyates)

7. Kevin Levrone

Wygrał 23 razy zawody IFBB, w których startował aż 68 razy. Choć nie udało mu się nigdy zdobyć tytułu Mr. Olimpia, to uznaje się go za jednego z najbardziej niedocenionych kulturystów. Na uwagę zasługują jego niesamowite mięśnie deltoidalne oraz ramion.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Levrone™ (@kevinlevrone)

8. Dexter Jackson

Jeden z najstarszych bodybuilderów i prawdziwy weteran Mr. Olimpia. Startuje w zawodach od 1999 roku po dzień dzisiejszy, a ma już na karku 50 lat. Brał udział w aż 19 konkursach Mr. Olimpia – w 2018 roku w końcu udało mu się zwyciężyć. Stawiany jako wzór zawodowca, który uparcie dąży do wyznaczonych celów. Posiadacz jednego z najlepiej rozbudowanych sześciopaków. Dexter wybija się na tle innych bodybuilderów właśnie tym, że mimo upływu lat nadal ma niesamowitą formę i ciało.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dexter „The Blade” Jackson (@mrolympia08)

Warto także wspomnieć o innych sławnych kulturystach, jak chociażby Phil Heath, Lou Ferrigno czy Flex Wheeler.

A Wy, macie swoje typy? Kogo jeszcze dodalibyście do listy?


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz