Jesteś na diecie, a może ograniczasz spożycie mięsa? A może… po prostu znudziły Ci się te wszystkie kiełbasy, karkówki, skrzydełka i kaszanki? Podpowiadamy, co można smacznego przygotować na bezmięsnego grilla. Co powiesz np. na grillowany ser?
W ciągu ostatnich kilku lat coraz popularniejszy jest fleksitarianizm, czyli świadome ograniczanie mięsa. Według magazynu Focus robi to już 25% Polaków. Wg badań CBOS mięso i jego przetwory (kiełbasy, wędliny) jada kilka razy w tygodniu 52% Polaków, zaś 10% badanych jada je zaledwie kilka razy w miesiącu (i tą grupę można śmiało zaliczyć do fleksitarian).
Latem pokus, by wrócić do mięsnej diety, pojawia się szczególnie dużo. Wiedzą o tym zwłaszcza mistrzowie grillowania i imprezowania, którego stałym punktem jest wypad na kebaba. Czy grill bezmięsny może smakować tak dobrze, jak mięsny? Co, poza karkówką, będzie pasować do zimnego piwa? Sprawdźmy alternatywne pomysły na barbeque.
Bezmięsny grill – czy to ma sens?
Jeśli jesteś sceptyczny, pewnie wyobrażasz sobie, że będziemy grillować sałatę. Nic z tych rzeczy (chociaż można zrobić i to). Z drzewnym czy węglowym posmakiem wszystko smakuje lepiej. Powiedz sam, czy jest coś lepszego niż ziemniaki pieczone na ognisku, w popiele? A to przecież danie w pełni wegetariańskie, a nawet wegańskie (!). Lepsza może być chyba już tylko młoda cukinia z grilla – pieczenie wydobędzie z niej całą słodycz.
Bogactwo przypraw i umiejętność ich używania – to wyróżnia świadomą kuchnię bez mięsa, w tym bezmięsnego grilla. Mięso, jakby nie było, w wersji saute, podobnie jak często warzywa, również samo w sobie nie smakuje. Spróbuj kiedyś np. surowego mięsa do tatara, bez żadnych dodatków. Nie smakuje niczym konkretnym.
Owoce i warzywa na bezmięsnego grilla
Nieco inaczej ma się sprawa z warzywami. Najwięcej smaku mają nowalijki, np. słodka botwinka i kalarepka, świeży groszek cukrowy, ostra rukola, nie mówiąc już o owocach. Świetnym pomysłem na grilla bezmięsnego będzie bakłażan obtoczony w marynacie z oliwy, harissy i syropu klonowego. Po zgrillowaniu podawaj go z sosem na bazie sera feta zmieszanego z jogurtem. Posyp przed podaniem świeżo zmielonym pieprzem.
Owoce w ramach grilla bezmięsnego również możesz wrzucić na ruszt. Spróbuj pokroić w plastry i zgrillować świeżą brzoskwinię lub ananasa. Będzie on świetnym, odświeżającym dodatkiem do burgerów w stylu meksykańskim lub do sałatki na bazie fasoli, grillowanego tofu i kukurydzy, z kolendrą i ostrą salsą z pomidorów. Więcej inspirujących przepisów, które zrobią wrażenie, znajdziesz w artykule „4 super proste przepisy na grilla, dzięki którym zachwycisz gości”
Jak grillować ser?
Sekretem dobrze zrobionego, grillowanego sera jest kontrola oraz sama jego forma. Wybierz gatunek, który ma zwartą, twardawą skórkę. Będzie ona trzymać w ryzach jego miękkie wnętrze. Idealnym serem na grilla jest wspomniany camembert. Istnieją także camemberty stworzone specjalnie na grilla.
Jak grillować ser? Spiesz się powoli. Nie wstawiaj krążka na bardzo rozgrzany płomień (środkową część rusztu). Połóż go na średni ogień i z boku, obok innych warzyw. Nie musisz owijać go folią (nie chodzi o to, by go zaparzyć, a wypiec). Ser nie wymaga wysokiej temperatury. Wystarczą około 3 minuty z każdej strony, do momentu, aż skórka będzie lekko złotawa z każdej strony. Powinna ona nieco stwardnieć, a środek po dotknięciu np. szpatułką, być sprężysty.
Grillowany ser możesz zjeść samodzielnie, jak Czech, popijając zimnym piwem. Dla urozmaicenia, podawaj jako ciepły dodatek do sałatki z pomidorów, ogórków, pieczonej papryki czy bakłażana. Świetnie też będzie współgrał z grzankami i ziołami.
Jaki ser na grilla wybrać?
Ciągnący się, gorący ser możesz zjeść nie tylko na Krupówkach (oscypek z żurawiną), ale również na swojej działce, z grilla. Grillowany ser to przepis typowy dla kuchni czeskiej, gdzie podaje się go w panierce i obowiązkowo z zimnym piwkiem. Zrobi on furorę nawet wśród mięsnych gości. Jaki ser na grilla oprócz oscypka możesz śmiało wykorzystać? Wśród dobrych gatunków jest też camembert, halloumi (który świetnie będzie pasował do sałatek) oraz… tofu. Postępuj z nim jak z mięsem, obtaczając go w marynacie na co najmniej pół godziny przed wyłożeniem na ruszt.
Jak grillować szparagi?
Szparagi co roku wracają jako supermodna, wykwintna przekąska. Wciąż jednak mało kto wie, jak można je przyrządzić (poza oczywistym gotowaniem i podaniem w sosie czy zupą-krem). Te sezonowe warzywa będą świetne również z rusztu. Grillowanie zamknie cały ich smak w środku i pozostaną one soczyste oraz chrupiące. Jak grillować szparagi?
Przede wszystkim umyj je i obetnij zdrewniałe końcówki (dolne części). Delikatny smak szparagów podkreśli marynata z oliwy, sosu sojowego, ząbku czosnku, soli oraz pieprzu. Zalej je mieszanką, zamknij szczelnie w opakowaniu lub przykryj folią spożywczą i odstaw do lodówki na minimum 30 minut, by nabrały smaku. Następnie nabij je na patyczki do szaszłyków i oblej resztą marynaty. Grilluj na jednorazowych tackach przez około 5 minut z każdej strony.
W wersji dla nieprzekonanych, możesz dodatkowo, przed włożeniem ich do marynaty, owinąć je plastrami boczku. Taka przekąska będzie pasować świetnie do jasnego lekkiego piwa, białego wina lub cydru.
Mamy nadzieję, że ślinka już Ci cieknie i zrobiliśmy Ci „smaka” przed kolejnym rozpaleniem grilla. Dowiedz się, gdzie możesz go rozpalić bez ryzykowania mandatem z tekstu „Czy grillowanie na mieście jest legalne?”. Wykorzystaj sezon do maksimum i przygotuj niekonwencjonalnego grilla bezmięsnego.
Zaskocz wszystkich pomysłami i letnimi smakami. Bogactwo kolorowych owoców i warzyw na targowiskach zachęca do eksperymentów!