fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Ciepłe dni już zawitały do Polski, a to oznacza oczywistą chęć spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Chodzi za Tobą pomysł na grilla ze znajomymi na świeżym powietrzu? Sprawdź, co na temat grillowania w mieście mówią przepisy.

wyprzedaż do 70%

Grillowanie na mieście – co mówią przepisy?

Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości i masz swoją własną działkę na większej przestrzeni, to możesz bez problemu odpalić swojego grilla i cieszyć się relaksem ze znajomymi. Sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdy grillowanie chcemy urządzić w większym mieście.

Okazuje się, że przepisy polskiego prawa nie precyzują dokładnie, czy grill w danym miejscu jest legalny bądź nie, ale możesz się spodziewać, że jeśli staniesz w ścisłym centrum i nonszalancko zrobisz sobie miejsce na ognisko, to zostaniesz zgarnięty przez któreś ze służb – choć prawdopodobnie bez żadnego mandatu.

Znajomi w parku na grillu w mieściePrzepisy dotyczące bezpieczeństwa, czyli o czym pamiętać podczas grillowania

Choć przepisu dotyczącego samego grilla w polskim prawie na razie brak, to innego rodzaju zasady dotyczące bezpieczeństwa mogą i tak i tak narazić nas na karę pieniężną. Przede wszystkim, jeśli planujesz zorganizować grilla, to musi on odbyć się co najmniej sto metrów od lasu i nie mniej niż 5 metrów od budynku. Jeżeli się do tego nie zastosujesz, to możesz zostać posądzony o stwarzanie „zagrożenia pożarowego” co z kolei uszczupli Twój portfel o kilka stówek.

Dodatkowo, chociaż zabawa podczas grillowania trwa zazwyczaj w najlepsze, to musisz też pamiętać o zasadach dotyczących każdej innej imprezy. Przy zakłóceniu ciszy nocnej i spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym możemy również spodziewać się mandatu, z czego w pierwszym przypadku wynosi on aż 500 zł.

Grill na balkonie – czy przejdzie?

Grill na balkonie to sytuacja dość ryzykowna. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich sąsiadów, a konkretnie od tego, czy są na tyle zdeterminowani w walce z dymem, że będą gotowi na to, żeby pozwać Cię do sądu  mogą to zrobić powołując się na możliwy uszczerbek na zdrowiu, który miałby spowodować grill.

Balkon, jako taki – mieści się natomiast w definicji „prywatnej posesji”, więc dopóki zezwala na to spółdzielnia a sąsiedzi nie należą do nadgorliwych grillowanie czas zacząć!

Przed zorganizowaniem imprezy koniecznie zobacz, w co się ubrać na grilla.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz