fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Golenie brzytwą - lepsze od tradycyjnej maszynki?

Pojawienie się jednorazowych maszynek do golenia sprawiło, że tradycyjne golenie brzytwą zeszło na dalszy, niemal zapomniany plan. Jednak, jak to w modzie bywa, wiele trendów powraca z nagłym hukiem i staje prawdziwym hitem. Dokładnie tak jest w przypadku golenia brzytwą, które z przestarzałej czynności stało się praktykowane i to przez masy. Jak golić się brzytwą?

Golenie brzytwą – trochę historii

Brzytwy były z nami obecne już od dobrych kilku setek lat i to nimi najczęściej golili się panowie, gdyż jak wskazuje historia, były do tego najbardziej zdatnym narzędziem. Jednak prawdziwa rewolucja w kwestii brzytwy do golenia pojawiła się w 1740 roku. Wtedy to, za sprawą Benjamina Huntsmana, powstały brzytwy o wiele bardziej wytrzymałe niż te znane dotychczas. Brzytwa przypominała scyzoryk i najczęściej ostrzono ją przy pomocy kamienia.

Ważnym miejscem dla sztuki praktykowanej przez golibrodów była też XVIII-wieczna Anglia, gdzie osoby uprawiające ten fach miały pełne ręce roboty. Mężczyźni pochodzący z wyższych sfer nie stawali przed lustrem i nie brali sprawy w swoje ręce, tylko szli do odpowiednika dzisiejszego barber shopu (więcej na ten temat pisaliśmy we wcześniejszym tekście). Praktyka golenia brzytwą była najpopularniejszym sposobem na pozbycie się zarostu aż do początku XX wieku, gdy pojawiły się jednorazówki.

Jak przebiega golenie brzytwą u profesjonalnego barbera?

Jeśli chcesz zacząć golić się brzytwą, to masz dwie możliwości: albo zrobić to w domu, albo wybrać się do profesjonalnego golibrody. Jeśli będzie to Twój pierwszy raz z brzytwą do golenia, to polecamy wybrać się jednak do specjalistycznego salonu, w którym będziesz mógł bliżej zapoznać się z całym procesem.

Pierwszą rzeczą, jaką się wykonuje, jest zmiękczenie zarostu, następnie nałożenie na twarz ciepłego ręcznika, namoczonego wcześniej w aromatycznych olejkach. Celem jest zarówno dalsze zmiękczanie zarostu, jak i otwarcie porów. Następnie specjalnym pędzlem nakładany jest krem do golenia, po którym to procesie golibroda może zacząć doprowadzać naszą brodę do porządku. Na koniec na twarz zostanie nałożony balsam oraz preparat spowolniający odrastanie zarostu.

Jak golić się brzytwą, czyli o czym pamiętać, goląc się w domu

Przede wszystkim golenie brzytwą, choć zapewnia zazwyczaj dużo lepszy efekty, wiąże się przede wszystkim ze zdecydowanie większą ilością czasu, jaki musimy na ten proces poświęcić. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie sobie dokładnie tego procesu i zadbanie o to, by miało się około 20 minut na golenie. Przed rozpoczęciem golenia, najlepiej byś wziął ciepły prysznic, który będzie miał podobne działanie do gorącego ręcznika wykorzystywanego przez golibrodę. Dobrze zaopatrzyć się w zestaw do golenia z pędzlem.

Kluczowym elementem jest tu przede wszystkim dobry krem do golenia, jednak warto zaopatrzyć się również w odpowiedni olejek, który sprawi, że nasz zarost się zmiękczy i zdecydowanie łatwiej będzie nam poruszać się brzytwą po twarzy. Przy goleniu najlepiej namoczyć brzytwę w ciepłej wodzie. Golenie powinno przebiegać z brzytwą nachyloną pod katem 30 stopni. Gdy skończymy się golić, ważnym elementem jest też nałożenie balsamu, który zapobiegnie powstawaniu podrażnień.

To jak, przekonany do wzięcia sprawy (i brzytwy) w swoje ręce? Efektami pochwal się w komentarzach! 🙂


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz