fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jeśli często biegasz lub ćwiczysz, pewnie zastanawiasz się, jak dbać o swoją sportową odzież. Bardzo słusznie, ponieważ niektóre elementy sportowego ubioru bywają drogie, a niewłaściwa konserwacja może je po prostu zniszczyć. Jak prać ubrania sportowe, by móc korzystać z nich jak najdłużej? Oto kilka najważniejszych zasad!

Jeśli zainwestowałeś w odzież sportową dobrej jakości, pewnie chciałbyś cieszyć się nią jak najdłużej. Nic dziwnego, w końcu garderoba sportowca potrafi sporo kosztować i szkoda byłoby stracić spory hajs z powodu niewłaściwego proszku do prania czy zbyt wysokiej temperatury. Jeżeli nie jesteś pewien, jak prać ubrania sportowe, a hieroglify na metce nic Ci nie mówią, to żaden problem!

wyprzedaż do 70%

Jak prać ubrania sportowe, by służyły jak najdłużej?

Pranie sportowej odzieży rządzi się swoimi prawami. Pierwsza i w gruncie rzeczy najważniejsza zasada mówi, by z praniem takich ubrań nie zwlekać w nieskończoność. Najlepiej prać je od razu po skończonym treningu. Dlaczego?

To proste. Im dłużej brudna i przepocona odzież będzie czekała w kolejce do pralki, tym trudniej będzie usunąć żółte plamy. Co więcej, jeśli przez dłuższy czas przechowujesz brudną odzież w torbie na siłownię czy w koszu z praniem, stwarzasz idealne warunki do rozwoju bakterii. To z kolei przekłada się na przykry zapach, którego potem ciężko się pozbyć. Dlatego warto wyrobić w sobie pewne nawyki i zadbać o to, by odzież sportowa po treningu od razu doczekała się prania.

po ćwiczeniach

Jak prać odzież sportową? W rękach czy w pralce?

Kolejna złota zasada prania odzieży sportowej dotyczy temperatury. Większość rzeczy można prać w pralce, ale trzeba pamiętać o nastawieniu odpowiedniego programu. Na tym etapie warto jednak pokusić się o zerknięcie na metkę i sprawdzenie, co na ten temat ma do powiedzenia producent. Podpowiemy Ci, że ubrania sportowe najlepiej prać w temperaturze ok. 30-40 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura może uszkodzić tkaninę, a przynajmniej osłabić jej właściwości.

Najlepiej wybrać program prania ręcznego lub do ubrań delikatnych. Jeśli Twoja pralka ma taką funkcję, korzystaj z niej śmiało. Jeżeli nie, lepiej nie ryzykować i wyprać wszystko w rękach.

Pranie sportowych ubrań. O czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim o tym, by odzież sportową wrzucać do pralki wywróconą na lewą stronę. Elementy, takie jak zapięcia i suwaki mogą zaciągnąć materiał, dlatego lepiej, żeby były schowane. Jeśli kurtka czy spodenki mają rzepy, warto do prania zapakować je w specjalny woreczek. Dzięki temu rzepy nie uszkodzą pozostałych tkanin.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać to wirowanie. Pralkę należy ustawić maksymalnie na 800 obrotów. Jeśli ustawić mocniejszy tryb, jest spora szansa, że z pralki wyciągniesz ubrania o kilka rozmiarów większe.

program pralka

Co wybrać: proszek czy płyn do ubrań sportowych?

Do prania odzieży sportowej nie należy stosować zwykłych proszków do prania ani płynów zmiękczających. Proszki, jakich używa się do prania zwykłych tkanin, są przeważnie za mocne dla materiałów, z których wytwarza się ubrania sportowe. Z kolei płyny zmiękczające zawierają lanolinę, która niszczy strukturę włókien sportowej odzieży.

Jak zatem prać ubrania sportowe, by służyły jak najdłużej? Najlepiej w specjalistycznych środkach przeznaczonych do odzieży sportowej lub delikatniejszych środkach piorących, na przykład do ubrań dla niemowląt.

Czy można prać buty sportowe w pralce?

Jeśli zainwestowałeś w profesjonalne buty do biegania czy treningów, to pranie w pralce raczej sobie odpuść. Takich butów nie należy prać w pralce, bo po prostu tracą swoje właściwości, kształt i mogą się rozklejać.

buty w pralce

Brudne obuwie sportowe warto myć od razu, po każdym treningu na świeżym powietrzu. Wystarczy do tego ciepła woda i niewielka ilość mydła. W sklepach ze sportowym obuwiem dostępne są także specjalne detergenty, które nie tylko czyszczą, ale i impregnują buty. Po wyczyszczeniu, obuwie trzeba też porządnie wysuszyć. Najlepiej zostawić je w średnio ciepłym, przewiewnym miejscu. Raczej nie kładź butów na piecu czy grzejniku… chyba że chcesz, by szybciej się rozkleiły. 😉

Jeśli wiesz już, jak prać odzież sportową, pora wejść na wyższy level wtajemniczenia. W naszym artykule podpowiadamy, jak prać i suszyć swetry!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz