fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Wszechobecny stres nieraz daje w kość i ciężko jest Ci znaleźć ćwiczenia, które mogłyby zarówno polepszyć Twoją kondycję fizyczną, jak i wyciszyć umysł? Dobrze trafiłeś! W tym artykule zdradzamy, na czym polega joga i dlaczego warto ją trenować.

wyprzedaż do 70%

korzysci-z-jogiNa początek garść informacji

Joga jest systemem ćwiczeń relaksacyjno-koncentracyjnych, stylem życia wywodzącym się z Dalekiego Wschodu. W skali globalnej joga i wynikające z niej korzyści znane są już od tysięcy lat, ale zanim zawitały do Polski, minęło sporo czasu.

Teraz ta forma aktywności cieszy się u nas sporą popularnością. Autorzy portalu bosonamacie.pl wskazują, iż na podstawie przeprowadzonego kilka lat temu badania Diagnoza Społeczna można stwierdzić, że już wtedy jogę trenowało nawet 300 tys. Polaków.

Joga — dlaczego warto wprowadzić ćwiczenia do swojej codzienności?

Aktywność fizyczna w jakiejkolwiek formie zawsze niesie za sobą liczne korzyści zdrowotne. Natomiast joga oprócz tego pozwala na wyciszenie Twojego wnętrza. Dzieje się to m.in. za sprawą kontroli oddechu. Choć oddychanie jest jedną z najbardziej naturalnych życiowych czynności, to w praktyce może wręcz definiować Twoje samopoczucie.

Znany nauczyciel jogi Lucas Rockwood porównał sposób oddychania wielu osób do sytuacji, w której przechodzą przez przejście dla pieszych (mają zielone światło), ale kierowca nadjeżdżającego samochodu zauważa to w ostatniej chwili i gwałtownie hamuje. Pieszy robi wówczas wdech, a jego ciało przygotowuje się do podjęcia reakcji „flight or fight” (ucieczka lub walka).

W praktyce oznacza to, iż notorycznie zestresowany człowiek oddycha w sposób pozbawiony głębi i rytmu, co z kolei przekłada się na jego umysł i emocje. Tymczasem  równowagę między ciałem i umysłem można osiągnąć właśnie za sprawą ćwiczeń. To jeden z głównych argumentów przemawiających za tym, że warto wprowadzić jogę do swojego życia.

Poznaj korzyści z jogi

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie główne zalety płynące z uprawiania tej formy aktywności fizycznej.

1. Niwelowanie skutków stresu

Wspomniana już wyżej kontrola oddechu pozwala się zrelaksować i nabrać dystansu do swoich zmartwień. Regularny trening jogi obniża napięcie emocjonalne i poziom kortyzolu we krwi (czyli hormonu stresu). Udowodniono również, że ten rodzaj aktywności fizycznej zmniejsza nadwrażliwość ciała na ból.

2. Zachowanie zdrowszej sylwetki

Ćwiczenie jogi przyśpiesza przemianę materii i pozwala spalić kalorie. Poza tym, trenując, zwiększasz elastyczność ciała, pracujesz nad dobrą postawą i podnosisz wydolność organizmu. Wskutek tego poprawia się Twoja kondycja (zwłaszcza gdy dodasz do tego zdrową dietę).

3. Odprężenie ciała i umysłu

O tym, dlaczego warto ćwiczyć jogę, przekonasz się również wtedy, gdy zwiększona sprawność fizyczna przełoży się na większą pewność siebie i swoich możliwości. Prościej będzie Ci kontrolować swoje emocje.

4. Poprawa parametrów zdrowotnych

Podczas treningu podnosi się poziom antyoksydantów we krwi, co zwiększa zdolność do tzw. samooczyszczania organizmu. Dzięki jodze utrzymasz ciśnienie na właściwym poziomie, a nawet obniżysz poziom cholesterolu.

5. Możliwość nawiązania i pogłębienia relacji

W wielu centrach fitness oraz na siłowniach praktykowane są grupowe zajęcia z jogi. Również wspólny trening w domu, z rodziną lub przyjaciółmi, sprzyja budowaniu relacji.

joga-korzysciDaj znać w komentarzu, czy słyszałeś o jeszcze innych korzyściach jogi.

Co potrzebujesz, by zacząć trenować jogę?

Wiesz już, dlaczego warto ćwiczyć jogę, więc jeśli chcesz się tego podjąć, musisz skompletować niezbędne przybory. Na początek wystarczą Ci:

  • wygodny strój treningowy (mogą to być legginsy i top lub koszulka bądź komplet dresowy — wszystko zależy od Twoich preferencji),
  • mata do ćwiczeń (ale na sam początek wystarczy też karimata lub koc).

Sprawdź też „Modny dres damski w codziennej stylizacji. Sprawdź, z czym go zestawić, by wyglądać modnie i czuć się komfortowo”. 

Oprócz maty i stroju treningowego potrzebna będzie również butelka wody i to, czego nieraz nam wszystkim brakuje, czyli czas. Nie ma reguły mówiącej, jak długo powinny trwać ćwiczenia, może to być godzina, a nawet 15 minut. W Internecie znajdziesz wiele poradników i filmików instruktażowych. Pamiętaj, że sukces zależy od Twojego podejścia — jeśli nastawisz się pozytywnie i będziesz wytrwały, z pewnością szybko zauważysz u siebie korzyści z treningu jogi. Powodzenia!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz