fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Pantone Color Institute jak co roku ogłosił listę najmodniejszych kolorów na sezon wiosna/lato. Mamy też zwycięzcę w kategorii „Kolor roku”, czyli odcienia, który będzie nam prawdopodobnie towarzyszył przez cały rok 2018. Sprawdź kolory Pantone of the year.

wyprzedaż do 70%

Instytut  Pantone, czyli autorytet w kwestii kolorów

Jeśli chodzi o kolory, to Pantone nie ma sobie równych. Istniejąca już od lat 50 amerykańska firma wyrobiła swoją markę w branży, o której mało kto prawdopodobnie wtedy myślał – kategoryzacji kolorów. Tak powstał Pantone Color Matching System, czyli pewnego rodzaju skala kolorów, gdzie każdy odcień ma swój numer, a także odpowiednie oznaczniki takie jak np. fluorescencja. To prawdopodobnie najbardziej ustandaryzowany system porządkowania kolorów – na liście Pantone jest ich obecnie ponad 1700.

Z kolei od 2000 roku Pantone postanowiło zabawić się w prognozowanie mody i stworzyło Color of the Year, czyli uznanie najmodniejszego koloru danego roku. I nie jest to wcale wybór na oślep – w wyborze koloru roku Pantone biorą udział specjaliści od standaryzacji kolorów z całego świata. Dlatego właśnie jeśli ktoś miałby Ci doradzić, co będzie pasowało do zielonej koszuli w kropki, to najlepiej zrobiłaby to właśnie ekipa Pantone.

Kolory Pantone na wiosnę 2018 roku

Wiosna 2018 nie obejdzie się bez typowych dla tego okresu żywych, ale także głębszych odcieni. Jedno jest pewne – zwyczajne czernie i biele tej wiosny odpadają. Zamiast tego jest wyrazisty czerwony (Cherry Tomato), głęboki odcień niebieskiego (Palace Blue) i intensywny, ciemniejszy fiolet (Ultra Violet). Najciemniejszczym „z kolorów”, jaki znalazł się na liście, jest brąz o czerwonawym odcieniu i bardzo pasującej nazwie Spiced Apple.

Ale spokojnie, Pantone wybierając modne kolory 2018 na wiosnę, pomyślał także o tych, którym niekoniecznie odpowiadają głębokie, ciepłe odcienie. Po jaśniejszej stronie palety wyróżniają się przede wszystkim Lime Punch, czyli krzykliwy limonkowy oraz wyrazisty róż – Rapture Rose.

Różowy w zestawieniu zagościł aż cztery razy, bo oprócz wspomnianego już odcienia są jeszcze trzy: Pink Lavender , bardzo delikatny Almost Muave oraz przytłumiony Ash Rose. Jeśli więc miałeś problem z przełamaniem się do różu w swoich stylizacjach, to lepszego momentu na podjęcie ryzyka niż 2018 rok prawdopodobnie nie będzie. Jeśli ostatnią rzeczą, jaką na siebie włożysz, jest coś różowego, to może chociaż Twoja dziewczyna się ucieszy z tego, że w tym roku będzie jeszcze więcej różowych ciuchów i dodatków w każdym sklepie 😉

Ash Rose to z resztą nie jedyny stonowany kolor na liście Pantone. Oprócz tego jest jeszcze stłumiona zieleń (Nile Green), żółty (Meadowlark) i brzoskwiniowy wpadający, oczywiście, w róż (Blooming Dahila).

Klasyczna paleta kolorów Pantone 2018 na wiosnę

Pantone chyba zdaje sobie sprawę, że niektórych od tylu wyrazistych i wyróżniających się kolorów może rozboleć głowa. Dlatego przygotowało też coś dla tych, którzy wolą trzymać się klasyki. Na tej liście znalazły się cztery kolory: Sailor blue, czyli klasyczny granatowy; Harbor Mist, będący jasną szarością; Warm Sand – neutralny odcień beżowego i w końcu Coconut Milk, czyli „przybrudzona” biel. Wybór niewielki, ale cóż, szare dresy i biały t-shirt to dalej jakaś opcja.

Kolor roku 2018, czyli…

wcześniej wspomniany Ultra Violet. To właśnie głęboki fiolet ma być kolorem, który moda w 2018 roku pokocha najbardziej. Pantone określa go jako „kolor sugerujący tajemniczość przestrzeni kosmicznej, ciekawość, co przyniesie przyszłość oraz odkrycie tego, co jeszcze przed nami” . Cóż, aż tak poetycko się nie zapowiada, ale Ultra Violet na pewno sprawi, że będzie można zwrócić na siebie uwagę.

To dokładnie ten kolor!

Jesteś ciekawy, czy wpisałeś się w trendy z zeszłego sezonu? Sprawdź, jakie były najmodniejsze kolory na jesień 2017.

No i jeszcze jedno pytanie: kto z Was zamierza wymienić szafę (a raczej jej zawartość) na… ultrafioletową?!?

Piszcie, czy zdecydujecie się na ten meega odważny krok! xD


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz