fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

krawat bez marynarki

Krawat to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczna część męskiej garderoby. Przez większość osób kojarzona jedynie z oficjalnym strojem, zakładana tylko na wielkie okazje i święta. Czy krawat może być równie “przyjazny” także na co dzień?

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, krawat to bardzo stary wynalazek – w formie wiązanej na szyi chusty występował już w starożytnych Chinach. Rzymianie także nosili wąskie paski materiału wiązane w restrykcyjny sposób, który pokazywał ich pozycję społeczną.

zwis męski ozdobny

Do żartów językowych przeszła nazwa handlowa krawata z lat 70., kiedy to w trosce o czystość języka polskiego wprowadzono to kuriozalne określenie. Obecnie krawat nie jest tak nazywany, ale przez wielu mężczyzn traktowany jest jako pewnego rodzaju kuriozum – zakładane dwa razy do roku i odwieszane do szafy. Tymczasem krawat może być elementem stroju codziennego i niekoniecznie musi się wiązać ze “sztywnym strojem”.

Luzacko i elegancko

W latach 90. krawaty zostały wprowadzone do mody… nastolatków. A to za sprawą skate’ów, którzy do luźnych spodni i kraciastych koszul zaczęli nosić luźno zawiązane krawaty. Chociaż czasy popularności tej subkultury już minęły, ścieżki wydeptane w modzie przez jej przedstawicieli pozostały. Nonszalancko zawiązany krawat noszony do joggerów, sportowych butów i nieformalnych koszul to bardzo ciekawy dodatek, który zdecydowanie wyróżnia z tłumu.

Dla tych, którym bliżej stylem do oksfordzkiego studenta niż zbuntowanego nastolatka, polecamy dopasowane spodnie w kroju slim, równie dopasowaną koszulę z wysokogatunkowego lnu lub bawełny i wąski krawat zawiązany węzłem windsorskim. Taki strój nie wymaga marynarki, świetnie sprawdzi się zarówno w pracy, jak i na spotkaniu ze znajomymi.

Węzeł wcale nie gordyjski

Częstym problemem osób okazyjnie noszących krawaty jest ich wiązanie. Chyba każdy z nas ma lub miał zawiązany w szafie krawat, który należy jedynie odpowiednio “dopasować” na szyi. Tymczasem tzw. węzeł prosty, który jest najbardziej klasycznym sposobem wiązania krawata, wcale nie jest trudny. Jak zawiązać krawat? Zrobisz to w 5 krokach:

  • Przełóż rozwiązany krawat przez szyję. Lewy koniec przełóż nad prawym.
  • Następnie przewiń go pod spód i przeciągnij na lewą stronę.
  • Ponownie obkręć lewy koniec wokół prawego, tym razem jednak końcówkę przełóż przez środek pętli (w której znajduje się Twoja szyja :))
  • Zaciągnij węzeł.
  • Voila – zawiązałeś krawat!

Dla pełnego zobrazowania polecamy filmik instruktażowy z kanału Pan Grono.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=FdoB-5ukiJ4″][su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=7sHDTwln67c” responsive=”no”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]

Najczęściej popełniane błędy modowe

Wzorzyste krawaty są bardzo interesującym dodatkiem, jednak jeśli nie mamy wprawy, lepiej nie ryzykować ze wzorzystą koszulą i chustką w butonierce. Niestety, wielu panów decyduje się na opcję “na bogato”. Krawat powinien sięgać do połowy klamry paska u spodni – nie może być dłuższy i nie powinien być krótszy. Wbrew temu, co zdaje się uważać wielu mężczyzn, bardzo łatwo rozpoznać wysokogatunkowy krawat i tanią podróbkę. Lepiej zainwestować w jeden, dwa porządne krawaty z dobrej jakości materiału, niż posiadać całą szufladę kiepskich dodatków.

Ok, temat krawatów mamy za sobą. Mimo wszystko wolisz muchy? Odsyłamy w takim razie do naszego wcześniejszego wpisu. Sprawdź, czy męska muszka nadaje się tylko do garnituru!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz