fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Kawałek „Patointeligencja” wstrząsnął polską sceną muzyczną, kiedy tylko pojawił się w sieci. Dziś ma już ponad 39 milionów wyświetleń, a postać młodego rapera Maty nie przestaje budzić zainteresowania. Kim jest Mata i jak się ubiera? Analizujemy stylówkę rapera!

Wystarczyło zaledwie kilka dni, by nieznany nikomu licealista stał się gwiazdą polskiego internetu. Utwór „Patointeligencja” już po kilku dniach od premiery liczył sobie przeszło cztery miliony wyświetleń. Fenomen rapera stał się przedmiotem dyskusji wśród publicystów, dziennikarzy, muzyków, a nawet polityków. Niektórzy uznali go za rozpieszczonego i zepsutego pieniędzmi dzieciaka, inni za jednego z najważniejszych twórców młodego pokolenia. Dziś analizujemy jego stylówkę!

wyprzedaż do 70%

Mata – raper z dobrego domu

Mata, a właściwie Michał Matczak, to zaledwie 20-letni absolwent Liceum Ogólnokształcącego Batorego, jednej z prestiżowych szkół średnich w Warszawie. Młody raper jest synem znanego prawnika i profesora Uniwersytetu Warszawskiego – Marcina Matczaka. Mata w maju 2019 zdał maturę z międzynarodową IB, a jego praca na temat ewolucji języka w polskim hip-hopie otrzymała najwyższą ocenę.

Mata raczej nie planuje rekrutować się na studia. Wszystko wskazuje na to, że młody artysta zamierza kontynuować karierę muzyczną, którą tak świetnie rozpoczął utworem „Patointeligencja”. Obecnie raper współpracuje z wytwórnią SBM Label. Ma na koncie jeden album studyjny zatytułowany „100 dni do matury”, gościnny występ na krążku „Romantic Psycho” Quebonafide oraz u boku Katarzyny Nosowskiej na Męskim Graniu.

„Patointeligencja” według rapera Maty

„Patointeligencja” to utwór, który rozprawia się ze stereotypowym wizerunkiem elitarnej polskiej młodzieży. Mata rapuje o sobie i swoich kolegach, czyli dzieciakach z tak zwanych „dobrych domów”, którzy pieniądze od rodziców wydają na alkohol i używki. Opowiada także o problemach, które ukrywa się za drzwiami bogatych domów, takich jak: odwyki, dilowanie narkotykami czy przepijanie pensji rodziców…

Jedno jest pewne, kawałek o dzieciakach wiodących życie wypełnione imprezami zapewnił Macie wielki rozgłos. Przez pewien czas mówili o nim dosłownie wszyscy, począwszy od Krystyny Pawłowicz, a na Magdalenie Ogórek skończywszy. Raper zwrócił uwagę innych artystów, a dla wielu stał się głosem młodego pokolenia.

Jak się ubiera Mata?

Raper nie wyróżnia się strojem tak bardzo, jak inne gwiazdy polskiej sceny hiphopowej, na przykład Żabson czy Smolasty. Styl Matczaka można określić jako sportowy, czyli typowy dla młodych raperów. Artysta nosi przeważnie dresy, wygodne bluzy wkładane przez głowę, lekko oversize’owe koszulki oraz workowate jeansy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MATA (@33mata)

Proste, sportowe stylizacje zdecydowanie podkreślają hip-hopowy rodowód Maty. Często pojawiają się w nich także wielobarwne elementy, takie jak różowa bluza, kolorowy dres czy czapka typu bucket hat.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MATA (@33mata)

W garderobie Maty nie brakuje bluz i koszulek z logiem znanych marek, ale nie wygląda na to, by cena i prestiż projektanta były tym, na co stawia Mata. Raper na koncertach pojawia się w podobnych, niezobowiązujących stylówkach. Na jednym z występów pojawił się nawet w garniturze, w którym kilka godzin wcześniej pisał maturę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @m.a.t.a_czyli_mata

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MATA (@33mata)

Póki co Macie daleko jeszcze do modowych celebrytów, takich jak Kanye West, ale chłopak ma zaledwie 20 lat. Dajmy mu chwilę, a kto wie – może już niebawem będzie szokował swoimi stylówkami tak jak Żabson.

Stylówka rapera – ubierz się jak Mata!

Nie potrzeba wiele, by poczuć się jak gwiazda rapu. Wystarczy uzupełnić garderobę o kilka podstawowych elementów, takich jak spodnie dresowe, koszulka polo czy rozpinana bluza, które będzie można łączyć ze sobą na różne sposoby. Pierwszym zestawem w stylu Maty jest look z białymi, oversize’owymi dresami i czerwoną koszulką polo.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez … (@33_m_a_t_a)

Kolejny zestaw to klasyczne sportowe połączenie granatowych spodni, piaskowej bluzy, ekstrawaganckich fioletowych skarpetek i sneakersów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Mata Fanpage (@michalmatafanpage)

Mata dość często pokazuje się w koszulkach polo, które są znakiem rozpoznawczym jego stylówek. Jego styl oraz fryzura wyraźnie nawiązują do stylistyki slavs, o której więcej przeczytasz w naszym poprzednim artykule.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz