fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Z końcem roku następuje czas refleksji nad tym, co było i nad tym, co będzie. Często mamy tyle postanowień, że nie wiemy, od którego zacząć. Jeśli już się zdecydujemy, to zapał do działania szybko mija. Pamiętaj jednak, że dla chcącego, nic trudnego! W tym artykule przedstawimy Ci najpopularniejsze postanowienia noworoczne oraz podpowiemy, jak wprowadzić je w życie i jak je trwale utrzymać!

Okazuje się, że skłonność do składania noworocznych postanowień trafiła już pod czujne oczy naukowców i badaczy trendów. Spójrz, chociażby na wyniki badań przeprowadzonych przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Wynika z nich, że w 2021 roku aż 75 proc. zapytanych Polaków miało postanowienia noworoczne. Choć nie każdemu udaje się wytrwać w realizacji celów, z pewnością warto próbować. Przekonaj się sam!

wyprzedaż do 70%

Bądź konsekwentny

We wdrażaniu noworocznych postanowień niezbędna będzie wiara we własne możliwości i… podział realizacji na poszczególne etapy. Dopiero takie, podzielone na mniejsze etapy, starania przynoszą bowiem upragniony rezultat (a potem trzeba też pamiętać, by go podtrzymywać).

Dlatego najpierw uporządkuj myśli i zapisz, co udało Ci się osiągnąć w tym roku oraz co chcesz zrobić w przyszłości. Postanowienia noworoczne możesz zapisać np. w:

 • papierowym plannerze,
 • telefonicznym notatniku,
 • specjalnej aplikacji do planowania.

Warto rozważyć też umieszczenie zapisanych np. na kartce lub tablicy planów w jakimś widocznym miejscu w mieszkaniu/domu. To z pewnością sprawi, że nie zapomnisz o nich tak szybko.

Realizując postanowienia noworoczne metodą małych kroków, dokumentuj/zaznaczaj, co już udało Ci się osiągnąć i wyznaczaj sobie nagrody – to świetna motywacja np. za pójście na 10 treningów judo, kupisz sobie wymarzoną klawiaturę gamingową!

Sprawdź 4 skuteczne sposoby, jak wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych.

Pamiętaj też, że niezastąpioną motywację, aby realizować postanowienia na nowy rok mogą dać Ci rodzina i przyjaciele, z którymi podzielisz się Twoimi planami i poprosisz o dopingowanie, a być może nawet towarzyszenie w ich realizacji. W końcu wspólny trening czy nauka języków obcych od razu wydają się prostsze!

Postanowienia noworoczne – lista

O tym, jakie mogą być postanowienia noworoczne, możesz przeczytać na wielu blogach i forach. My zebraliśmy dla Ciebie te najpopularniejsze i opisaliśmy je w pięciu poniższych kategoriach. Czy któreś z nich znalazłoby się na Twojej liście?

1. Zdrowie i aktywność fizyczna

Co prawda hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch” to wszystkim dobrze znany banał, ale przy prowadzeniu intensywnego trybu życia czasem zapominamy jednak o tym, by zadbać o siebie. Bardzo ważna jest przy tym profilaktyka zdrowotna, a więc m.in.:

 • zażywanie witamin,
 • regularne wykonywanie badań.

W zachowaniu dobrego samopoczucia i nieraz również poprawieniu naszej odporności pomocna jest również aktywność fizyczna, a jej połączenie z odpowiednią dietą – to skuteczny sposób na uzyskanie upragnionej sylwetki. Dlatego też na noworocznych listach Polaków szczególnie często pojawiają się plany:

 • pójścia na siłownię,
 • wykonywania codziennych ćwiczeń w domu,
 • szkolenia się w konkretnej dyscyplinie sportu np. sztukach walki lub biegach długodystansowych.

Dbając o wygląd zewnętrzny, nie zapominaj też o swoim zdrowiu psychicznym. Dlatego, jeśli potrzebujesz porozmawiać z kimś o ważnych dla Ciebie sprawach, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalistę – psychologa.

postanowienia-noroczne-lista2. Relacje, związki i rodzina

Filmowy Dominic Toretto znany wszystkim z serii „Szybcy i wściekli” wielokrotnie powtarzał, jak wiele może osiągnąć dzięki swojej rodzinie. To nie żadna tajemnica, że dbanie o dobre relacje z najbliższymi ma pozytywny wpływ na życie. Stąd też wielu ludzi postanawia, by w nowym roku częściej spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Oczywiście tyczy się to tych osób, z którymi naprawdę chcesz spędzać czas – toksyczne znajomości trzeba przerwać, nawet jeśli początkowo wydaje się to wręcz niemożliwe.

Nowy rok to również dobry moment na podjęcie pewnych decyzji co do relacji z Twoją drugą połówką. Jeśli czujesz, że jesteś gotowy na kolejny krok – oświadczyny, wspólne mieszkanie czy też założenie rodziny – nie wahaj się, by urzeczywistnić te plany!

3. Rozwój pasji i edukacja

Nauka nowych umiejętności np. gotowania lub szlifowanie tych już nabytych np. gry na gitarze to często wybierane postanowienia noworoczne. Warto poświęcać czas na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność – może to być również np.:

 • czytanie książek,
 • wolontariat w schronisku,
 • podróże po kraju i świecie.

Poza tego typu postanowieniami noworocznymi są też takie, które tyczą się edukacji np. niezbędnej do awansu zawodowego. Mowa tu zatem o pójściu na studia bądź udziale w specjalnych szkoleniach. Co więcej, na rynku pracy częściej pojawiają się oferty, w których wymagana jest znajomość jednego bądź kilku języków obcych. W efekcie nauka angielskiego/niemieckiego/francuskiego itp. również staje się chętnie realizowanym noworocznym celem.

4. Praca nad samym sobą

Przyszły rok może być dobrą okazją, by popracować nad swoimi silnymi i słabymi stronami, również w kontekście zawodowym. Jeśli wciąż się wahasz, czy zmienić pracę, za którą nie przepadasz lub czy udać się do szefa po podwyżkę, zacznij działać. Takie decyzje wymagają sporego samozaparcia, ale jeśli przygotujesz dobre argumenty i będziesz pewny siebie, na pewno uda Ci się coś uzyskać.

jakie-moga-byc-postanowienia-noworoczne5. Polepszenie sytuacji finansowej

GUS podał, że inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła ponad 17 proc. Stąd też potrzeba oszczędzania środków finansowych zdaje się niezwykle istotna. Warto więc odkładać pieniądze, nie tylko na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Natomiast jeśli chcesz zabezpieczyć się za pośrednictwem inwestycji, dobrze przestudiuj rynek i skonsultuj swoje plany z doświadczonym doradcą.

Sposób na postanowienia noworoczne w pigułce

Popularne w Internecie stwierdzenie „Nowy rok, nowy ja!” wcale nie musi być błahym hasłem. Graniczny 1 stycznia rzeczywiście może być początkiem znaczących przemian w Twoim życiu, ale by tak się stało, musisz uzbroić się w cierpliwość i traktować swoje postanowienia noworoczne jako coś dobrego, a nie wyrzeczenie, które nie sprawia Ci żadnej satysfakcji. Wybierając cele, miej na uwadze, by naprawdę były one związane z Twoimi potrzebami i wartościami. Bądź cierpliwy – wypracowanie nowych nawyków może być czasochłonne, a na pewno jest tego warte!


 

Odpowiedz