fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

kot-w-lozku

Alkohol znany jest ludzkości od przeszło 5000 lat. Równie długą historią może się pochwalić… bezwzględny kac. Czy da się go pokonać?

Chyba każdy zna poranny koszmar z bólem głowy, mdłościami i awersją do wszystkiego, co wydaje głośne dźwięki w rolach głównych. Gdyby ktoś wyczarował środek, który dałby stuprocentową gwarancję braku kaca, z pewnością z miejsca otrzymałby Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Do tej pory jednak warto działać znanymi i sprawdzonymi metodami, które nawet jeśli nie zlikwidują w pełni kaca, to szybciej przywrócą nas do życia. Zamiast więc narzekać i zarzekać się, że więcej nie pijesz, poznaj metody walki z wrogiem każdego imprezowicza.

Zanim zaczniesz pić

Przede wszystkim zadbaj o dobry sen – alkohol szybciej atakuje zmęczonych i niewyspanych. Ważne jest odpowiednie przygotowanie żołądka. Porządny, najlepiej tłusty posiłek skutecznie zabezpieczy ścianki żołądka, co spowolni wchłanianie alkoholu. Poza tym, ludowe mity są prawdą – mieszanie różnego rodzaju alkoholu grozi tym, że kac może uderzyć ze zdwojoną siłą. Jeśli palisz, postaraj się ograniczać (ok, to ciężkie, wiem). Wątroba nie jest z kamienia i może sobie nie poradzić ze zwalczaniem dwóch szkodliwych substancji jednocześnie.

W trakcie picia

No, cóż dobrze byłoby robić 20-min. przerwy pomiędzy kolejnymi „tankowaniami”. Idealnie – po każdej porcji alkoholu wypijać szklankę wody mineralnej lub innego niegazowanego napoju. Co ciekawe, ok. 20% etanolu wchłania się w jamie ustnej, więc zbyt długie „przetrzymywanie” alkoholu w ustach spowoduje, że wolty szybciej uderzą do głowy. Nam to oczywiście nie grozi, ale kto widzi pannę ze słomką w ustach, niech wie, jak to się może skończyć… Nie zapomnij także o wypiciu co najmniej kilku szklanek wody przed snem.

Dzień po

Jak to mówią: czym się strułeś, tym się lecz. Skuteczność klina potwierdzona została przez naukowców, dlatego możesz zdecydować się na małą (MAŁĄ) dawkę alkoholu, który ułatwi Twoim komórkom powrót do żywych. Ważne, by dużo pić. Nawadniaj swój wysuszony na wiór organizm. Poza wodą, może to być kawa, która pomoże na ból głowy, sok pomidorowy, który dzięki potasowi pozytywnie wpłynie na Twój układ nerwowy, napój izotoniczny, czyli prawdziwa bomba mineralna, bądź soki owocowe, które dzięki cukrom, przyspieszą rozkład alkoholu.

Babcine metody

Możesz wypróbować także sposoby polecane przez starsze pokolenie, na przykład na sok z kiszonej kapusty lub ogórków. Bogaty w witaminy i minerały pozwala na szybkie uzupełnienie ich niedoboru, a także usunięcie toksyn. Na mdłości i bóle głowy najlepszy podobno jest rumianek i mięta. Świeże napary z ziół rzekomo potrafią zdziałać cuda! No i miód, który wspomoże metabolizm i oczyści organizm.

Która metoda jest najlepsza? Jakie jeszcze sposoby na kaca polecacie?

No, to do dna i za bezpieczny weekend, Władziu 🙂


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz