fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Stresujesz się pierwszymi Świętami, które spędzisz razem z rodzicami Twojej życiowej partnerki? Dzięki naszemu poradnikowi będziesz dokładnie wiedział, jak się zachować na Wigilii u dziewczyny i czego unikać, żeby wypaść na najlepszego przyszłego zięcia na świecie!

Pierwsza Wigilia spędzana u dziewczyny to ważny moment, nawet jeśli próbujesz się pocieszać i temu zaprzeczać, że „przecież to nic takiego”. Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z „siły” pierwszego wrażenia, więc trzeba zrobić wszystko, żeby przed rodzicami Twojej partnerki wypaść jak najlepiej. Poniżej znajdziesz garść przydatnych porad, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

1. Dowiedz się trochę więcej o rodzinie

Twoja dziewczyna zapewne sporo Ci o swojej rodzinie opowiadała, ale możliwe, że niewiele z tego zapamiętałeś. Dyskretnie podpytaj ją, czym zajmują się jej rodzice i rodzeństwo nie zaszkodzi odświeżyć sobie te podstawowe informacje. Dowiedz się też więcej, jakie mają zainteresowania, co lubią, a czego nie – ta wiedza z kolei przyda Ci się, gdy będziesz kupował prezent (patrz: kolejna porada poniżej). Podstawowa wiedza dotyczące rodziny Twojej dziewczyny ułatwi Ci „przełamanie pierwszych lodów” i prowadzenie swobodnych konwersacji przy świątecznym stole.

2. Nie zapomnij o prezentach

Skromny prezent dla przyszłych teściów czy rodzeństwa dziewczyny, będzie na pewno mile widziany. Nie „wygłupiaj” się tutaj z prezentami za kilkaset złotych, bo nie o to w tej zabawie chodzi. Zbyt drogi prezent może wprowadzić w skrępowanie rodziców Twojej partnerki. Liczy się po prostu gest, a nie fakt, ile dany podarunek kosztował. Nie musisz na samym wstępie udowadniać, że jesteś przy kasie, na wszystko przyjdzie czas.

pieniądze święta

3. Zadbaj o odpowiednią stylówkę

Nawet jeśli bardzo luźny z Ciebie gość, to w Święta u teściów nie bardzo wypada przyjść w zwykłych jeansach i spranej koszuli. Odpowiednie do okazji ubranie podkreśli Twój szacunek do rodziców Twojej dziewczyny. Nie będziesz też „odstawał” od reszty gości, co samo w sobie może być krępujące. Jeśli nie bardzo masz pomysł na to, co na siebie włożyć, mamy dla Ciebie gotowe propozycje na Wigilię i pierwszy oraz drugi dzień Świąt.

Na Wigilię proponujemy klasyczną, białą koszulę, materiałowe spodnie chino, granatową marynarkę i buty lakierki. To bezpieczny, elegancki zestaw. Garnitur raczej zostaw domu, nie ma co aż tak szarżować z elegancją.

 

Na pierwszy dzień Świąt zmień koszulę, np. na bordową z delikatnym wzorem.

koszula bordowa

Drugiego dnia też wystarczy podmiana koszuli, tym razem wybierz błękitną z białymi akcentami.

koszula granatowa

4. Polityka to temat, którego powinieneś unikać

Być może Twoja partnerka zdążyła wprowadzić Cię w świat poglądów politycznych swoich rodziców. Tego tematu lepiej jednak unikać jak ognia – małżonkowie często mają odmienne poglądy, to samo może tyczyć się reszty domowników… rzadko kiedy w domu panuje pełna zgodność i polityczna jednomyślność. Takich tematów przy wigilijnym stole lepiej po prostu unikać, bo łatwo możesz do siebie zrazić rodziców dziewczyny, a przyjemny, świąteczny czas przerodzi się w polityczny spór z Twoim udziałem.

5. Nie wpatruj się tylko we własny talerz

Bez względu na to, czy jesteś wierzący i pościsz przed Wigilią, czy raczej nie po drodze Ci z religią i nie przykładasz do tego większej wagi, nie „rzucaj” się na pachnące jedzenie, które wyląduje na świątecznym stole. Jedz powoli, rozmawiaj, zwracaj uwagę na to, czy komuś nie trzeba podać półmisku z rybą, czy przekazać dzbanku z kompotem. Niektórzy nazywają to celebracją jedzenia, inni dobrym wychowaniem. Bez względu na to, jaką etykietkę do tego przyczepimy, kolacja wigilijna czy obiad świąteczny to czas nie tylko na jedzenie, ale także na rozmowy. Jeśli pierwszy zostaniesz z pustym talerzem, a wszyscy jeszcze będą spokojnie jedli, to znaczy, że oblałeś egzamin – lepiej tego uniknąć!

wyprzedaż do 70%

Święta u teściów

6. Nie przesadzaj z alkoholem

Pokusa „znieczulenia się” alkoholem może być silna, bo często po niego sięgamy, gdy chcemy się „rozluźnić”, a pierwsze Święta u teściów na pewno będą odrobinę stresujące. Jeśli na stole wyląduje wino, wódka czy likier, nie musisz nikomu udowadniać, że masz mocną głowę. Wigilia u rodziców to nie spotkanie z kumplami, kiedy wlewasz w siebie szoty i przepijasz piwem. Uważaj szczególnie na mocne trunki, które mogą szybko uderzyć do głowy. Przyda Ci się też asertywność – lepiej odmówić niż się upić i wyjść na „alkusa” przed całą rodziną. Uważaj szczególnie na mitycznych wujków, którzy będą Cię podpuszczać z kolejnymi „kieliszeczkami”.

alkohol wigilia

7. Bądź sobą, ale nie przesadzaj z mówieniem o sobie

Na pewno przy stole padną sakramentalne pytania: „czym ty właściwie się zajmujesz?”, „jakie studia skończyłeś” lub podobne kwestie tego typu, na które być może wcześniej nawet udzieliłeś już odpowiedzi. Pamiętaj jednak o tym, żeby się za bardzo o sobie nie rozgadywać. Bądź aktywnym rozmówcą – zadawaj pytania, słuchaj odpowiedzi, nie wychylaj się za bardzo z tym, jaki to jesteś świetny. Dzięki temu nie wyjdziesz na gościa, który jest zapatrzony w siebie i interesuje go wyłącznie czubek własnego nosa.

Powodzenia!

PS przeczytaj także wpis o pięciu najczęstszych błędach w komunikacji z Twoją partnerką.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz