fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

FC Barcelona, zwana Dumą Katalonii, jest jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich. Fankluby Barcy rozsiane są po całym globie, a kolejne mecze w Lidze Mistrzów i hiszpańskiej La Liga z zapartym tchem śledzą wierni kibice. Jeśli jesteś fanem Barcy – sprawdź, czy znasz wszystkie ciekawostki dotyczące swojego ulubionego klubu!

wyprzedaż do 70%

Kto wygrał pierwsze Gran Derbi?

Mimo że FC Barcelona i Real Madryt to kluby, które wywodzą się z dwóch różnych miast, to przyjęło się już na dobre określanie starć pomiędzy tymi zespołami mianem derbów. Pierwszy mecz pomiędzy tymi klubami odbył się 13 maja 1902 roku, podczas finałowego meczu Pucharu Copa del Rey. Duma Katalonii wygrała spotkanie 3 do 1. Według statystyk oglądalności, mecze pomiędzy Barceloną a Realem Madryt są najchętniej oglądanymi meczami na świecie.

Rekord strzelonych bramek i najbardziej utytułowani

Pamiętny mecz, który odbył się 17 marca 1901 roku pomiędzy FC Barceloną a Gimnàstic Tarragona, skończył się wynikiem aż… 18 do 0. To najwyższe zwycięstwo piłkarzy z Katalonii.

Największą liczbą trofeów mogą pochwalić się Lionel Messi oraz Andrés Iniesta. Z kolei Xavi jest piłkarzem, który rozegrał dla katalońskiego klubu największą ilość meczów – w latach 1998-2015 wystąpił w aż 767 spotkaniach.

Mecz bez żółtej kartki?

FC Barcelona gra ładną dla oka, kombinacyjną piłkę. Niezliczona ilość podań, gra z pierwszej piłki, widowiskowe bramki, ale także agresja, która powoduje, że piłkarze tego klubu dosyć często oglądają żółte kartki. Ostatnim meczem, w którym Barcelona nie dostała żadnej kary indywidualnej, było spotkanie z Realem Madryt pod koniec 2004 roku, kiedy to Barca pokonała Królewskich 3 do 0.

Kontrakt Messiego na serwetce

Lionel Messi, obok Cristiano Ronaldo, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy na świecie. Mało kto jednak wie, że swój pierwszy kontrakt z FC Barceloną podpisał na… serwetce. Piłkarz miał wtedy zaledwie 12 lat, a wspomniany, historyczny już rekwizyt, zajmuje teraz honorowe miejsce w klubowym Muzeum FC Barcelony.

Cules, czyli dlaczego kibice Barcy są przezywani?

Camp de la Industria był jednym z pierwszych stadionów, na którym FC Barcelona rozgrywała swoje mecze. Podczas spotkań piłkarskich kibice zwykle siedzieli na murze, który okalał obiekt i ławkach (nie było wtedy krzesełek, które znamy obecnie ze stadionów). Przechodnie, którzy mijali okolice stadionu podczas meczu, widzieli zatem rząd pośladków (cules w języku katalońskim oznacza tyłek).

Legia Warszawa na meczu otwarcia Camp Nou

Mecz otwarcia nowego stadionu FC Barcelony odbył się 24 września 1957 roku. Co ciekawe, rywalem Dumy Katalonii była Legia Warszawa, która w meczu wystąpiła jako Reprezentacja Warszawy. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4 do 2 dla Barcelony.


 

Odpowiedz