fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jest wiele przyczyn powstawania trądziku i wyprysków. Jak zlikwidować pryszcze i problemy z cerą? Przedstawiamy podstawowe zasady pielęgnacji cery problematycznej.

Męska skóra pod pewnymi względami ma przewagę nad kobiecą. Jest ona grubsza i w teorii bardziej wytrzymała, a zmarszczki nie pojawiają się na niej tak często, jak u kobiet. Starzeje się ona wolniej, ale za to konkretniej: linie od razu są głębsze niż u kobiet. Jeśli daleko Ci jeszcze do zmarszczek, ale za to martwisz się o to, jak dbać o skórę problematyczną, radzimy, jak z nią postępować. Do skóry problematycznej zalicza się również cera naczynkowa, której cechą charakterystyczną jest pojawiający się i znikający lub trwały rumieniec, szczególnie na policzkach, pod oczami czy na nosie.

wyprzedaż do 70%

Jak dbać o skórę z niedoskonałościami?

Czy wiesz, co ma największy wpływ na dobry stan skóry Twojej twarzy? Istnieją trzy podstawowe zasady jej pielęgnacji. Jeśli nawiedza Cię często trądzik, zmiany zapalne i związane z nimi wypryski, zwróć szczególną uwagę na:

  • nawilżanie,
  • higienę,
  • złuszczanie.

Nawilżanie to przede wszystkim właściwe, domowe kosmetyki, dostosowane do potrzeb Twojej skóry. Powinieneś mieć w swojej kosmetyczce kilka nawilżających kosmetyków – żel lub piankę do oczyszczania skóry (o tym nieco dalej) oraz krem i tonik. Jeśli chcesz wzmocnić pielęgnację, możesz sięgnąć dodatkowo po serum, które nakłada się pod krem, na oczyszczoną skórę twarzy. Prawidłowa kolejność pielęgnacji to: żel myjący, tonik, serum i na koniec krem. Żaden kosmetyk nie powinien zawierać w składzie alkoholu, który na krótką metę rozwiązuje problem, ale na dłuższą tylko go nasila, bo wysusza cerę (na liście składników najczęściej jako alcohol denat. lub alcohol).

Dla cery z trądzikiem bardzo ważne jest, by nawadniać skórę również od środka – ściągnij aplikację, która pomoże Ci pilnować picia wody. Nawilżanie skóry problematycznej to podstawa. Jeśli nie będziesz o to dbać, skóra, broniąc swojego płaszcza hydrolipidowego, będzie wydzielać jeszcze więcej sebum, co skutkuje zatykaniem się porów. To z kolei prowadzi do powstawania kolejnych wyprysków. Przerwij to błędne koło.

Kolejnym krokiem w tym, jak dbać o skórę problematyczną jest higiena – czyli mycie twarzy i używanie do wycierania jej dedykowanego ręcznika. Nie powinieneś używać go do innych części ciała. Ręcznik przykładaj tylko do twarzy, nie pocieraj skóry. Twarz myj dwa razy dziennie.

Złuszczanie – klucz do zdrowej skóry

W pozbyciu się problemów z cerą pomaga również złuszczanie skóry. Co kryje się pod tym pojęciem i po co to robić? Złuszczanie cery problematycznej wykonuje się po to, by odsłonić świeże warstwy naskórka, pozbyć się starych i pobudzić regenerację skóry – w tym gojenie blizn potrądzikowych. Istnieje kilka metod złuszczania i produktów, które mogą Ci się do tego przydać. Sięgaj regularnie po peeling enzymatyczny z enzymami i kwasami owocowymi. To peeling, który nakłada się jak maseczkę i zmywa wodą. Nie wymaga pocierania.

Możesz też 1-2 razy w tygodniu sięgnąć po mocniejszą kurację – kwasy: AHA, BHA lub PHA (najłagodniejsze, dobre na początek). Problemy z cerą pomoże rozwiązać kwas migdałowy, mlekowy, salicylowy lub laktobionowy, należący do delikatnie złuszczającej grupy PHA. Migdałowy z kolei należy do kwasów o właściwościach antybakteryjnych. Poprawia on też strukturę skóry i jej koloryt. Kwas glikolowy, stosowany w gabinetach kosmetycznych nawet w 70% stężeniu, spłyca blizny trądzikowe i redukuje przebarwienia. W domowych warunkach stosować można bezpiecznie kosmetyki z kwasami jedynie w niższych stężeniach – choć nie znaczy to, że są mniej skuteczne. Kwasy zmywaj ciepłą wodą, uważając na oczy. Po zabiegu trzeba skórę mocno nawilżyć.

Możesz wybrać się też na profesjonalne oczyszczanie i złuszczanie skóry do kosmetyczki (tak, tak, piszemy o tym w artykule pt.: „Mężczyzna u kosmetyczki. Czy jest się czego wstydzić?”), a dodatkowo pomóc sobie zabiegami domowymi, w zaciszu swojej łazienki.

 

Pogotowie trądzikowe, czyli jak szybko pozbyć się pryszcza?

Przed Tobą ważna okazja: ślub, wesele (tym gorzej, jeśli własne!), ważny egzamin czy też randka, na której wyjątkowo Ci zależy? Co może zepsuć ten dzień i pozbawić Cię pewności siebie? Tak, poranek z nowym pryszczem na twarzy – na czole, brodzie czy policzku. Są jednak szybkie i proste jak pryszcz (nomen omen) metody na zmniejszenie lub pozbycie się tej wątpliwej „ozdoby”. Jak szybko pozbyć się pryszcza? Nie wyciskaj go, bo pogorszysz sprawę i rozsiejesz zarazki po całej twarzy, a zaczerwienienie i ślad i tak pozostanie.

Jak pozbyć się pryszcza, kiedy masz na to tylko kilka godzin? Na rynku dostępne są przezroczyste dyskretne plasterki z kwasem salicylowym, które skutecznie zmniejszają zmiany skórne i nie widać ich nawet z bliskiej odległości. Naklejasz jeden na cały dzień lub na noc, a stan zapalny zmniejsza się w mgnieniu oka.

Innym sposobem jest nałożenie na zmiany „stempla” ze świeżo pokrojonego czosnku. Czosnek zawiera siarkę i cynk, które działają ściągająco, wysuszając zmiany. Po takim zabiegu umyj dokładnie twarz. Możesz też nałożyć na noc pastę cynkową lub na parę chwil pastę z tabletki aspiryny rozpuszczonej w małej ilości wody. Głównym jej składnikiem jest kwas salicylowy, który uspokaja stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienie.

Jeśli masz więcej czasu, możesz sięgnąć po punktowy żel na pryszcze. Stosuj go przez kilka dni pod rząd na oczyszczoną skórę.

mycie twarzy

Jak zlikwidować pryszcze na zawsze?

Poza metodami na to, jak szybko pozbyć się pryszcza „na już”, przyda Ci się solidna porcja wiedzy na temat codziennej pielęgnacji skóry problemowej. Co możesz zrobić, by zmniejszyć częstotliwość pokazywania się nowych zmian i uspokoić skórę, pod której powierzchnią powstają „wulkany” pryszczy?

Ogranicz w swojej diecie (lub porzuć całkiem, jeśli to możliwe) cukier, nabiał i alkohol. Wielokrotnie już udowodniono naukowo, że te trzy produkty nasilają stany zapalne, a także powstawanie nowych krost. Stan skóry pogarszać mogą także sterydy anaboliczne oraz przewlekły lub też nagły stres. Niewskazane jest też zbyt częste używanie kosmetyków złuszczających bez właściwego nawilżenia skóry. Skóra problematyczna i tłusta potrzebuje przede wszystkim przemyślanej i zbalansowanej pielęgnacji, której celem jest normalizacja wydzielania sebum.

Mając taką cerę, zabezpieczaj ją zawsze przed wyjściem na mróz za pomocą nawilżającego kremu. Unikaj też w miarę możliwości sauny oraz klimatyzowanych pomieszczeń. Jeśli zmiany mimo Twoich wysiłków nie chcą ustąpić, wybierz się z nimi do dermatologa lub kosmetologa, który zaleci leki doustne, np. tetracykliny czy zastosowanie lasera. Nie ma sytuacji bez wyjścia i pryszczy, których nie dałoby się wyleczyć. Wystarczy nieco wysiłku, cierpliwości i kilka zasad, a kondycja skóry zdecydowanie się poprawi.



 

Odpowiedz