fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zastanawiałeś się kiedyś, czy przycisk na przejściu dla pieszych naprawdę działa? Jeśli tak, to Twoje wątpliwości są całkiem słuszne, bo okazuje się, że świat jest pełen fikcyjnych przycisków. Ich naciśnięcie nie daje absolutnie żadnego efektu, no może poza jednym… O co chodzi z przyciskami placebo?

wyprzedaż do 70%

Przycisk w windzie i inne przyciski placebo

Już od dawna wiadomo, że w samym Nowym Jorku działa jedynie około stu przycisków z blisko tysiąca zainstalowanych na skrzyżowaniach. Podobnie jest w wielu innych miastach Ameryki i Europy, a ich władze już dawno przestały temu zaprzeczać. Mimo to przyciski-atrapy wciąż znajdują się przy przejściach dla pieszych. Dlaczego?

Z tego samego powodu, dla którego w windach wciąż instaluje się przyciski zamykania i otwierania drzwi, a w biurach termostaty, rzekomo odpowiadające za zmianę temperatury w pomieszczeniu. Bo choć przyciski placebo nie mają absolutnie żadnego wpływu na urządzenia, którymi teoretycznie sterują, to dają nam coś, co wszyscy lubimy najbardziej – poczucie kontroli.

Zobacz też, co to jest blue monday i czy naprawdę ma wpływ na nasze samopoczucie.

Przycisk w windzie

Przycisk na przejściu dla pieszych, czyli iluzja władzy

Naciśnięcie przycisku w windzie czy na przejściu dla pieszych daje nam miłe poczucie władzy i kontroli nad sytuacją. Sprawia, że nie czujemy się bierni ani sterowani przez jakiś niezależny mechanizm. To my jesteśmy panami sytuacji, naciskamy magiczny guzik i sprawiamy, że zapala się zielone światło. Jeśli nie osiągniemy oczekiwanego efektu natychmiast, wystarczy, że wciśniemy guzik jeszcze jakieś pięćdziesiąt razy, a wtedy światło zapali się na pewno. 😉

Mając takie złudne poczucie sprawczości, zwykle cierpliwie czekamy na zmianę sygnalizacji, a w windzie czujemy się pewniej, sądząc, że drzwi otworzą się natychmiast, gdy tylko tego zechcemy. Przyciski placebo działają więc podobnie jak znane w medycynie pigułki – poprawiają nasze samopoczucie.

Sprawdź też, czym jest hikikomori i czy dotarło już do Polski.

Przycisk na przejściu dla pieszych

Sklep OZONEE
 

Odpowiedz