fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jakie powinno być ubranie do pracy i czy to zawsze garnitur? Dla ludzi pracy z przełomu XIX i XX wieku odzież miała być przede wszystkim wygodna i praktyczna. Styl robotniczy dzięki temu stopniowo wniknął do życia codziennego, ewoluując w styl uliczny. Co to jest workwear i jak wprowadzić go do swojej szafy? Podpowiadamy!

Masz dosyć wychuchanych stylówek dandysa, w tym dopiętych na ostatni guzik koszul i wyprasowanych w kant spodni? Czujesz większe pokrewieństwo dusz z łobuzami z Peaky Blinders, rybakami z The Lighthouse czy bohaterami Mostu na rzece Kwai? Jeśli outfit dandysa zdecydowanie do Ciebie nie pasuje, skup się na tworzeniu garderoby w stylu workwear.

To świetna alternatywa dla tych, którzy w pierwszej kolejności cenią swoją wygodę, a w pracy mają ten luksus, że nie wiąże ich formalny dress code. Casual wcale nie musi być zwyczajny – również może przyciągać wzrok i budować świadomy styl. Wykorzystując odzież roboczą w umiejętny sposób, stworzysz męski wizerunek silnego, konkretnego faceta.

wyprzedaż do 70%

Co to jest workwear i skąd wziął się w męskich szafach?

Workwear to nic innego jak odporne na uszkodzenia ubrania i dodatki przeznaczone do pracy fizycznej lub manualnej, np. w warsztacie samochodowym. Taka odzież robocza jest szyta z trwałych, wytrzymałych na tarcie, rozdarcia i rozciąganie materiałów, które przy okazji są również odporne na wodę, wiatr czy niską temperaturę. Ma ona za zadanie przetrwać codzienne zużycie przez kilka lat, więc przy okazji wpisuje się także w nurt minimalizmu i less waste.

Workwear rozumiany czysto użytkowo powstał na przełomie wieków XIX i XX w., w epoce kiełkującego kapitalizmu. Trudno wyobrazić sobie workwear bez dżinsu. Wtedy, w Stanach Zjednoczonych jeans był tkaniną „roboczą”, którą (początkowo w brunatnym kolorze) spopularyzował Levi Strauss. Materiał ten był jednak znany znacznie wcześniej – w XII wieku był wysyłany z Genui na eksport do Anglii, a nieco później spodnie jeansowe, znane jako grubszy denim, nosili marynarze i pracownicy portowi we Francji. W Stanach w XVIII i XIX wieku jeansy zaczęły być barwione na granatowo. Nosili je robotnicy w fabrykach, manufakturach czy warsztatach, skąd, w naturalny sposób, „wyszły” w końcu na ulicę i zaczęły przejmować styl uliczny.

Odzież robocza, czyli jaka?

Czym dziś wyróżnia się odzież robocza na tle innych ubrań? Oto kilka charakterystycznych dla niej cech – szukaj ich, jeśli zależy Ci na workwearowym stylu:

  • krój oversize,
  • pojemne kieszenie w dużej ilości,
  • mocne, wodoodporne i termiczne materiały,
  • solidne, często podwójne lub potrójne szwy,
  • łatwe w obsłudze zapięcia (zamki błyskawiczne, rzepy i zatrzaski),
  • buty na antypoślizgowej podeszwie,
  • nakrycia głowy (głównie czapki z dzianiny i kaszkiety),
  • ponadczasowość,
  • uniwersalna, spokojna kolorystyka.

Styl robotniczy jest zwykle utrzymany w stonowanych kolorach ziemi. Dominują w nim odcienie szarości, czerni, zieleni, beżu, brunatnego, bieli czy też granatu. Workwear rozumiany w modowy sposób, bliski modzie ulicznej, kształtował się w latach 90. w Nowym Jorku, szczególnie w środowisku skejterskim. To tam olbrzymią popularność zyskały Timberlandy – czysto streetwearowe, kultowe buty, które często możesz zobaczyć na nogach Kanye Westa czy Jaya Z.

Innymi typowymi elementami takiego stylu ulicznego mogą być: robocza kurtka podszyta kożuchem czy futrem, kurtka typu Harrington (bomberka), sztormiak, bawełniano-nylonowe spodnie oraz zestawy moro, jungle czy desert camo, np. spodnie i kurtki z helikonu, pochodzące z demobilu.

Jak widzisz, możliwości jest sporo, a ciuchy te bardzo łatwo połączyć można na jesienno-zimową cebulkę. Przedstawiamy trzy przykładowe inspiracje stylówek workwearowych, które obroniłyby się nawet na tygodniu mody w Nowym Jorku czy na targach Pitti Uomo.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez tom rafalovich (@tomrafalovich)

Outfit w stylu robotniczym – na rybaka

Rybak wypływa o świcie i musi być gotowy na każdą pogodę – dlatego załóż pomarańczową kurtkę z kapturem inspirowaną sztormiakiem (najlepiej rozmiar większą niż normalnie). Głowę ociepli dodatkowo czapka – tutaj beanie, ale możesz zdecydować się również na krótszy model zwany dokerką). Pod kurtką niech znajdzie się sweter – pulower lub golf o grubym splocie, a na nogach buty za kostkę z antypoślizgową, gumową podeszwą – w końcu parkiet życia bywa śliski. 😉 Ta stylizacja będzie szczególnie przyjazna facetom, którzy zmagają się z za dużym brzuszkiem. Więcej rad dla facetów z wymagającą sylwetką znajdziesz tutaj: „Jesteś niewymiarowy”? 4 rady, jak dobrać ciuchy dla nietypowych rozmiarów”.

Stylizacja:

Zestaw w stylu ulicznym – na gazeciarza

Chcesz zamienić się na jeden dzień w newsboya z Anglii na początku XX wieku? Sięgnij po supermodną obecnie kurtkę jeansową obszytą kożuszkiem lub bomberkę w kratę. Do niej dobierz spodnie dżinsowe – góra o dwa tony jaśniejsze lub ciemniejsze od jeansowej katany i wysokie trampki – mile widziane będą również klasyczne trampki. Całości dopełni bandana, którą możesz nosić jako maskę, po łobuzersku, na ręku lub jako niedbale i niesymetrycznie zawiązaną apaszkę. Do zestawu możesz też dołożyć kaszkiet – jeśli masz odwagę i lubisz retro inspiracje.

Stylizacja:

Baczność, nadchodzi workwear!

Nawet, jeśli nie chcesz iść do wojska, możesz się nim śmiało zainspirować. Takiej “odzieży roboczej” nie powstydziłby się nawet Desmond Thomas Doss z Przełęczy Ocalonych (polecamy film!). Kurtka parka lub legendarna M-65 to Twój must-have, żołnierzu. Do niej załóż bojówki w kolorze khaki lub o wzorze moro. Aby uzyskać schludny efekt, dobrze, by pod kurtką znalazł się biały longsleeve. Na nogi załóż trapery, trzewiki ze skóry, Timberlandy lub (w cieplejszy dzień) trampki za kostkę z grubej tkaniny.

Stylizacja:

Jak widzisz, od casualu w wydaniu workwearowym wcale nie musi wiać nudą. Wybierając ubrania w stylu ulicznym jesteś poza obowiązującymi chwilowo trendami – wyglądasz ponadczasowo, ale jednocześnie na czasie, praktycznie i męsko. Styl robotniczy nigdy nie wychodzi z mody, a przy tym daje Ci pełny komfort przez cały zabiegany i wypełniony pracą czy nauką dzień.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz