fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Czym są ubrania basic? To neutralne elementy garderoby w klasycznych krojach, które stanowią udaną bazę każdej stylizacji. Dobrze skrojone jeansy, biała koszula czy buty „do wszystkiego” – to tylko niektóre z nich. Co jeszcze warto mieć w szafie, abyś nigdy nie narzekał, że nie masz się w co ubrać?

Dzięki ubraniom bazowym Twoja stylizacja stanie się prosta, szybka i przyjemna, a efekt zawsze będzie nienaganny. Stworzysz z ich pomocą szafę kapsułową, czyli taką, w której właściwie wszystkie poszczególne elementy w różnych zestawieniach do siebie pasują i możesz je nosić w wielu konfiguracjach. 

Ubrania basic najczęściej występują w klasycznych krojach i stonowanych kolorach, które pasują właściwie każdemu i nikogo nie będą drażnić. Będą one odpowiednie na zwykły dzień w pracy czy po godzinach, bez okazji, choć w niektórych basicowych stylizacjach możesz pokazać się na imprezie czy nawet na randce. Co powinno znaleźć się w każdej męskiej capsule wardrobe? Sprawdź sam!

wyprzedaż do 70%

Ubrania bazowe, czyli jakie?

Wiesz już, że ubrania basic męskie mają klasyczny krój i okrojoną paletę kolorystyczną, pozbawioną nasyconych, oryginalnych barw, które mogą budzić kontrowersje. Nie znaczy to jednak, że zestawy z nich złożone będą nudne i bez polotu. Co to właściwie oznacza w praktyce i jakie ciuchy możesz śmiało zakupić, by stworzyć swoją garderobę kapsułową? Przedstawiamy basicowe must-have’y na dobry początek.

Co włożyć „na górę”?

Absolutna podstawa każdej szafy kapsułowej to biały i czarny T-shirt z gęsto tkanej, grubszej bawełny dobrej jakości. Jeśli masz kilka kilogramów za dużo, wybierz model z dekoltem w serek. Taki T-shirt możesz nosić zarówno samodzielnie, jak i jako warstwa pod koszulę czy sweter zimą, czy „podkład” pod kurtkę skórzaną, trencz lub pikowaną kurtkę. T-shirt o kroju typu slim wykonany z cienkiej bawełny, będziesz mógł założyć pod marynarkę – zarówno w wersji casualowej, do chinosów, jak i do garnituru, wkładając brzegi do środka spodni i zabezpieczając paskiem. Dzięki takiemu zabiegowi, nawet jeśli koszula przypadkiem wyjdzie Ci ze spodni (np. na weselu), pozostaniesz elegancki – nie pokażesz wszystkim za dużo ciała. Z myślą o zimie możesz dobrać również longsleeve’a, który przyda się pod sweter.

W garderobie kapsułowej poza T-shirtem powinieneś też mieć koszulę, a nawet trzy: gładką, w jednym z podstawowych kolorów (białą, oliwkową, granatową, szarą, czarną, grafitową, beżową lub bordową) i dwa modele w kratę: większą (jak w koszuli flanelowej u drwala – może być klasyczna czerwona) oraz w drobną kratkę.

Jeśli jesteś zmarzluchem, zdecyduj się uzupełnić garderobę o sweter z wysoką zawartością wełny w składzie (sprawdź metki ze składem). Czysta wełna czasami „gryzie” – jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz wełnę merino lub kaszmir. Możesz też postawić na sztuczną wełnę, tzw. akryl. O takie swetry trzeba specjalnie dbać – pierz je w średniej temperaturze (do 40°C, bez opcji suszenia w bębnie pralki). Wysokiej jakości sweter nie powinien się odkształcać czy kurczyć. Gładki pulower wciągany przez głowę z możliwością zapięcia kołnierza pod szyją będzie dobrą, uniwersalną opcją w każdej szafie kapsułowej. 

Stylizacja 1

Z okryć wierzchnich, w zależności od stylu, pory roku, sylwetki i indywidualnego wizerunku, możesz zdecydować się na marynarkę klubową (w stylu smart-casual, która będzie pasować do spodni z różnych zestawów), kurtkę pikowaną, katanę jeansową, trencz, dwurzędowy płaszcz – bosmankę, płaszcz „dyplomaty” – długi i najczęściej beżowy czy też kurtkę-parkę. Do klasyki męskiego ubioru (zwłaszcza vintage), należy również kożuch.


Jakie spodnie basic wybrać?

Męskie ubrania basic i capsule wardrobe każdego faceta trudno wyobrazić sobie bez spodni. Nikt (może poza Mickiem Jaggerem) nie wygląda dobrze w spodniach z nogawkami typu bootcut. Idealnymi jeansami do kapsułowej garderoby będą ciemnogranatowe spodnie z prostymi lub zwężanymi nogawkami. Kiedy zdecydować się na dany krój?

Proste lub lekko zwężane na całej długości nogawki (jak w joggerach) wybierz, jeśli masz nadwyżkę kilogramów do ukrycia lub masywne, mocno umięśnione nogi (rurki czy slimy tylko to podkreślą i stworzą widoczną dysproporcję). Rurki i slimy będą pasować facetom o standardowo umięśnionych lub szczupłych, długich nogach.

Drugą idealną parą spodni do szafy kapsułowej są beżowe, granatowe lub musztardowe chinosy. Będą one pasować zarówno do T-shirtu, jak i longsleeve’a czy kraciastej koszuli i puloweru. Sprawdzą się też w połączeniu z jeansową kataną, bosmanką, trenczem i skórzaną kurtką. Z tymi elementami zestawy tworzą się właściwie same.

Stylizacja 2

Buty do basicowych stylizacji

Czy istnieje coś takiego jak buty uniwersalne do wszystkiego, na każdą okazję? Nie, ale spróbujemy dobrać ideał, który będzie pasował na większość zwykłych dni w roku, kiedy niczego nie świętujemy – kiedy jedynym wymogiem jest schludny i miły dla oka wygląd.

Wybierz białe, brązowe lub czarne półbuty. W wersji sportowej mogą to być buty à la derby, jak do gry w tenisa kilkadziesiąt lat temu – z krótką przyszwą i tekstylną cholewką (wykonaną ze skóry – naturalnej lub syntetycznej). Inną możliwością, szczególnie dla tych, którzy preferują luźniejsze stylówki, są białe, gładkie sneakersy bez kolorowych przeszyć czy naszywek. Stworzą one udaną stylizację niemal ze wszystkim, z wyjątkiem garnituru.

Dodatki, które warto rozważyć

Biżuteria jest opcjonalna, zależy od Ciebie. Na zimę warto wybrać długi i ciepły szal oraz czapkę typu beanie bez wzorów, która będzie pasować do większości ubrań bazowych.

styl basic

Ubrania basic warto jednak uzupełnić o torbę lub plecak, w których pomieszczą się niezbędne na co dzień rzeczy na cały dzień w ruchu. Przy bardziej biznesowym wizerunku polecamy torbę na ramię, jak na laptopa (aktówkę), ale z większą ilością przegródek. Jeśli Twoje ciuchy basic są jednak bardziej casualowe, wybierz plecak. Oba te dodatki, podobnie jak większość ubrań tego typu, powinny być możliwie gładkie i bez naszywek, haftów czy wzorów.

Jak skomponować szafę kapsułową?

Czas na czystkę w szafie. Garderobę kapsułową stworzysz metodą eliminacji. Warto zaprosić do tego dziewczynę lub przyjaciółkę, która jest szczera (i bywa bezlitosna) wobec Twoich modowych wyborów.  Jeśli w tym momencie bezradnie otwierasz szafę i zastanawiasz się, co dalej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Pełna wymiana garderoby. Od czego zacząć?”. Wszystko stanie się jasne.

Pozbądź się ubrań, które są zbyt duże lub za małe, nie pasują do Twojej sylwetki, nie pasują do Ciebie kolorystycznie czy też są zniszczone i złej jakości. Zostaw ubrania, w których wywołujesz efekt „wow”, są w podstawowych kolorach i które na Ciebie pasują.

Możesz też urozmaicić swoje zestawy ubrań bazowych, dodając kilka akcentów kolorystycznych. Koszula w kratę, łączącą 2-3 kolory będzie dobrym przykładem. Zostaw też sobie 5-7 par butów – to one często nadają określonego charakteru stylizacji. Na początek, dobierając stylizacje, rób zdjęcia gotowym setom i zbieraj je w folderze lub wydrukuj i powieś na drzwiach szafy. Zobaczysz, że z czasem staniesz się mistrzem w sztuce własnej stylizacji, a potem, kto wie – może zaczniesz doradzać innym?


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz