fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Nawet latem pogoda w górach bywa zdradliwa i nieprzewidywalna. Jeśli zatem planujesz wyprawę przez górskie szlaki, koniecznie dobierz odpowiedni strój. Ubranie w góry musi zapewniać Ci swobodę ruchu, a przede wszystkim dobrze odprowadzać ciepło i wilgoć ze skóry. Podpowiadamy, jakie ubrania w góry będą najlepsze latem!

Lato w górach wygląda zupełnie inaczej niż to na nizinach czy nad morzem. Na wysokościach nawet w środku lata poranki i wieczory potrafią zaskoczyć przejmującym chłodem. Pogoda w ciągu dnia też lubi się szybko zmieniać, więc ubranie do chodzenia po górach powinno zabezpieczać Cię przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Co zatem ubrać w góry, a jednocześnie nie obciążać plecaka dodatkowymi rzeczami?

wyprzedaż do 70%

Najgorsze ubranie w góry: tego nigdy nie zakładaj!

Chyba każdy słyszał kiedyś legendy o nieustraszonym turyście, który na Giewont wybrał się w klapach. Niestety, jak w każdej legendzie, tak i w tej jest ziarno prawdy. Na górskich szlakach nie brakuje śmiałków w zupełnie niedopasowanej odzieży, typu klapki i jeansowe szorty. Największą brawurą wykazują się jednak panie odziane w zwiewne sukienki lub krótkie spódnice z eleganckimi sandałkami do kompletu.

Tego typu stylizacje może jeszcze jakoś ujdą, o ile wybierasz się na spacer prostą trasą, taką jak ta przez Dolinę Kościeliską czy Chochołowską. Niestety każda trudniejsza wyprawa w wyższe partie gór wymaga dużo lepszego przygotowania. Niedopasowane do warunków ubranie w góry latem ogranicza ruchy i nie odprowadza ciepła, a przez to odbiera całą przyjemność płynącą z wędrówki. Nie wspominając już o tym, że nagła ulewa nie pozostawi na Tobie suchej nitki.

Co ubrać w góry latem? Podstawowe zasady

W co się ubrać w góry, by przypadkiem nie wpakować się w tarapaty? Kompletując odzież na wyprawę, miej na uwadze, że pogoda w górach bywa zmienna. Nawet jeżeli prognozy zapowiadają upał i bezchmurne niebo, zabierz ze sobą bluzę z kapturem i kieszeniami.

Ubranie do chodzenia po górach powinno być wygodne i w miarę luźne. Chodzi o to, byś podczas marszu albo wspinaczki na zbocze miał pełną swobodę ruchów. Warto inwestować w odzież oddychającą, która dobrze odprowadza ciepło i wilgoć ze skóry. Bez względu na to, jaką trasę zamierzasz pokonać, zabierz ze sobą wygodne buty, zakrywające palce i całą stopę.

Co ubrać w góry: kurtka do zadań specjalnych

Jeśli myślałeś, że latem można darować sobie pakowanie kurtki w góry, to mamy dla Ciebie złą wiadomość. W górach latem zdarzają się niestety gwałtowne burze i ulewy, które mogą zaskoczyć Cię w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową albo przynajmniej lekką wiatrówkę.

Każde dodatkowe ubranie w góry, w tym kurtka, powinno być lekkie i łatwe do złożenia. Przez większość trasy na pewno będziesz niósł ją w plecaku, więc zadbaj o to, by nie zajmowała wiele miejsca i nie obciążała Twoich pleców.

Jakie inne ubranie w góry latem może Ci się przydać?

Prawdziwi górscy wyjadacze powiedzieliby zapewne, że niezależnie od trasy na szlak nadają się wyłącznie długie spodnie górskie. Coś w tym jest, ale jeśli bywasz w górach sporadycznie i wybierasz tylko stosunkowo proste trasy, możesz założyć krótkie spodenki. Najlepsze będą sportowe szorty, ewentualnie dresy, zapewniające więcej wygody niż sztywny jeans.

Kolejne niezbędne ubranie w góry latem to bluza z kapturem. Warto mieć ją ze sobą, zwłaszcza jeśli planujesz zdobyć jakiś szczyt. Na wysokości może być dużo chłodniej niż w dolinie, więc bluza zdecydowanie Ci się przyda.

Jakie ubrania w góry? Niezbędne dodatki!

Odpowiednie ubranie do chodzenia po górach to nie wszystko. Poza bluzą czy wygodnymi spodniami potrzebujesz jeszcze kilku dodatków. Pamiętaj, że latem w górach słońce przygrzewa dość mocno, więc podczas wędrówki chroń swoją głowę i oczy. Weź ze sobą czapkę z daszkiem albo modny bucked hat, który osłoni głowę przed promieniami słońca. Nie zapomnij też o okularach przeciwsłonecznych, osłaniających oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Sprawdź też nasze propozycje gotowych stylizacji na lato!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz