fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Dziś już większość z nas ma choćby najmniejszy tatuaż. Każdy, kto choć raz poddał się tatuowaniu, z pewnością zna najróżniejsze mity dotyczące tatuaży. W artykule zebraliśmy te najczęstsze i zestawiliśmy je z faktami. Może warto pokazać je znajomym, którzy obawiają się tatuowania?

Myślisz o tatuażu, ale nie wiesz, czy to dobry pomysł? Już kilka razy chciałeś umówić się na wizytę w studio, ale lęki i wątpliwości zwyciężyły?  Wokół tatuowania narosło wiele mitów, które potrafią skutecznie zniechęcić osoby marzące o trwałym ozdobieniu swojego ciała. Ile jest w nich prawdy? Czy po zrobieniu tatuażu można się opalać? Kiedy można iść na solarium po tatuażu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym artykule!

wyprzedaż do 70%

deplacja-laserowa-a-tatuazTatuaże są niebezpieczne dla zdrowia

Tatuowanie jest z reguły bezpieczne, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze – decydując się na pierwszy i kolejny tatuaż, warto wybrać zaufane studio, które cieszy się odpowiednią renomą. W tym kontekście warto poprosić o pomoc wujka Google’a. Dokładnie przestudiuj komentarze i opinie klientów pod wybranym studiem. Im wyższa ocena tatuatora, tym większa pewność co do jakości wykonania malunku.

Wykonanie tatuażu może wiązać się z ryzykiem powikłań, ale ma to miejsce w nielicznych przypadkach i najczęściej wynika z zaniedbań studia tatuażu. Na pewno bardzo ważne jest przestrzeganie wskazówek dotyczących pielęgnacji malunku. Jako klient możesz jednak reklamować tatuaż, jeśli posiada on wady fizyczne (zbyt głębokie wprowadzenie tuszu, zbyt gruby kontur, krzywe linie itp.) albo prawne (brak praw autorskich tatuatora do wykonywanego wzoru).

Reklamacja tatuażu jest możliwa jednak tylko w przypadku podpisania oficjalnej umowy. Jeśli zdecydujesz się na tatuaż „po znajomości” i nie podpiszesz z tatuatorem umowy, pozbawiasz się możliwości dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia.

Tatuaż jest przeciwskazaniem do depilacji laserowej

Depilacja laserowa a tatuaż – to kwestia, która spędza sen z powiek każdej osobie chcącej poddać się depilacji laserowej, mając tatuaż.  Choć sam zabieg tatuowania nie jest przeciwskazaniem do depilacji laserowej, o tyle wiązka lasera użyta na skórze pokrytej tatuażem może spowodować odbarwienie oraz podrażnienie skóry. W niektórych przypadkach może nawet dojść do bardzo poważnego poparzenia. Jeśli myślisz o trwałym usunięciu owłosienia ze swojego ciała, tatuaż nie jest przeciwskazaniem – o ile chcesz pozbyć się włosków z innych partii ciała.

Przed wykonaniem zabiegu, należy odpowiednio zabezpieczyć tatuaż. W tym celu kosmetolodzy zazwyczaj zaklejają pokryte barwnikiem miejsce na skórze, aby uchronić je przed działaniem lasera.

Tatuowanie boli

O bólu w kontekście tatuowania napisano już chyba wszystko. Na pytanie: „czy tatuowanie boli” trudno jednak odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy z nas inaczej znosi ból, jego nasilenie zależy też od grubości skóry i miejsca, w którym wykonywany jest tatuaż. Możesz być pewny, że tatuując okolice nadgarstków, żeber, bioder i stóp zwiększasz ryzyko bólu.

Jeśli chcesz mieć tatuaż, ale obawiasz się nieprzyjemnych doznań, wybierz miejsce, w którym skóra jest grubsza, elastyczna, a bezpośrednio pod nią znajdują się mięśnie. To m.in. łydki, przedramiona czy uda.

reaklamacja-tatuazuKolorowe tatuaże bledną z czasem i wymagają poprawek

Kolorowy tatuaż zrobiony w porządnym studiu, z wykorzystaniem dobrej jakości tuszu, z pewnością nie będzie potrzebował poprawek. Oczywiście bardzo istotna jest właściwa jego pielęgnacja. Należy codziennie wmasowywać krem lub balsam. W pierwszych dniach i tygodniach niewskazane jest wystawianie miejsca pokrytego barwnikiem na słońce.

Solarium po zrobieniu tatuażu to zły pomysł

Świeży tatuaż a solarium – czy to dobry pomysł? Z uwagi na wysokie temperatury i ekspozycję na promienie słoneczne, lato nie jest najlepszą porą na wykonanie tatuażu. To samo jednak dotyczy solarium. Promieniowanie ultrafioletowe (UVR) również stanowi niebezpieczeństwo dla świeżego tatuażu. Przed skorzystaniem z zabiegu, należy odczekać około 4-6 tygodni.  Jednak nawet po upływie tego okresu przyda się właściwy krem na tatuaż do solarium.

Tatuowanie – nie masz się czego bać!

„Solarium a tatuaż”, „depilacja laserowa a tatuaż”– to jedne z najczęstszych fraz wyszukiwanych w Internecie. Jak widzisz, mitów, niedomówień i niesprawdzonych opinii na temat tatuowania nie brakuje. Warto pamiętać o tym, że każde ciało jest inne i w odmienny sposób reaguje na ból. Tatuaże są jednak bezpieczne dla zdrowia, a prawidłowo wykonane – mogą stanowić estetyczną ozdobę ciała nawet przez całe życie.

 Sprawdź również, jakie są najlepsze zabiegi pielęgnacyjne dla mężczyzn.


 

Odpowiedz