fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

fashion show

Czym w ogóle są te dziwne twory, gdzie szukać ich początków i czy można wypatrywać już ich końca? O tym poniżej.

Fashion Weeki to po naszemu swojskie tygodnie mody. Uznawane są za najważniejsze modowe wydarzenia na całym świecie, podczas których najwięksi (no, a także i ci mniejsi) projektanci przedstawiają swoje najnowsze prace i informują o nadchodzących trendach. Współcześnie moda to branża, która nie dyskryminuje nikogo, stąd Fashion Weeki organizowane chyba w prawie każdym zakątku świata. W końcu kto modnemu zabroni, nie?

wyprzedaż do 70%

Fashion Week, czyli co?

Jak już wspomniałem, tego typu wydarzenie odbywa się w wielu miejscach na świecie. Mimo wszystko nie każde z nich cieszy się równie wielką popularnością. Najważniejsze odbywają się w tzw. stolicach mody. Które z miast zasłużyło na taki przydomek? Jeśli nie pamiętasz, odsyłam do artykułu o wielkiej bitwie o tytuł światowej stolicy mody. Fashion Weeki, które odbywają się czterech miastach cieszących się tym tytułem, są największymi i najważniejszymi wydarzeniami branży modowej.

Co ważne, tydzień mody ma miejsce dwa razy do roku. Pierwszy odbywa się w okolicach od stycznia do marca, kiedy to projektanci przedstawiają swoje kolekcje na sezon jesienno-zimowy. Projekty na okres wiosna/lato wychodzą na światło dzienne od września do listopada. Jako pierwsze odbywają się zwykle pokazy w Nowym Jorku, następnie przypada kolej na Londyn i Mediolan. Ostatnim gospodarzem tygodnia mody jest Paryż.

Zastanawia Was pewnie dlaczego impreza organizowana jest na tyle miesięcy przed danym sezonem. Tego typu wyprzedzenie jest konieczne, by wszyscy najważniejsi z tej branży zdążyli dostatecznie się zapoznać z nowymi projektami. Prasie i osobom ze świata mediów umożliwi to przygotowanie materiałów o najnowszych trendach dla szerszej publiczności, a samym zainteresowanym bezpośrednim kupnem wybór danych egzemplarzy i wprowadzenie ich na rynek. Dotychczas wyprzedzenie to było koniecznością i wybawieniem dla ludzi z branży. Dzisiaj stanowi zagrożenie dla całej idei Fashion Weeków. Zapytacie o co chodzi? Już tłumaczę.

Czy tygodnie mody są passé?

Kiedyś organizowane były tylko w celach praktycznych i dla osób pracujących w branży. Dzisiaj są wydarzeniem, na którym po prostu warto (a nawet trzeba) być. Możliwość pojawienia się na Fashion Weeku w jednej ze stolic światowej mody, a nawet zarezerwowane miejsce w pierwszym rzędzie dowodzi o wysokiej pozycji i prestiżu. Im dalej od wybiegu, tym mniej się liczysz. Z tego też powodu na tygodniach mody goszczą coraz częściej ludzie niezwiązani bezpośrednio z modą, zwykle tzw. celebryci i gwiazdy portali plotkarskich. Idea Fashion Weeków odchodzi trochę do lamusa. Tak twierdzi przynajmniej prestiżowy magazyn The Economist.

Setki zaproszonych osób nie tylko ogląda bowiem prezentowane projekty, ale i je fotografuje, a następnie zdjęcia umieszcza w sieci. Te do tego momentu najpilniej strzeżone projekty lotem błyskawicy okrążają cały Internet, by szybko stać się „inspiracją” dla właścicieli tzw. sieciówek. W konsekwencji, zanim zaprojektowana przez największe modowe nazwiska odzież oficjalnie trafi do sprzedaży, jej kopie, czy raczej „interpretacje” są już dostępne w sklepach przeznaczonych dla szerszej klienteli.

Jakie rozwiązanie tej pułapki widzą projektanci? Jedni planują ograniczyć odbiorców Fashion Weeków, które miałyby stać się dostępne jedynie dla wybranych. Inni chcą kontynuować ideę tygodni mody z tą różnicą, że niektóre z prezentowanych na nich modeli, znalazłyby się od razu w sprzedaży. Które rozwiązanie się sprawdzi? Zobaczymy w niedalekiej przyszłości.

Osobiście nie uważam, by tego typu zjawisko miało poważnie zaszkodzić projektantom i modzie. Nie od dziś wiadomo, że ci najwięksi, nie są dostępni dla szerszego grona odbiorców. Nie oznacza to jednak, że nie mogą stanowić inspiracji dla wszystkich pozostałych. W końcu to i tak oni będą kreować trendy, które władają całym światem mody. Po więcej odsyłam do wspomnianego artykułu z The Economist.

Ciekaw jestem także, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.
Czy koniec Fashion Weeków jest rzeczywiście tak bliski?

 

Źródło zdjęcia głównego: Flickr.com. Autor: Michael Mandiberg.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz