fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

eiffel-601309_1280

Świat mody to nie tylko projektanci, stroje, modelki i wybiegi. To przede wszystkim miejsca, gdzie to wszystko się się spotyka. Poznajcie europejskie stolice mody, które od lat plasują się na podium najważniejszych modowych ośrodków na świecie.

Paryż

To miasto jest prawdziwą modową mekką. To stąd pochodzą najsłynniejsi wizjonerzy mody jak Coco Chanel, Christian Dior, Pierre Cardin czy Yves Saint Laurent. Paryż niezmiennie od lat dyktuje trendy, to tutaj odbywają się największe pokazy mody. Przyciąga jak magnes zarówno światowych, uznanych projektantów, jak i dopiero aspirujących twórców. To lider mody haute couture i pret-a-porter. Za modowe serce Paryża uważa się „Złoty Trójkąt”, czyli dzielnicę handlową, w której najważniejszym mieszkańcem jest właśnie… moda. Tworzony przez Avenue Montaigne, Avenue George i Pola Elizejskie zakątek gości największe i najbardziej pożądane domy mody, takie jak Vuitton, Givenchy, Rochas, Dior, Chanel czy Hermes. Każdy mężczyzna powinien z pewnością udać się do słynnej Galeries Lafayette, czyli unikatowego centrum handlowego, które posiada największy w Europie asortyment produktów mody męskiej.

Mediolan

Mediolan to włoski synonim mody i luksusu. Znajdziemy tutaj jedną z najsłynniejszych na świecie Dzielnic Mody, która mieści się między Piazza Duomo, Piazza Cavour i Piazza San Bibla. Można tam znaleźć najlepsze oryginalne włoskie marki, takie jak Armani, Prada, Dolce & Gabbana, Versace czy Gucci.  Każdy zakręcony na punkcie mody powinien znać Gallerię Vittorio Emanuele, która jest najstarszym, najdroższym i najbardziej eleganckim centrum handlowym we Włoszech. W tym mieście moda to nie tylko centrum drogich ubrań. Jak mówią znawcy, w Mediolanie projektuje się piękno – od strojów zaczynając, na samochodach kończąc. To także raj dla męskich koneserów mody – chyba nigdzie indziej nie znajdziecie tylu elegantów.

Londyn

Od lat mocna pozycja w modowym rankingu. Londyn to stolica mody nie tylko ze względu na pokazy czołowych projektantów, ale również styl samych londyńczyków. Przyjęło się nawet sformułowanie „londyński styl” łączący luz i elegancję, drogie marki z rzeczami z secondhandów. Ostatnio znaczenie Londynu w modowym świecie wzrosło z powodu dwóch czynników: księżnej Kate i Alexandra McQuenna. Prosty, elegancki i zawsze nienaganny styl księżnej budzi uznanie i jest kopiowany przez kobiety na całym świecie. Co kupi Kate, natychmiast zostaje masowo wykupione w sklepach na wyspach. Księżna w dodatku promuje rodzime marki, takie jak Temperley, Mulberry, Burberry, a także właśnie McQuenna. Natomiast  samobójcza śmierć modowego wizjonera podbiła ceny i zainteresowanie jego twórczością na całym świecie (pisaliśmy o tym również tutaj).

Oczywiście trudno nie wspomnieć także o Nowym Jorku, ale to już kompletnie inna historia. Ponadto oprócz oczywistych wskazań, warto zwrócić uwagę na rozwijające się miasta, które aspirują do grona modowej czołówki, takiej jak Los Angeles, Barcelona. Rzym, Berlin, Sydney, Antwerpia i Szanghaj.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz