fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Hantle z owocami.

Dieta przy treningu jest bardzo ważna. Trening na czczo, a może po posiłku? Jeść przed treningiem czy po treningu? Od dawna istnieją rozmaite teorie opowiadające się za każdą z opcji. Jak jest naprawdę? Sprawdźmy, czy na siłownię lepiej wybierać się z pustym, czy raczej pełnym brzuchem.

DIETA PRZY TRENINGU

Temat posiłków przed i po treningu to jedna z bardziej kontrowersyjnych kwestii. Jak to mówią, ilu ludzi, tyle opinii. Co na ten temat ma do powiedzenia nasz zaprzyjaźniony trener personalny? Którą z opcji poleca wszystkim trenującym? Przekonajmy się.

Śniadanie, obiad i… trening, czyli kiedy najlepiej ćwiczyć

Jak wskazują badania, jest to sprawa bardzo indywidualna. Wszystko zależy bowiem od naszych oczekiwań względem aktywności fizycznej. Ćwiczysz, by zgubić zbędne kilogramy i pozbyć się piwnego brzucha czy starasz się nabrać rzeźby Arnolda Schwarzeneggera? W zależności od celu, wybierasz inne zestawy treningowe. Na tej samej zasadzie różnić się może rodzaj posiłków, jak i czas, w którym powinieneś je spożywać. Istnieją jednak generalne zasady, których zwykle warto się trzymać. Filip Włoch twierdzi, że:

Filip Włoch - Strefa Workout

Nie powinniśmy ćwiczyć zarówno na głodnego, jak i bezpośrednio po posiłku. Trening bez odpowiedniego pożywienia „przedtreningowego” nie będzie w pełni efektywny, a my po prostu nie będziemy mieli siły ćwiczyć. Z kolei gdy zjemy posiłek przed samą aktywnością, będziemy czuli się ociężali, tym samym może nam spaść motywacja do ćwiczeń.

Najlepiej spożywać więc lekkostrawny posiłek około 1,5 do 2 godzin przed treningiem. Ważne, by starać się trenować regularnie i o stałych porach. Wiadomo, że nie zawsze jest jednak taka możliwość (inne obowiązki, takie jak praca i szkoła).

[su_spacer size=”10″]

Idealny posiłek przed i po treningu

Co więc powinniśmy jeść w czasie naszych treningów? Jeśli planujemy ćwiczyć rano, dobrze postawić na śniadanie składające się z pełnowartościowego białka i węglowodanów złożonych. Przykład? Omlet z białka jajka i płatków owsianych w połączeniu z sałatką owocową. Na siłownię wybierasz się w ciągu dnia? Zadbaj o odpowiednią porcję energii, na przykład w postaci piersi z kurczaka, pełnoziarnistego makaronu bądź ryżu i zestawu warzyw gotowanych na parze. Pamiętaj, by także po aktywności unikać zbędnych tłuszczy. Po treningu najważniejsze jest ponowne uzupełnienie białek i węglowodanów, by organizm miał się z czego regenerować.

Więcej na temat optymalnego składu posiłków przeczytasz we wcześniejszym artykule, gdzie nasz trener personalny przedstawia najlepszą dietę dla aktywnych mężczyzn.


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

 • Robert pisze:

  Kiedy idę na siłownię rano, zwykle nie jem śniadania i tak jest dla mnie lepiej, szczególnie jeśli biegam

   
  • redaktor pisze:

   Ja osobiście zjadam coś małego, ale oczywiście – sam wiesz, kiedy czujesz się najlepiej.
   Najważniejsze, że masz motywację do porannego treningu – oby tak dalej!
   Pozdrawiam i wpadaj na blog.ozonee.pl – już niedługo kolejne wpisy z cyklu „Strefa workout” 🙂

    

Odpowiedz