fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jesteś z dziewczyną młodszą lub starszą od Ciebie o wiele lat? Czy w życiu codziennym ma to jakiekolwiek znaczenie i czy warto się tym przejmować? Jakie są przykłady takich związków ze świata celebrytów? Dowiedz się z naszego artykułu! 

wyprzedaż do 70%

Duża różnica wieku między partnerami – czy to ma szansę się udać?

Choć związki z dużą różnicą wieku nigdy nie należały do rzadkości, takie relacje wciąż budzą spore kontrowersje wśród członków społeczeństwa (zwłaszcza, jeśli różnica wieku między partnerami wynosi więcej niż 10 lat). Jedni uważają, że duża różnica wieku może być zarzewiem niekończącego się konfliktu, inni natomiast zarzekają się, że prawdziwa miłość nie pyta o wiek. Prawda leży tak naprawdę gdzieś pośrodku.

Duża różnica wieku w związku może, ale nie musi, stanowić przeszkody dla satysfakcjonującego pożycia. Na zadowolenie z relacji ma bowiem wpływ nie tylko wiek partnerów, ale przede wszystkim ich dopasowanie: wspólne cele, wartości, cechy charakteru i plany wobec siebie. Pary z dużą różnicą wieku muszą sprostać wielu wyzwaniom codzienności, by stworzyć udaną relację.

duża-roznica-wieku-w-zwiazkuJakie trudności stoją przed parami z dużą różnicą wieku?

Duża różnica wieku między partnerami najczęściej dotyczy układu, w którym mężczyzna jest starszy od kobiety. Coraz częściej zdarza się jednak, że jest odwrotnie.  Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku utrzymanie takiego związku wymaga większego zaangażowania niż w przypadku relacji rówieśniczej. Wynika to m.in. z:

  • różnic w doświadczeniu życiowym,
  • pozycji zawodowej,
  • sytuacji materialnej.

Zabezpieczenie finansowe

Pieniądze to ważny temat do omówienia z partnerem, jeśli dzieli was duża różnica wieku w związku. Warto przedyskutować, chociażby kwestię posiadanych oszczędności czy planowanych wspólnych inwestycji. Starszy partner na pewno dysponuje mieszkaniem lub domem, a także ma stabilniejszą sytuację finansową. Niezależnie od tego, kto osiąga wyższe dochody, dobrą decyzją może być intercyza.

Dowiedz się również „Jak przetrwać dłuższą rozłąkę z partnerką?”

Chęć posiadania dzieci

Niezależnie od tego, czy któreś z was posiada już dzieci, wcześniej czy później możecie zacząć myśleć o nowym członku rodziny. Wówczas warto wziąć pod uwagę swój wiek oraz możliwości finansowe. W pewnym wieku ciąża stanowi bezpośrednie zagrożenie dla płodu, dlatego można też pomyśleć o adopcji. Różnice w kwestii posiadania nowego potomka mogą wpłynąć negatywnie na związek, dlatego temat ten warto poruszyć w miarę wcześnie, aby znać oczekiwania swojego partnera.

Świadomość wystąpienia problemów ze zdrowiem

Pary z dużą różnicą wieku powinny mieć pełną świadomość tego, że u jednej osoby mogą szybciej pojawić się pewne problemy zdrowotne. Warto porozmawiać na ten temat, aby w razie choroby jeden z partnerów mógł zaopiekować się drugim.

Cele dotyczące związku i wspólnej przyszłości

Partnerzy powinni patrzeć w tym samym kierunku, mieć podobne cele i oczekiwania — nie tylko w kontekście potomstwa, ale również wspólnej przyszłości. Odmienne zdania w kwestii ważnych spraw mogą bowiem negatywnie odbić się na związku, sprzyjając powstawaniu konfliktów i kłótni.

Pary z dużą różnicą wieku – przykłady z show-biznesu

Jak pokazują przykłady par ze świata filmu i telewizji, duża różnica wieku w związku (ona starsza, on młodszy) wcale nie musi być przeszkodą w utrzymaniu relacji. Oto lista związków, w których partnerka jest dużo starsza od partnera.

roznica-wieku-w-zwiazku-ona-starsza1. Monika Olejnik i Tomasz Ziółkowski

Dziennikarka Monika Olejnik i redaktor Tomasz Ziółkowski są szczęśliwą parą od 1996 r. Różnica wieku między partnerami wynosi 15 lat.

2. Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski

Para aktorów poznała się w 2013 r. na planie filmu „W spirali”. Od 2019 r. są szczęśliwym małżeństwem. Dzieli ich 11 lat różnicy.

3. Małgorzata Kożuchowska i Bartłomiej Wróblewski

Małgorzata Kożuchowska i Bartek Wróblewski stanęli na ślubnym kobiercu 30 sierpnia 2008. Od tego czasu tworzą szczęśliwy związek, pomimo prawie 10 lat różnicy.

Co sprawia, że ludzie decydują się na związki z dużą różnicą wieku? Psychologia ma na ten temat swoje zdanie. Według badaczy ważny jest nie tyle sam wiek partnera, ile intencje, które spowodowały, że wybrało się właśnie jego. Może to być np.:

  • większe doświadczenie życiowe,
  • lepsza pozycja zawodowa,
  • status materialny.

Dwoje ludzi może połączyć po prostu płomienne uczucie, które – jak wiadomo – nigdy nie pyta o wiek.

zwiazki-z-duza-roznica-wiekuSprawdź też „Jak podtrzymać ogień w długoletnim związku?”


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz