fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Najlepszym towarzyszem zimowych wędrówek jest ciepła kurtka. Puchowa, z membraną, z nylonu – każdy materiał ma swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie od upodobań co do tworzywa, wszyscy jesteśmy pewni tego, że zimową odzież trzeba regularnie odświeżać. Jak prać kurtkę zimową? Podpowiadamy już teraz.

Jak prać kurtkę zimową?

Podczas zimowych wypadów za miasto lub wyjść ze znajomymi, kurtka jest jednym z najważniejszych elementów ubioru. Sporo od niej wymagamy – najlepiej, jeśli nie będzie przepuszczać zimna, deszczu, śniegu. W związku z tym, że tak intensywnie ją eksploatujemy, od czasu do czasu potrzebuje wyprania. Może bowiem przesiąknąć zapachem potu, zostać zabrudzona błotem lub być w jakikolwiek inny sposób zanieczyszczona. Jak wyprać kurtkę, kiedy zmuszą nas do tego okoliczności zimowej aury?

  • Istnieje kilka uniwersalnych zasad co do tego, jak prać kurtkę zimową bez względu na to, z jakiego materiału jest ona wykonana. Warto zacząć od przeczytania metki. To na niej producent umieścił wszelkie niezbędne informacje na temat sposobu prania kurtki, np. jakim sposobem należy to zrobić, w jakiej temperaturze, na jakich obrotach. Porady na metce są napisane w kilku językach, w tym po polsku, więc na pewno nie będzie problemów ze zrozumieniem wskazówek.
  • Kolejną rzeczą, o jaką dobrze jest zadbać przed rozpoczęciem prania, to opróżnienie kieszeni kurtki z wszelkich drobiazgów. Dlaczego warto to zrobić? Ubrania w pralce obracają się z dużą prędkością w bębnie. Jeśli coś twardego i ostrego nieopatrznie znajdzie się wówczas we wnętrzu maszyny, łatwo może zniszczyć materiał odzieży. W związku z tym, jeśli posiadasz kurtkę z metalowymi suwakami, zasuń je i wsadź do środka kieszeni.
  • Jak wyprać kurtkę, gdy mamy do czynienia z bardzo poważnymi zabrudzeniami? Nie należy jej wówczas od razu wsadzać do pralki, tylko wcześniej spróbować zetrzeć nieczystości za pomocą gąbki namoczonej w misce z ciepłą wodą.
  • Kurtkę najlepiej prać oddzielnie, bez dodatku odzieży z innego tworzywa czy o odmiennych kolorach.

Kurtka zimowa

wyprzedaż do 70%

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtki puchowe mają wielu zwolenników, którzy doceniają je za wyjątkową lekkość. Cecha ta idzie w parze z niewielką przestrzenią, jaką odzież puchowa zajmuje w ekwipunku. Do istotnych właściwości puchu należy zaliczyć także doskonałe właściwości izolacyjne przed niskimi temperaturami (dlatego puchowe ubrania są często wykorzystywane przez himalaistów).

Jak prać kurtkę puchową? Jeśli na metce nie jest napisane inaczej, to przeważnie nie ma przeciwwskazań, aby robić to w pralce. Odzieży puchowej zaszkodzić mogą takie czynniki, jak wysoka temperatura prania oraz duża ilość obrotów bębna. W związku z tym zalecane jest, aby nie przekraczać temperatury prania 30 °C, a wirowanie ustawić pomiędzy 600 a 700 obrotów na minutę. Ponadto warto jest nie wsypywać proszku do prania, tylko sam płyn. Idealnie będzie, jeśli zakupimy specjalnie na tę okazję detergent do prania tkanin wrażliwych – z pewnością przyda nam się do czyszczenia odzieży sportowej.

Jak prać kurtkę z membraną?

Membrana pełni w kurtce dwie funkcje. Po pierwsze, ma za zadanie odprowadzać wilgoć z naszego ciała na zewnątrz – dzięki temu nie “gotujemy się” w takiej kurtce. Po drugie, membrana zapobiega przed wydostawaniem się ciepła, jakie produkuje nasz organizm. Ponadto kurtki z membraną typu hardshell mają właściwości wodoodporne.

Pojawia się zatem pytanie, jak prać kurtkę z membraną, skoro materiał, z jakiego jest wykonana, jest tak wrażliwy. Najlepiej będzie, jeśli wraz z kurtką kupimy w sklepie sportowym płyn do prania odzieży z membraną. Wówczas będziemy mieć pewność, że kurtka jest nie tylko czysta, ale i nie straciła swoich właściwości. Alternatywnie możemy użyć płynu do impregnacji odzieży. Preparat ten również można zdobyć w sklepie sportowym. Dzięki jego zastosowaniu przywrócimy kurtce właściwości wodoodporne. Podobnie jak w przypadku kurtki puchowej, tak samo odzież z membraną preferuje delikatne traktowanie i należy uważać na zbyt wysokie parametry wirowania bębna.

Nie daj się pogodzie! Kamizelka pod kurtkęJak prać kurtkę z nylonu?

Odzież wykonana z nylonu, inaczej z poliamidu, charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jest ona nierozciągliwa, dlatego w przypadku kurtki z nylonu nie będziemy mieli problemu, że materiał wygląda na pognieciony. Zaletą kurtek z nylonu jest oddychalność i odporność na wodę.

A jak prać kurtkę z nylonu? Istotny jest wybór odpowiedniej temperatury prania. Nylon nie lubi gorąca, dlatego najlepszą opcją będzie wypranie go w max. 30 °C, o ile na metce nie jest napisane inaczej. Do czyszczenia kurtki z nylonu nie należy stosować proszku do prania, ponieważ drobinki są w stanie zapchać mikrowłókna i pozbawić odzieży właściwości oddychających. W konsekwencji noszenie kurtki będzie sprawiało wrażenie chodzenia w mikrofalówce. Prawidłowo zrobimy, jeśli ustawimy wskaźnik obrotów bębna w pralce na max. 600 obrotów na minutę – dzięki temu techniczna odzież, jaką jest kurtka z nylonu, będzie jak najmniej podatna na zniszczenie.

Szukasz sportowych porad na zimę? Przeczytaj artykuł na temat jak biegać zimą i czy ma to sens.


 

Odpowiedz