fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Moda lubi dramatyczne powroty, o czym przekonali się choćby w zeszłym roku fani podartych spodni na wzór grunge z lat 90. Teraz przyszedł czas na styl, który za czasów swojego powstania z modą miał niewiele wspólnego, a był raczej zwykłą, szarą codziennością. Zobaczcie na czym polega tzw. styl slavs.  

wyprzedaż do 70%

Styl slavs, czyli po słowiańsku

Jak łatwo się domyślić, styl slavs ma sporo wspólnego ze słowiańszczyzną. Ale nie chodzi tutaj o paradowanie w pogańskich ciuchach sprzed kilku tysięcy lat, jakby mogło się niektórym wydawać. Styl slavs to powrót do PRL-owskich stylówek, czyli wszelkiego rodzaju szare, z pozoru niewyróżniające się ubrania, jakie możemy sobie wyobrazić. W czasie krzykliwych kolorów, nietypowych krojów i coraz to nowych sposobów na udziwnienie mody powrót do korzeni z czasów, w których o dobry styl trzeba było się naprawdę postarać jest czymś naprawdę oryginalnym. Jak przejawia się moda na postsowieckość?

Tęsknota za stylem PRL – nie tylko w modzie

PRLowski vibe mógł się pojawić dość niespodziewanie w modzie, ale już od pewnego czasu zaczął się uaktywniać w różnych częściach kultury. Coraz częściej widzimy meble stylizowane na starocie z lat 80 – podobnie sprawa ma się również z projektowaniem grafik, jak choćby plakatów. W jakiś sposób okres historii, o którym wszyscy staraliśmy się zapomnieć wrócił do nas w odnowionej postaci, ale nadal tym samym charakterem. Podobnie jest z powracającą teraz modą w stylu slavs – stylizacje przypominają to, co mogliśmy widzieć na zdjęciach sprzed 30 lat, ale widać w tym nową, niespotkaną wcześniej świeżość.  

Kto zapoczątkował styl slavs?

Trudno jest wskazać bezpośrednio która marka pierwsza zaczęła się inspirować stylem zaczerpniętym z PRL. Ale już łatwiej wskazać, kto ten styl rozpropagował. Wszystko za sprawą marki Vetements, która wiatru w żagle nabrała właśnie dzięki wszechobecnej tęsknocie za latami 80. Ich styl może się podobać lub nie, ale zdecydowanie nie można im odmówić oryginalności.

To, co proponuje firma Vetements z początku wygląda trochę jak antypoda.  Wyglądający na zmęczonych, smutni modele na tle znanych nam mdło wyglądających blokowisk, poubierani w ciuchy wyglądające jakby przed chwilą zostały wyciągnięte z szafy. Dominują szarości, proste kroje i akcenty jednoznacznie kojarzące się z krajami zza radzieckiej strony muru berlińskiego. Jak się okazuje, taka stylistyka była strzałem w dziesiątkę. Obecnie w stylu slavs ubiera się coraz więcej osób i mówi się nawet o powstaniu nowej subkultury.

Jakie są wyznaczniki stylu slavs?

Trudno tak naprawdę wskazać konkretne wyznaczniki stylu czy samej subkultury slavs. Najbardziej oczywistym wydaje się zamiłowanie do stylu PRL z późnych lat 80. i początku 90., kiedy akcenty z zachodu zaczynały być coraz bardziej widoczne, ale nie na tyle by przyćmić unikatowość prawdziwego, ulicznego stylu krajów wschodnich tamtych lat. Jeśli masz w szafie jasne jeansy, koszulę w cienkie pionowe paski czy nawet zwykłą czapkę z daszkiem, to już możesz aspirować do bycia slavsem. Dodaj do tego plener rodem z okładki Vogue Polska i możesz poczuć się jak starym, smutnym PRL-owskim krajobrazie.

Przykładowa stylizacja nawiązująca do stylu slavs

Dzięki naszej propozycji stylizacji będziesz mógł trochę pokombinować z własnym stylem i zobaczyć, czy styl slavs to w ogóle Twoja bajka. Na początek coś łączącego w sobie styl współczesny z tym z lat 80., czyli t-shirt z napisem w przytłumionym kolorze. Do tego spodnie w nieśmiertelnym wzorze moro, który swoją świetność świętował w latach 90. Na wierzch zarzuć kurtkę, bez której większość subkultur tamtych czasów nie mogła się obyć, czyli starą, dobrą skórę.

Jesteś zaskoczony, że zapomniany styl z dawnych lat znów powrócił? Zaoszczędź sobie niespodzianek i sprawdź, skąd się biorą trendy w modzie.

Grafitowy T-shirt
Spodnie dresowe
Kurtka

Sklep OZONEE
 

Odpowiedz