fbpx

Moda lubi dramatyczne powroty, o czym przekonali się choćby w zeszłym roku fani podartych spodni na wzór grunge z lat 90. Teraz przyszedł czas na styl, który za czasów swojego powstania z modą miał niewiele wspólnego, a był raczej zwykłą, szarą codziennością. Zobaczcie na czym polega tzw. styl slavs.  

Styl slavs, czyli po słowiańsku

Jak łatwo się domyślić, styl slavs ma sporo wspólnego ze słowiańszczyzną. Ale nie chodzi tutaj o paradowanie w pogańskich ciuchach sprzed kilku tysięcy lat, jakby mogło się niektórym wydawać. Styl slavs to powrót do PRL-owskich stylówek, czyli wszelkiego rodzaju szare, z pozoru niewyróżniające się ubrania, jakie możemy sobie wyobrazić. W czasie krzykliwych kolorów, nietypowych krojów i coraz to nowych sposobów na udziwnienie mody powrót do korzeni z czasów, w których o dobry styl trzeba było się naprawdę postarać jest czymś naprawdę oryginalnym. Jak przejawia się moda na postsowieckość?

Tęsknota za stylem PRL – nie tylko w modzie

PRLowski vibe mógł się pojawić dość niespodziewanie w modzie, ale już od pewnego czasu zaczął się uaktywniać w różnych częściach kultury. Coraz częściej widzimy meble stylizowane na starocie z lat 80 – podobnie sprawa ma się również z projektowaniem grafik, jak choćby plakatów. W jakiś sposób okres historii, o którym wszyscy staraliśmy się zapomnieć wrócił do nas w odnowionej postaci, ale nadal tym samym charakterem. Podobnie jest z powracającą teraz modą w stylu slavs – stylizacje przypominają to, co mogliśmy widzieć na zdjęciach sprzed 30 lat, ale widać w tym nową, niespotkaną wcześniej świeżość.  

Kto zapoczątkował styl slavs?

Trudno jest wskazać bezpośrednio która marka pierwsza zaczęła się inspirować stylem zaczerpniętym z PRL. Ale już łatwiej wskazać, kto ten styl rozpropagował. Wszystko za sprawą marki Vetements, która wiatru w żagle nabrała właśnie dzięki wszechobecnej tęsknocie za latami 80. Ich styl może się podobać lub nie, ale zdecydowanie nie można im odmówić oryginalności.

To, co proponuje firma Vetements z początku wygląda trochę jak antypoda.  Wyglądający na zmęczonych, smutni modele na tle znanych nam mdło wyglądających blokowisk, poubierani w ciuchy wyglądające jakby przed chwilą zostały wyciągnięte z szafy. Dominują szarości, proste kroje i akcenty jednoznacznie kojarzące się z krajami zza radzieckiej strony muru berlińskiego. Jak się okazuje, taka stylistyka była strzałem w dziesiątkę. Obecnie w stylu slavs ubiera się coraz więcej osób i mówi się nawet o powstaniu nowej subkultury.

Jakie są wyznaczniki stylu slavs?

Trudno tak naprawdę wskazać konkretne wyznaczniki stylu czy samej subkultury slavs. Najbardziej oczywistym wydaje się zamiłowanie do stylu PRL z późnych lat 80. i początku 90., kiedy akcenty z zachodu zaczynały być coraz bardziej widoczne, ale nie na tyle by przyćmić unikatowość prawdziwego, ulicznego stylu krajów wschodnich tamtych lat. Jeśli masz w szafie jasne jeansy, koszulę w cienkie pionowe paski czy nawet zwykłą czapkę z daszkiem, to już możesz aspirować do bycia slavsem. Dodaj do tego plener rodem z okładki Vogue Polska i możesz poczuć się jak starym, smutnym PRL-owskim krajobrazie.

Przykładowa stylizacja nawiązująca do stylu slavs

Dzięki naszej propozycji stylizacji będziesz mógł trochę pokombinować z własnym stylem i zobaczyć, czy styl slavs to w ogóle Twoja bajka. Na początek coś łączącego w sobie styl współczesny z tym z lat 80., czyli t-shirt z napisem w przytłumionym kolorze. Do tego spodnie w nieśmiertelnym wzorze moro, który swoją świetność świętował w latach 90. Na wierzch zarzuć kurtkę, bez której większość subkultur tamtych czasów nie mogła się obyć, czyli starą, dobrą skórę.

Jesteś zaskoczony, że zapomniany styl z dawnych lat znów powrócił? Zaoszczędź sobie niespodzianek i sprawdź, skąd się biorą trendy w modzie.

Grafitowy T-shirt
Spodnie dresowe
Kurtka
Sklep OZONEE
 

Zostaw odpowiedź