fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Kiedy wspinaczka po schodach na drugie piętro przyprawia Cię o zadyszkę, to znak, że najwyższa pora popracować nad kondycją. Jeśli brak Ci motywacji, dobrze trafiłeś! Mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych sposobów na to, jak zmotywować się do treningu, a co najważniejsze – wytrwać w swoich postanowieniach.

Przyznaj się, ile to już razy postanawiałeś odmienić swoje życie i zacząć regularne treningi? Zapewne masz już za sobą kilka takich podejść, a każde kończyło się mniej więcej po kilku dniach. Temat jest nam dobrze znany – w końcu niełatwo zmotywować się do ćwiczeń, gdy na Netflix wjechał właśnie nowy sezon ulubionego serialu, a kanapa nigdy dotąd nie wydawała się tak miękka i przytulna. A jednak warto się przełamać i podjąć kolejną walkę o wymarzoną sylwetkę, tym bardziej że porządny trening można wykonać nawet w domu.

wyprzedaż do 70%

5 wskazówek, które pomogą Ci zmotywować się do ćwiczeń

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu? Zamiast ciągle wykręcać się starym, dobrym „zaczynam od poniedziałku”, wypróbuj nasze sprawdzone sposoby, które pomogą Ci odnaleźć motywację i wytrwać w swoich postanowieniach.

1. Wyznacz sobie realne cele

Przypuśćmy, że postanowiłeś schudnąć w miesiąc 20 kg albo przebiec maraton po zaledwie dwóch tygodniach ćwiczeń i joggingu. Jakie są szanse na to, że Ci się uda? Niestety bardzo niewielkie, a porażka i zbyt wysoko zawieszona poprzeczka to coś, co skutecznie odbiera wszelką motywację do dalszych ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami i zdrowym stylem życia, zacznij od małych kroków. Nie narzucaj sobie treningów siedem razy w tygodniu i nie forsuj się ćwiczeniami, na które Twoje ciało nie jest jeszcze gotowe, bo szybko się poddasz. Zamiast tego wykonuj treningi 2-3 razy w tygodniu, korzystając z prostych zestawów ćwiczeń dla początkujących. Trzymaj się planu dostosowanego do Twoich możliwości i stopniowo się rozwijaj. Pierwsze postępy na pewno zmotywują Cię do treningów. Odhaczaj sobie wykonane treningi w kalendarzu czy w aplikacji na telefonie. Dzięki temu będziesz miał namacalny dowód, że ćwiczenia zostały wykonane.

bieganie

2. Wybierz sport, który sprawia Ci przyjemność

Motywacja i przymus raczej nie idą w parze, więc nigdy nie zmuszaj się do ćwiczeń czy aktywności, które po prostu Ci nie odpowiadają. Jeśli nie lubisz biegać, spróbuj jazdy na rowerze. Zestaw ćwiczeń, do którego musisz się zmuszać, zamień na inny, ciekawszy i bardziej przystępny. Kluczem do sukcesu jest trening, który wykonujesz z przyjemnością i po którym dobrze się czujesz.

A co, jeśli nic Ci nie odpowiada? Tak też może się zdarzyć, ale i na to jest rozwiązanie. Po prostu wybierz mniejsze zło albo spróbuj czegoś, czego jeszcze nigdy nie robiłeś. Może, zamiast ćwiczyć w domu, postaw na trening na świeżym powietrzu?

3. Znajdź partnera do treningów

Nie wiesz, jak zmotywować się do ćwiczeń? Poproś kogoś, by ćwiczył razem z Tobą. Towarzystwo i wzajemna motywacja potrafią zdziałać cuda i znacznie zwiększają szansę na to, że oboje wytrwacie w swoich postanowieniach. Zaproponuj wspólne treningi dziewczynie, kumplowi albo komuś bliskiemu. Wyznaczcie sobie osiągalne cele, ustalcie odpowiednią porę ćwiczeń i obserwujcie swoje postępy.

ćwiczenia w parze

Trening w parze ma jeszcze tę zaletę, że trudniej go odwołać. Kiedy już umówicie się na konkretną godzinę, nie będziesz mógł tak po prostu sobie odpuścić.

4. Nagradzaj się za postępy

Żeby zmotywować się do ćwiczeń, możesz też wyznaczać sobie małe nagrody za wykonanie wszystkich zaplanowanych treningów. Ugotuj dobry posiłek albo pozwól sobie na małe odstępstwo od diety i zjedź coś na mieście. Kolejne postępy możesz świętować, kupując nowy dres do ćwiczeń lub wygodną parę butów do biegania. To nie musi być nic wielkiego, po prostu coś, co sprawi Ci przyjemność i zmotywuje do dalszych treningów.

5. Korzystaj z aplikacji i planów treningowych

W sieci znajdziesz mnóstwo przeróżnych planów treningowych, dostosowanych do różnego poziomu zaawansowania. Możesz korzystać na przykład z YouTube, który aż pęka w szwach od filmików z rozmaitymi zestawami ćwiczeń. Znajdź kanał, który najbardziej Ci odpowiada i działaj!

Do dyspozycji masz również wygodne aplikacje, które nie tylko proponują plany treningowe, ale i przypominają o tym, że długo nie ćwiczyłeś. Warto z nich korzystać, bo dzięki nim łatwiej trzymać się obranego planu i motywować się do wysiłku.

Wciąż brakuje Ci motywacji? Niech zainspiruje Cię nasz tekst o 8 najpopularniejszych kulturystach!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz