fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Polska scena hiphopowa ma się bardzo dobrze. Dziś przypomnimy sobie, jak wyglądały jej początki. Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych raperów i formacji hiphopowych z przełomu lat 90 i 2000. Oto prawdziwa klasyka polskiego rapu!

wyprzedaż do 70%

Klasyka polskiego rapu, czyli najpopularniejsi wykonawcy wszechczasów

Czego słuchało się na polskich osiedlach w latach 90? No oczywiście, że rapu! W tamtym okresie kultura hiphopowa powoli wychodziła ze swojego amerykańskiego podwórka i rozprzestrzeniała się po całym świecie. W końcu dotarła i do nas, chociaż jej początki nie były łatwe. Wtedy mało kto traktował raperów poważnie, a sam Tomasz Beksiński powiedział, że „jeśli rap można nazwać muzyką, to z równym powodzeniem można by zacząć podawać gówno w restauracjach jako delikates o wyrafinowanym smaku”.

Cóż, to dowodzi jedynie tego, że nawet autorytety czasem się mylą. Hip-hop w Polsce zrobił niemałą karierę, a to głównie dzięki wykonawcom, których dziś spokojnie można zaliczyć w poczet klasyków polskiego rapu. Kto stworzył polski rap lat 90 i 00?

1. Kaliber 44

Tej formacji chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zespół Kaliber 44 to już prawdziwa legenda polskiej sceny hiphopowej, uważana z resztą za pionierów gatunku w naszym kraju. W skład grupy wchodzili Magik, Abradab i Joka. Ich pierwsze demo, wtedy nielegalne, ukazało się w roku 1994, a już 2 lata później wytwórnia S.P. Records wydała pierwszy album grupy, noszący tytuł Księga Tajemnicza. Prolog. Album sprzedał się w nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy, co wtedy było olbrzymim sukcesem.

klasyka polskiego rapu, rap lat 2000, raper

2. Magik i Paktofonika

W tym miejscu trzeba wspomnieć o kultowej postaci, jaką był Magik. Piotr Łuszcz (tak Magik nazywał się naprawdę) po kilku latach działalności w Kaliber 44 odłączył się i utworzył nową formację – Paktofonika. W roku 2000 ukazał się jej debiutancki krążek Kinematografia, który dziś jest klasyką polskiego rapu. Magika uważa się go za jednego z twórców polskiego psychorapu, a jego wrażliwość, talent i „rozkrzyczane” rymy uczyniły z niego prawdziwą legendę.

3. Slums Attack i Peja

Peja to kolejna ważna postać polskiego rapu lat 90 i 2000. Zaczynał w formacji Slums Attack w roku 1993, a popularność przyniósł mu dopiero krążek Na legalu z roku 2001. Dziś jest on bez dwóch zdań jednym z najważniejszych artystów w historii tego gatunku muzycznego w Polsce, ale też postacią bardzo kontrowersyjną. Słynie z agresywnych, szybkich tekstów, a na swoim koncie ma po kilka złotych i platynowych płyt.

rap polski, raper, znany raper, znani raperzy, rap polski lat 90,

4. Pezet

Albumy Muzyka Poważna i Muzyka Klasyczna to niekwestionowana klasyka polskiego rapu. Ich autor, Pezet to jeden z najbardziej wyrazistych artystów na polskiej scenie hiphopowej, a jego twórczość na stałe zapisała się w historii tego gatunku i wyznaczyła ścieżki dla innych młodych raperów.  Teksty muzyka poruszają temat samotności i rozczarowania, jakie często towarzyszy młodym ludziom wchodzącym w dorosłość. Pisze też o relacjach i związkach, a jego rymy często przesiąknięte są niespotykaną wrażliwością. Ostatni album Pezeta Muzyka Współczesna ukazał się w 2019 roku i sprzedał w ilości ponad 60 tysięcy egzemplarzy.

5. Eldo

Rap polski lat 90 i 2000 kojarzy się też z twórczością Eldo i jego pierwszej formacji – Grammatik. Znakiem rozpoznawczym Eldo są teksty liryczne, refleksyjne i bardzo wszechstronne tematycznie. Artysta ma swoim koncie bogatą dyskografię: cztery albumy studyjne z zespołem Grammatik i osiem solowych płyt, z których trzy pokryły się złotem.

klasyka polskiego rapu, znani raperzy, znani raperzy lat 90, rap polski lata 90

6. WWO i Sokół

W poczet klasyków polskiego rapu należy włączyć także grupę WWO z Sokołem w składzie. Formacja narodziła się w Warszawie w roku 1999 i dość szybko zyskała popularność. Pierwszy jej album, czyli Masz i pomyśl okazał się ogromnym sukcesem, który nawet dziś wskazuje się jako jeden z najważniejszych krążków w historii gatunku. Teksty miały trafiać do młodych ludzi, pokazywać im właściwe wartości, jednocześnie nie nakazując niczego. Taka narracja spodobała się fanom, bo album rozszedł się w ilości 25 tysięcy egzemplarzy.

Interesujesz się polskim rapem? Poczytaj o Macie — przedstawicielu młodego pokolenia polskich raperów!


 

Odpowiedz