fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Nowy Rok to czas wyznaczania sobie nowych celów. Jak je skutecznie realizować? Poznaj 4 sprawdzone metody, dzięki którym spełnisz swoje noworoczne postanowienia. Jakie mogą być postanowienia noworoczne –  te krótko- i długotrwałe? Marz i planuj razem z nami!

Nowy rok warto otworzyć z przytupem. To dobry moment, by wcielić w życie postanowienia noworoczne. Co zrobić, by nie była to tylko głośna deklaracja i zmiana na chwilę –  na potrzeby mediów społecznościowych, by się w nich pochwalić? Jak sprawić, by nowe, zdrowsze nawyki stały się częścią Twojego życia na stałe? Jakie postanowienia możesz wcielić od 1 stycznia w życie? Jeśli nie masz pomysłu, podpowiadamy — bądź lepszą wersją samego siebie!

wyprzedaż do 70%

Postanowienia noworoczne –  jak zmienić swoje życie?

By zrealizować cele, muszą się one odbywać w przemyślany sposób. To ważne, zwłaszcza jeśli masz dobre chęci, ale i słomiany zapał jednocześnie. Oto kilka metod, które pozwolą Ci bezboleśnie wprowadzić w życie noworoczne postanowienia.

1. Metoda małych kroków

W Internecie krąży znany mem z górą lodową, który wskazuje, co dostrzegają inni w Twoim sukcesie, a co widzisz Ty (wszystko, co znajduje się pod powierzchnią –  cały Twój wysiłek).

Postanowienia noworoczne, łącznie z tymi naprawdę dużymi (czytaj: napisaniem magisterki czy zrzuceniem 30 kg) wydadzą Ci się prostsze w realizacji, jeśli rozłożysz je na kilka mniejszych etapów, które będziesz odhaczać jeden po drugim. Koniecznie rozpisz je na papierze, dzięki czemu utrwalisz je w swojej głowie.

Pięć kilogramów mniej co 2 miesiące brzmi realnie? Rachunek jest prosty: pomyśl (zwizualizuj sobie), że już za 12 miesięcy będzie ich minus 30! Śnij o wielkich rzeczach, ale realizuj je etapami. W końcu nie od razu Rzym zbudowano!

2. Wizualizacja i implementacja intencji

O co tutaj chodzi? Codzienny kołowrotek zajęć sprawia, że odkładamy rozpoczęcie realizacji noworocznych postanowień na jutro i tak w nieskończoność –  a to się nazywa prokrastynacja. Jak przerwać spiralę rozpoczynania „jutro” (które nigdy nie nadejdzie)?

Implementacja intencji to tzw. błyskawiczne planowanie. Wymaga ono przećwiczenia zachowań w określonych sytuacjach – realizujesz plan, nie zastanawiając się. Dobrym przykładem implementacji intencji jest zdanie “jeśli jutro jest poniedziałek/środa/piątek, to muszę spakować się na siłownię” lub (dla zdecydowanych, raz a dobrze!)  “jeśli wczoraj/31 grudnia wypaliłem ostatniego papierosa, to od dziś już nie palę”.

Zdania tego typu zawierają konkretną porę i następstwo, są więc już konkretnym planem. Najlepiej wypowiadaj je przy świadkach –  by było Ci głupio, gdy zaczniesz się wycofywać czy wahać przy realizacji planu.

3. Dziennik postępów

Masz sporo do zrobienia w nowy rok? Postanowienia spisuj w papierowym plannerze, Papierowym –  by były one bardziej namacalne. Umieść go w widocznym miejscu, by drażnił oko. W programie typu Asana na telefonie czy laptopie łatwo możesz je zignorować.

W organizerze rozpiszesz swój duży cel (lub kilka mniejszych) na etapy realne do wykonania w czasie i mikro zadania, które są potrzebne do jego realizacji –  wraz z etapem, na którym jesteś. Satysfakcja podczas odhaczania kolejnych „tasków” jest nie do opisania. Od teraz organizer będzie Twoim dziennikiem postępów.

noworoczne-postanowienia

4. Reżyseria i scenografia środowiska

Jeśli pracujesz nad ważnym zadaniem np. magisterką i masz konkretny termin na oddanie części pracy, usuń ze swojego „środowiska” wszelkie rozpraszacze. Znajdź też przedmioty-nagrody (np. konsolę) np. za napisanie rozdziału i jego akceptację przez Twojego promotora.

Rzucając palenie lub alkohol, poinformuj o tym otoczenie, by uniknąć pytań typu “ze mną się nie napijesz?” i podsuwania papierosów pod nos czy wychodzenia na przerwę w pracy. Po szybką pomoc w rzucaniu palenia zapraszamy do artykułu: „Rzucasz palenie? Dzięki tym radom będzie Ci łatwiej

Jeśli w 2022 roku planujesz odchudzanie, szafka ze słodyczami w kuchni musi przestać dla Ciebie istnieć. Ułatw sobie zadanie i poinformuj o tym rodzinę. Na pewno Ci pomogą np. nie zachęcając Cię do jedzenia ciasta podczas „niedzielnej kawy”.

Jakie mogą być noworoczne postanowienia?

Zastanawiasz się, jakie zmiany wprowadzić w Nowy Rok? Postanowienia najczęściej dotyczą kilku najważniejszych obszarów życia:

  • zdrowia,
  • finansów,
  • życia uczuciowego,
  • wyglądu.

Nie wierzymy, że nie masz choćby jednego, ale na wszelki wypadek podpowiadamy poniżej.

Postanowienia noworoczne –  lista

Poznaj wyselekcjonowane przez Ozonee postanowienia noworoczne. Lista obejmuje właściwie każdą dziedzinę Twojego życia. Częstuj się!

1. Odchudzanie/robienie masy

Tych, którzy chcą schudnąć, przeważnie jest więcej niż tych, których planem jest nabranie ciała, ale jedni i drudzy nie mają łatwo –  coś o tym wiemy. W Ozonee są reprezentanci zarówno jednej, jak i drugiej grupy. Trzymamy kciuki za tych, co nie mogą (schudnąć i przytyć). Zbyt szczupła sylwetka również bywa przyczyną kompleksów.

2. Rzeźba/lepsza kondycja

Noworoczny czas, po świątecznym obżarstwie, to dobry moment na odkupienie win i polubienie sportu. Spróbuj dyscypliny sportu, której nie znasz: może, poza siłownią, spróbujesz squasha?

jakie-moga-byc-postanowienia-noworoczne3. Oszczędności

Ostatnie 2 lata, zwłaszcza w biznesie, przy okazji pandemii, przekonały wszystkich, że warto mieć poduszkę finansową na trudne czasy. Zacznij ją sobie „mościć” w nowym roku. Lepiej w razie „W” ją mieć niż nie.

4. Inwestycje

Jeśli możesz pochwalić się sporymi oszczędnościami, obracaj pieniędzmi –  oprócz chowania ich do bankowej „skarpety”, zainwestuj część swojego dorobku. Niech rośnie w siłę. Szczególnie że inflacja również wzrasta. Zabezpiecz się na niepewną przyszłość.

5. Zmiana pracy

Przy okazji niedzieli co weekend boli Cię głowa (i to nie z powodu kaca, a powrotu do biura i poniedziałkowych maili)? Nie jesteś zadowolony ani z wynagrodzenia, ani z zakresu obowiązków? Brakuje Ci wyzwań lub zasłużonego awansu? Negocjuj, aplikuj albo giń (za biurkiem znienawidzonej pracy, wśród ludzi, których nie lubisz).

6. Oświadczyny i ślub

Jak wyobrażasz sobie Wasz związek za rok? Jeśli dojrzałeś już do tytułu „męża”, pora wziąć sprawy w swoje ręce – chyba że czekasz, aż to ona Ci się oświadczy…? 😉 Wolne terminy na organizację uroczystości w urzędach i kościołach są zwykle odległe, dlatego, jeśli jesteś już pewien –  nie zwlekaj dłużej i poszukaj pierścionka. Planowanie ślubu będzie Waszym wspólnym wyzwaniem. Najpierw deklaracje i przyjemności, a potem obowiązki.

7. Założenie gniazda

Masz już przy swoim boku najbliższą osobę i pewną sytuację finansową, ale ciągle się przeprowadzacie? Może w 2022 roku czas zaryzykować i “pójść na swoje” lub zacząć zbierać na wkład własny?

8. Zmiany w głowie

Nic by się nie zadziało i żadne noworoczne postanowienia by się nie udały, gdyby nie zmiana podejścia w Twojej głowie. Sam wiesz najlepiej, w jakich dziedzinach życia wiele zmieniło się u Ciebie na lepsze, a gdzie masz braki. Masz problem z asertywnością, gniewem lub masz krótki lont –  jesteś cholerykiem? Mierzysz się ze zmianami nastroju lub depresją, ale nikt jej nie zdiagnozował?

Zajmij się swoim wnętrzem –  jego remont z psychologiem, terapeutą lub psychiatrą nie jest złym pomysłem. Będzie on przeszkadzał jedynie tym, którym na rękę były Twoje niedostatki.

9. Twoje zdrowie

Zdrowie jest najważniejsze –  banał, który powtarza się jak zdarta płyta, ale bez niego ani rusz dalej, o czym przekonujemy się wszyscy od ponad 2 lat. Zrób sobie dokładny „przegląd” u lekarza (w tym badania profilaktyczne i diagnostykę krwi).

Nie lekceważ tego, co Ci dokucza, a co do tej pory ignorowałeś, bo jesteś facetem. Od jakiegoś czasu gorzej widzisz? Samo się nie naprawi. Na początek postaw na soczewki lub stylowe okulary. A potem… może laserowa korekta wzroku pod koniec 2022 roku? Świnka-skarbonka czeka, aż ją wypełnisz 🙂

Co, poza zdrowiem, jest najważniejsze w realizacji postanowień noworocznych? Przede wszystkim, nie fiksuj się na przymiotniku „noworocznych” i na granicznych datach –  na tym, że 2022 rok to nowy początek. To dobra okazja, by zacząć, ale rok liczy ponad 300 dni. Jeśli 20 stycznia Twój zapał osłabnie, zacznij jeszcze raz, stosując nasze 4 sposoby na realizację celów. Liczy się to, że po upadku wstajesz, a nie ile razy upadłeś. Powodzenia!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz