fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

odzież patriotyczna
Ubiór pozwala wyróżnić się z tłumu lub wyrazić przynależność do określonej subkultury. W ostatnim czasie popularne stały się podkoszulki z symbolami okresu II wojny światowej i bohaterskiej walki, którą odznaczyli się Powstańcy Warszawscy. Zastanawiałeś się, skąd pochodzą symbole, które nosisz na koszulce? Sprawdź poniżej, co oznaczają.

Odzież patriotyczna – skąd wziął się jej fenomen?

Fenomen ciuchów patriotycznych wziął się z silnego przywiązania, które czujemy względem Ojczyzny. Od zawsze jednoczyliśmy się w kwestii bezpieczeństwa i walki z narzucanym prawem. Pamięć o bohaterach walczących w obronie Rzeczypospolitej przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Żywi świadkowie tych czasów powoli odchodzą, ale pamięć o tym, czego dokonali wciąż żyje wśród społeczeństwa.

Dotychczas skupiano się na kulturze wizualnej, czyli filmach i serialach, przypominających o tamtym okresie. Jednak były to kosztowne produkcje, które wymagały sponsorów i długich miesięcy pracy. Poszukiwania oparto o rzeczy, które mają duże szanse na przyciągnięcie młodzieży. Zaczęły pojawiać się gry komputerowe i planszowe, komiksy oraz muzyka. Eksperymentowano też z odzieżą, która szybko zyskała swoich zwolenników. Powstawały firmy produkujące polskie ubrania, na których znajdowały się symbole waleczności i walki z okupantem. W końcu posiadanie koszulki z godłem stało się zwyczajnie modne.

5 najbardziej popularnych symboli

Spacerując po mieście możesz spotkać się z następującymi symbolami:

1. Godło

Symbol rozpoznawany na całym świecie. Obowiązkowym atrybutem białego orła, jest korona, która świadczy o posiadaniu władzy. Sama sylwetka i charakter nadruku świadczą o waleczności
i drapieżności.

2. Biało-czerwone barwy

Jeden z najpopularniejszych znaków rozpoznawczych odzieży patriotycznej. Charakterystyczne barwy mają bezpośredni związek z flagą. Najczęściej na koszulce znajdują się dodatkowe elementy o charakterze patriotycznym, np. godło lub znak Polski Walczącej.

odzież patriotyczna

3. Znak Polski Walczącej

„P” oznacza Polskę, a „W” walkę lub kotwicę. Główny symbol niepodległości, który dziś jest znakiem rozpoznawczym Jednostki Wojskowej Komandosów. Twórcami tego symbolu byli harcerze z grupy „Wawer”, którzy używali go do akcji sabotażu. Stał się wyznacznikiem gnębienia okupanta i podnoszenia na duchu walki obywateli. Każdy, kto został złapany na malowaniu znaku na budynkach, ścianach albo obiektach należących do Trzeciej Rzeszy podlegał karze śmierci.

odzież patriotyczna

4. Biało-czerwona opaska na rękę

Opaska towarzyszyła Powstańcom Warszawskim w czasie walk z okupantem. Służyła jako symbol oddania dla dobra Ojczyzny i poświęcenia się w jej imieniu. Dziś jest dostępna zarówno w formie ww. przepaski na rękę lub jest nadrukowana na prawy rękaw koszulki patriotycznej.

5. Powstaniec

Najczęściej to szkic głowy, na której znajduje się wojskowy hełm. Bywa tak, ze powstaniec ma jakieś symbole charakterystyczne, np. twarz zakrytą biało czerwoną chustą lub symbol Polski Walczącej.

odzież patriotyczna

Bohater czy narodowiec?

Dziś odzież patriotyczna wzbudza kontrowersje. Wynika to z faktu, że coraz częściej jest towarzyszem pewnych zagrywek politycznych i społecznych. Środowiska takie jak Ruch Narodowy mobilizują swoich członków do noszenia takiego typu odzieży. Stało się to symbolem sprzecznych wartości: dyskryminacji, braku poszanowania dla czyiś wartości i przedstawiania siebie jako ruch powstańczy. Próbuje się odbierać symbolice jej prawdziwe przesłanie. Oczywiście, szufladkowanie ludzi nie wpływa dobrze na całe społeczeństwo, a wręcz je niszczy.

Pamiętaj o jednym, odzież z przesłaniem to bardzo fajna rzecz. Jeśli zobaczysz jej posiadacza na ulicy, nie przyporządkowuj go do określonej grupy społecznej czy politycznej. Nie oceniaj żadnego człowieka przez pryzmat tego, co nosi. I szanuj symbole narodowe, bo są prawdziwym wyrazem miłości do Ojczyzny.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz