fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli wydarzenie, na które czekali fani kina na całym świecie, zostało zakończone, a nagrody rozdane. Kto tym razem sięgnął po oscarowe statuetki?

wyprzedaż do 70%

 „Zimna Wojna”, czyli polski kandydat do Oscara bez statuetki

Oficjalnym kandydatem do Oscara z kraju nad Wisłą był obraz Pawła Pawlikowskiego pod tytułem „Zimna Wojna”. Film opowiada historię burzliwej miłości w czasie politycznych napięć w powojennej Europie. „Zimna wojna” otrzymała aż 3 nominacje do Oscara, w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, najlepszych zdjęć oraz za reżyserię.

Niestety, „Zimna Wojna” została zdeklasowana przez  „Romę” w reżyserii Alfonso Cuarona. Roma została nagrodzona za reżyserię, zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny, czyli we wszystkich kategoriach, w których „Zimna Wojna” miała szansę zdobyć statuetkę. Warto dodać, że „Roma” zatriumfowała już podczas tegorocznego rozdania Złotych Globów, zdobywając nagrodę za reżyserię i dla najlepszego filmu zagranicznego.

Oscary 2019: lista zwycięzców

Za najlepszy film w 2019 roku uznano Green Book; historię opowiadającą nieoczywistą przyjaźń ekstrawaganckiego artysty i szofera, którzy wyruszają w tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Green Book zdobył łącznie 3 Oscary, podobnie jak Roma. Najwięcej statuetek otrzymało „Bohemian Rapsody” (4), trzy zgarnęła Czarna Pantera.

Najlepszą aktorką w 2019 roku została Olivia Colman („Faworyta”), a najlepszym aktorem Rami Malek („Bohemian Rhapsody”). Doceniono także film „Narodziny gwiazdy”, który został nagrodzony za najlepszą piosenkę. Z kolei, jeśli chodzi o filmy animowane, to w tej kategorii zwycięzcą okazał się Spider-Man Uniwersum.

Pełną listę laureatów znajdziecie na oficjalnej stronie konkursu.
Przeczytaj także: filmy w 2019, które warto zobaczyć.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz