fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

polonez 2015 - samochód przyszłości

Kiedy Twój starszy miał mniej więcej tyle lat co Ty teraz, z pewnością marzył o Polonezie. Być może wkrótce tak zwany Poldek wróci do łask. Wszystko za sprawą Pawła Zaręby. Pytasz o co chodzi?

FSO Polonez to auto legenda. Polski model produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie królował na naszych ulicach przez dekady. Produkowano go od 1978 przez przeszło… 20 lat! Oczywiście nie w niezmienionej formie. Przez cały okres produkcji przeszedł bowiem kilka poważnych modernizacji. Dzisiaj ma szansę powrócić do żywych. Jak to możliwe?

Polonez 2015,
czyli powrót do prze(y)szłości

Na zeszłorocznych targach Motor Show w Krakowie mówiło się tylko o jednym. To właśnie na tej imprezie po raz pierwszy zaprezentowano model współczesnej wizji polskiej legendy motoryzacji, czyli Poloneza. Model w skali 1:20 powstał przy użyciu drukarki 3D. Jeśli myślisz, że zakończy się na zwykłej miniaturze czy makiecie, to się grubo mylisz. W planach jest bowiem wyprodukowanie auta „z krwi i kości”, czyli w pełni sprawnego prototypu.

AUTOrski projekt: Polonez 2015

Za sam pomysł i wizję nowego Poloneza odpowiada niespełna dwudziestokilkuletni Paweł Zarecki, wielki fan polskiej szkoły motoryzacyjnej i projektant-amator. Jak zdradził, swojej przygody z Polonezem nie zamierza zakończyć na jednym modelu. W planach ma także wersję coupe, sedan, a być może i kombi. Pamiętając wszystkie wersje dziadka Poldka, czyli Caro, Atu czy Kombi, wprost nie mogę się doczekać na ich uwspółcześnione odsłony.

Bryka dla Kowalskiego

Założeniem Zareckiego i spółki (gość działa wraz z kilkoma innymi zapaleńcami) jest produkcja samochodu, na którego byłoby stać przeciętnego obywatela. Niedrogi, łatwy w utrzymaniu, a co najważniejsze, w całości nasz, czyli polski. Póki co jeszcze daleko do podania oficjalnej ceny czy nawet stworzenia prototypu. Na szczęście realizacja projektu zależy nie tylko od autorów, ale i wszystkich nas.

Wesprzyj polską motoryzację

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony Polonez 2015, na której dostępne są nie tylko szczegóły projektu, ale i informacje o tym, jak można go wesprzeć. Każdy zainteresowany może przyczynić się do szybszego powstania samochodu. Etap I zbiórki funduszy trwa do 20 września 2016 roku. Jeśli chcesz mieć swój udział w nowej odsłonie Poloneza, nie zastanawiaj się i wspieraj! W końcu czy jest ktoś, kto nie chciałby się nim wozić? Dla nieprzekonanych poniższy filmik prezentujący linię nowego Poldka.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=YEZN825lIUo”]

I jak, co o nim sądzisz? Przejechałbyś się? A może tęskni Ci się do innej legendy na czterech kółkach?


 

Dołącz do dyskusji 4 komentarze

Odpowiedz