fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Pod pojęciem „sztuki walki” kryją się walki wręcz lub te z wykorzystaniem broni białej (np. kijów). Te wywodzące się z krajów Dalekiego Wschodu dyscypliny sportowe są związane z filozofią buddyjską. Ich celem nie jest pokazanie przewagi siłowej nad przeciwnikiem, a nauka samoobrony i panowania nad swoimi odruchami. Sztuki walki pozwalają również na rozwój cennych wartości np. szacunku do przeciwnika, trzymanie nerwów na wodzy, dyscyplina. Poznaj najpopularniejsze rodzaje sztuk walki.

wyprzedaż do 70%

Rodzaje sztuk walki: kung-fu

Tę chińską sztukę walki znamy między innymi dzięki licznym filmom, w których grał Bruce Lee. Najważniejsze style walki kung-fu wywodzą się z ośrodków: klasztor Szaolin, klasztor Wudang i ośrodek Emei, a wyróżniają się ruchami naśladującymi: lamparty, węże, żurawie, tygrysy, czy mitycznego smoka – symbol duchowej doskonałości. Najpopularniejszą odmianą kung-fu w naszym kraju jest Wing Tsun zapoczątkowane przez przełożoną klasztoru Szaolin Ng Mui. Dyscyplina polega na walce z silniejszym od nas przeciwnikiem, wykorzystując jego siłę przeciwko niemu samemu. Wing Tsun to styl walki, który powinien być stosowany w ostateczności, sytuacji podbramkowej.

 Rodzaje sztuk walki: judo

Według twórcy judo, Japończyka Jigoro Kano, na siłę wpływa szybkość i zwinność, a nie masa ciała. Dyscyplina, której jest on założycielem, polega więc przede wszystkim na doskonaleniu samego siebie, czego odzwierciedleniem jest 6 stopni szkoleniowych:

 • I stopień (ikkyu) – pas brązowy,
 • II stopień (nikyu) pas niebieski,
 • III stopień (sankyu) – pas zielony,
 • IV stopień (yonkyu) – pas pomarańczowy,
 • V stopień (gonkyu) – pas żółty,
 • VI stopień (rokyu) – pas biały.

Następnie osoba trenująca judo może osiągać stopnie mistrzowskie – DAN, oznaczane czarnym kolorem pasa.

Judo to świetny sposób na naukę dyscypliny, szacunku do drugiego człowieka i zasad fair play, przy jednoczesnym rozwoju sprawności fizycznej.

Poznaj też „10 przykładów efektywnych ćwiczeń cardio”.

sztuki-walki-rodzajeRodzaje sztuk walki: ju-jitsu

Ju-jitsu, podobnie jak pozostałe, pochodzące ze wschodu rodzaje sztuk walki, stanowi połączenie sportu z konkretną filozofią. Jednym z wyznaczników ju-jitsu jest walka z wykorzystaniem wewnętrznego spokoju i cierpliwości. Chwyty stosowane podczas rywalizacji nie wymagają dużej siły, a raczej sprawności fizycznej i umiejętności logicznego myślenia. Zawodnik powinien skupić się na odkryciu taktyki przeciwnika i wykorzystaniu jej do zwycięstwa.  Obecnie istnieje kilka odmian ju-jitsu, jednak najpopularniejsze są:

 • odmiana japońska,
 • odmiana brazylijska.

Rodzaje sztuk walki: karate

Ta stworzona przez mieszkańców Okinawy sztuka walki to prawdziwe dziedzictwo kulturowe Dalekiego Wschodu, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z około 2500 roku przed naszą erą. Dyscyplina oprócz rozwoju sprawności fizycznej i zwinności to świetny sposób na rozwój charakteru i samodyscypliny. Walka to polega przede wszystkim na pokonaniu przeciwnika, używając jedynie swojego ciała.

sporty-walki-rodzajeRodzaje sztuk walki: aikido

Ta wywodząca się z Japonii dyscyplina jest jedną z najbardziej uduchowionych sztuk walki. Aikido stanowi połączenie elementów psychologii i filozofii rozwoju. Aikidocy podczas walki wykonują:

 • uniki,
 • zasłony,
 • dźwignie,
 • rzuty.

Ich opanowanie pozwala na pokonanie nawet kilku przeciwników równocześnie, wykorzystując ich naturalną siłę. Chociaż dyscyplina ta nie należy do najłatwiejszych, jednak jest zdecydowanie warta treningu. Dzięki niej nie tylko uczymy się skutecznej samoobrony, ale też skupienia, świadomości ciała i pełnej kontroli na wykonywanymi ruchami.

Podczas treningu ważny jest wygodny strój. Sprawdź „Na co zwrócić uwagę podczas zakupu spodni dresowych?”.

Rodzaje sztuk walki: tai-chi

Ostatnia dyscyplina na naszej liście to tai-chi. Powszechnie traktowana jest nie jako sztuka walki, a raczej gimnastyka medytacyjna. Powodem tego są charakterystyczne ruchy, które przypominają walczących zawodników. Głównym celem tai-chi jest osiągnięcie dobrej kondycji fizycznej, która umożliwi utrzymanie harmonii duszy i ciała. Z tego względu zaleca się ją przede wszystkim osobom o dużej podatności na stres oraz seniorom.

To już wszystkie najpopularniejsze dyscypliny na naszej liście. Która z nich jest Ci najbliższa? Którą chciałbyś trenować lub może już trenujesz? Napisz w komentarzu.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz