fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

bar-piwo

„Piwo  jest  dowodem  na  to,  że  Bóg  nas  kocha  i  chce,  żebyśmy  byli  szczęśliwi” powiedział kiedyś Benjamin Franklin i się chyba nie pomylił.  Dobra informacja dla każdego zgadzającego się z tym zdaniem, bowiem do Polski dotarła właśnie prawdziwa piwna rewolucja.

A wszystko zaczęło się kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych, kiedy wypowiedziano wojnę wielkim koncernom browarniczym i w ogóle piwnej bylejakości. Skutkiem tego powstały małe, rzemieślnicze browary, które warzyły świetnej jakości piwo na niewielką skalę. Odkurzano stare receptury, tworzono nowe,  a picie dobrego piwa stało się po prostu  modne.

Także do Polski dotarły zagraniczne trendy. Przejawem tego są powstające jak grzyby po deszczu multitapy. W skrócie to kultowe już miejsca, gdzie można napić się porządnego, lanego piwa prosto „z kranu”, mając do wyboru wiele znakomitych gatunków.
Największy tego typu „wielokran” w Polsce liczy ponad 50 kranów. Żeby spróbować każdego rodzaju, trzeba by odwiedzać to miejsce codziennie przez dwa miesiące. Staut, lambic, american pale ale, altbier, czyli wszelkie piwa górnej fermentacji, to pozycje obowiązkowe w każdym multitapie, więc naprawdę jest czego próbować.
Dostaniemy tu piwo, jakie sobie wymarzymy i z każdego niemal zakątku świata. Te browarnicze raje przyciągają dosłownie tłumy amatorów świetnej atmosfery, a kompetentni barmani z pewnością doradzą nam, czego warto spróbować.

Drugą odsłoną piwnego szaleństwa jest coraz większa popularność warzenia piwa samodzielnie w warunkach domowych. Niemożliwe? Wręcz odwrotnie. Wystarczy niewielki zestaw startowy i trochę  podstawowej wiedzy (oba produkty dostępne w internecie), a każdy amator może uraczyć się szklaneczką własnoręcznie uwarzonego piwa.

Rewolucja piwna to nie tylko ciekawe piwa, browary i knajpy. To przede wszystkim zmiana myślenia o samym piwie, które nie musi kojarzyć się jedynie ze zwykłym lagerem. Jak widać piwo i kultura mają ze sobą wiele wspólnego, do tego stopnia, że picie piwa stało się po prostu sztuką. I to sztuką konsumowaną z wielką przyjemnością.

plakat-piwo

Źródło: Bars And Bartending


 

Odpowiedz