Jesteś na etapie wyboru swojej drogi zawodowej? W takim razie nie mogłeś trafić lepiej! Oto 8 najbardziej opłacalnych zawodów przyszłości. Dowiedz się, jakie trzeba mieć kwalifikacje i nie czekaj… aplikuj!
Coraz częściej mówi się o automatyzacji pracy – nie wszystkich jednak da się (na szczęście) zastąpić maszynami. Poznaj naszą listę 8 zawodów przyszłości i dowiedz się, co warto umieć oraz jakie kwalifikacje posiadać. Którymi kreatywnymi opłacalnymi zawodami najlepiej się zainteresować, by zgadzał się nie tylko prestiż, ale i pieniądz?
Najbardziej opłacalne zawody 2021
1. Specjalista IT
Typowy IT guy być może nie ma najlepszego PR (wystarczy przypomnieć sobie słynnego mema z imprezą u informatyków), ale nie ma z czego się śmiać. Jeden z bohaterów tego mema obecnie pracuje w SpaceX u Elona Muska. Specjalista IT uważany jest za „męski zawód”, choć pracę w branży podejmuje też coraz więcej kobiet po specjalistycznych kursach. Obecnie w tej branży największe wzięcie mają:
- programiści,
- senior developerzy,
- architekci IT,
- twórcy gier, aplikacji, VR,
- specjaliści ds. bezpieczeństwa,
- osoby zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji.
To top najbardziej opłacalnych zawodów i nie zapowiada się na szybką zmianę.
Co trzeba umieć:
Specjaliści IT to często samouki. Warto opanować Javę, Pythona, C i C++ – samemu lub podczas kursu w szkole (i po godzinach, bo nauka wiąże się z wieloma „nadgodzinami”). Wysiłek i opanowanie wiedzy tajemnej dla większości jednak się opłaca. Wynagrodzenie developerów to dziesiątki tysięcy złotych (czy też dolarów lub euro).
2. Logistyk
Logistyka jest ważna nie tylko w e-commerce czy ogólnie handlu, ale również w
- budownictwie,
- motoryzacji,
- medycynie (gdy transportuje się np. ważne narządy na pilną operację),
- energetyce,
- elektronice.
Logistyk przyda się właściwie w każdej firmie, która produkuje i sprzedaje. Planuje i nadzoruje on proces pakowania, transportu i dystrybucji towarów.
Co trzeba umieć:
Logistyk należy do zawodów przyszłości bez studiów. Dużo ważniejsze niż kierunkowe wykształcenie jest tutaj doświadczenie i indywidualne predyspozycje. Najlepsi logistycy są świetnie zorganizowani, szybko reagują na sytuacje kryzysowe, nie boją się ryzyka i podejmują bezbłędne decyzje. Na tym stanowisku ważna jest też sprawna i zwięzła komunikacja. Wzięty, świetnie zorganizowany logistyk z doświadczeniem może zarobić ok. 10 tys. złotych na rękę.
3. Project Manager
Project Manager jest kolejnym z zawodów przyszłości bez studiów, choć kursy i szkolenia na wybrane tematy bardzo się tutaj przydają (choćby Prince2 czy CAMP). Obecnie istnieją już studia podyplomowe w tym kierunku – poza doświadczeniem, teoretyczne wykształcenie kierunkowe będzie też lepiej wyglądać w CV. PM zajmuje się: planowaniem, czuwaniem nad realizacją i efektem projektu. Innymi stałymi zadaniami PM są też:
- budowa zespołu,
- priorytetyzacja zadań,
- tworzenie planu pracy,
- rozwiązywanie problemów,
- kontrola budżetu i wydatków,
- raportowanie postępu płac.
Stanowisko pojawia się w wielu branżach, w tym w marketingu, IT czy budownictwie.
Co trzeba umieć:
Trzeba być ogarniętym, uporządkowanym i umieć w multitasking – pociągać za wiele sznurków w tym samym czasie. Według portalu Wynagrodzenia.pl ponad 25% PM-ów zarabia około 8 tys. złotych na rękę, co czyni z PM-a jeden z najbardziej opłacalnych zawodów, które nie wymagają kierunkowych studiów.
Sprawdź też, czego lepiej NIE ubierać do pracy.
4. Biotechnolog
Mówi się, że zapotrzebowanie na lekarza, prawnika i grabarza nigdy nie wygaśnie – zawsze będą oni potrzebni. Myśląc o zawodach przyszłości, nie należy zapomnieć także o branżach pokrewnych medycynie, w tym biotechnologii. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odkrywcą i „Elonem Muskiem” świata biologii – opracowuje ona technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w wielu branżach przemysłu, w tym farmakologii i chemii.
Co trzeba umieć?
Trzeba ukończyć specjalistyczne studia z biotechnologii (kierunek ten jest obecny praktycznie na każdym uniwersytecie), a wcześniej zdać maturę z kilku kierunkowych przedmiotów (biologii, chemii, fizyki i matematyki). W Polsce rynek badań, innowacji, farmakologii, ochrony środowiska i medycyny dopiero rośnie w siłę i nabiera tempa. Za kilka lat biotechnolog będzie jednym z najbardziej opłacalnych zawodów, również za granicą, dlatego poza biologią ucz się też języków i nawiąż cenne kontakty na studiach.
Kreatywne zawody przyszłości
5. Tłumacz
Opłacalne zawody to nie tylko te ścisłe – pora skończyć z tym stereotypem. Dobrego tłumacza, zwłaszcza symultanicznego, gdzie liczy się kontekst i bardzo łatwo o przeinaczenie czy przekłamanie, trudno zastąpić maszyną. Tłumacz niejedno ma imię. Można zostać np. tłumaczem przysięgłym, który tłumaczy specjalistyczne dokumenty i poświadcza ich prawdziwość pieczęcią. Można też zajmować się przekładami literatury czy tłumaczeniami symultanicznymi, podczas spotkań biznesowych i w polityce. Wbrew pozorom, nie wszyscy mówią i chcą mówić po angielsku. Najlepiej wynagradzane są tłumaczenia z chińskiego, japońskiego i arabskiego na inne języki, w tym angielski.
Co trzeba umieć:
Kandydat na tłumacza przysięgłego nie musi obecnie mieć dyplomu ukończenia filologicznych studiów. Aby zyskać uprawnienia i tytuł, należy jednak zdać państwowy egzamin: część pisemną i ustną. Jeśli na drugiej z wymienionych Ci się nie powiedzie, musisz podejść do całości egzaminu raz jeszcze.
6. Twórca gier wideo / grafik komputerowy
W tych zawodach przyszłości wygrywa wyobraźnia i kreatywność. W końcu kupujemy oczami, dlatego „w cenie” są najbardziej pomysłowi graficy i twórcy z wrodzonym wyczuciem estetycznym, którzy potrafią także spełnić oczekiwania klienta. Graficy tworzą opakowania, nadruki, prace artystyczne, choć nie tylko – w portfolio mogą mieć też całą identyfikację wizualną marki czy strony internetowe.
Co trzeba umieć:
Zdecydowanie łatwiej jest zostać grafikiem, mając już „w ręku” talent rysownika. Wielu grafików jest samoukami, choć przydają się również specjalistyczne kursy obejmujące obsługę programów takich jak:
- Photoshop,
- Corel,
- Adobe Illustrator.
W grafice ponadto ważna jest nie tylko znajomość zasad czy podstaw estetyki, ale i funkcjonalność interfejsów i czytelność. Dlatego, będąc grafikiem, warto też dokształcać się z UX (user experience).
Nietypowe zawody przyszłości
7. E-sportowiec
Od zawsze większą chemię czułeś do gier niż do książek? Rodzice zabraniali Ci grać na komputerze? Uświadom ich, że w ten sposób możesz zarobić duże pieniądze. Skoro sportem olimpijskim mogą być szachy, to dlaczego nie zaliczyć do sportu również gier komputerowych? Dlaczego by nie wejść w ten świat głębiej, skoro świetnie Ci idzie?
E-sportowiec to jeden z opłacalnych zawodów, który pozwala zarabiać godnie, jednocześnie świetnie się bawiąc. Podobnie jak specjalista IT, e-sport należy do męskich zawodów, jednak w tym środowisku trzeba mieć się na baczności przed kobietami – ich umiejętności w niczym nie ustępują męskim.
Co trzeba umieć:
W tej branży ważna jest:
- wydajność,
- koordynacja,
- refleks,
- spostrzegawczość,
- koncentracja,
- precyzja
– te pogarszają się z wiekiem, dlatego dobrze jest mieć również plan B, kiedy nie będą one tak dobre, jak teraz. Warto też dobrze znać język angielski, w którym odbywa się większość ważnych turniejów z zawodnikami z całego świata. Dobrze jest się załapać do Intel Extreme Master (międzynarodowego turnieju esportowego).
Wybierając jeden z najbardziej opłacalnych zawodów poza marzeniami rodziców i motywacjami finansowymi warto też wziąć pod uwagę własne zainteresowania. W końcu chodzi o coś, co będziesz robić większą część życia (choć… nigdy nie mów nigdy). Stąd też na liście znalazły się też mniej typowe i kreatywne zawody przyszłości, które nie pozwolą Ci się nudzić w pracy. Dobry pracownik to spełniony pracownik bez frustracji, dlatego wybierz coś, czego nie będziesz żałować – w końcu w pracy spędzać będziesz przynajmniej 1/3 dnia.
Interesujesz się rozwojem osobistym? Sprawdź 6 życiowych umiejętności, które warto opanować.
Nie mam wykształcenia w tym, czym się aktualnie realizuję. To ciężka praca, wyrzeczenia i samonauka.
Oczywiście, tak też się zdarza 🙂 Gratulujemy!:)