fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jesteś na etapie wyboru swojej drogi zawodowej? W takim razie nie mogłeś trafić lepiej! Oto 8 najbardziej opłacalnych zawodów przyszłości. Dowiedz się, jakie trzeba mieć kwalifikacje i nie czekaj… aplikuj!

Coraz częściej mówi się o automatyzacji pracy – nie wszystkich jednak da się (na szczęście) zastąpić maszynami.  Poznaj naszą listę 8 zawodów przyszłości i dowiedz się, co warto umieć oraz jakie kwalifikacje posiadać. Którymi kreatywnymi opłacalnymi zawodami najlepiej się zainteresować, by zgadzał się nie tylko prestiż, ale i pieniądz?

wyprzedaż do 70%

Najbardziej opłacalne zawody 2021

1. Specjalista IT

Typowy IT guy być może nie ma najlepszego PR (wystarczy przypomnieć sobie słynnego mema z imprezą u informatyków), ale nie ma z czego się śmiać. Jeden z bohaterów tego mema obecnie pracuje w SpaceX u Elona Muska. Specjalista IT uważany jest za „męski zawód”, choć pracę w branży podejmuje też coraz więcej kobiet po specjalistycznych kursach. Obecnie w tej branży największe wzięcie mają:

 • programiści,
 • senior developerzy,
 • architekci IT,
 • twórcy gier, aplikacji, VR,
 • specjaliści ds. bezpieczeństwa,
 • osoby zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji.

To top najbardziej opłacalnych zawodów i nie zapowiada się na szybką zmianę.

Co trzeba umieć:

Specjaliści IT to często samouki. Warto opanować Javę, Pythona, C i C++ – samemu lub podczas kursu w szkole (i po godzinach, bo nauka wiąże się z wieloma „nadgodzinami”). Wysiłek i opanowanie wiedzy tajemnej dla większości jednak się opłaca. Wynagrodzenie developerów to dziesiątki tysięcy złotych (czy też dolarów lub euro).

najbardziej-oplacalne-zawody2. Logistyk

Logistyka jest ważna nie tylko w e-commerce czy ogólnie handlu, ale również w

 • budownictwie,
 • motoryzacji,
 • medycynie (gdy transportuje się np. ważne narządy na pilną operację),
 • energetyce,
 • elektronice.

Logistyk przyda się właściwie w każdej firmie, która produkuje i sprzedaje. Planuje i nadzoruje on proces pakowania, transportu i dystrybucji towarów.

Co trzeba umieć:

Logistyk należy do zawodów przyszłości bez studiów. Dużo ważniejsze niż kierunkowe wykształcenie jest tutaj doświadczenie i indywidualne predyspozycje. Najlepsi logistycy są świetnie zorganizowani, szybko reagują na sytuacje kryzysowe, nie boją się ryzyka i podejmują bezbłędne decyzje. Na tym stanowisku ważna jest też sprawna i zwięzła komunikacja. Wzięty, świetnie zorganizowany logistyk z doświadczeniem może zarobić ok. 10 tys. złotych na rękę.

3. Project Manager

Project Manager jest kolejnym z zawodów przyszłości bez studiów, choć kursy i szkolenia na wybrane tematy bardzo się tutaj przydają (choćby Prince2 czy CAMP). Obecnie istnieją już studia podyplomowe w tym kierunku – poza doświadczeniem, teoretyczne wykształcenie kierunkowe będzie też lepiej wyglądać w CV. PM zajmuje się: planowaniem, czuwaniem nad realizacją i efektem projektu. Innymi stałymi zadaniami PM są też:

 • budowa zespołu,
 • priorytetyzacja zadań,
 • tworzenie planu pracy,
 • rozwiązywanie problemów,
 • kontrola budżetu i wydatków,
 • raportowanie postępu płac.

Stanowisko pojawia się w wielu branżach, w tym w marketingu, IT czy budownictwie.

Co trzeba umieć:

Trzeba być ogarniętym, uporządkowanym i umieć w multitasking – pociągać za wiele sznurków w tym samym czasie. Według portalu Wynagrodzenia.pl ponad 25% PM-ów zarabia około 8 tys. złotych na rękę, co czyni z PM-a jeden z najbardziej opłacalnych zawodów, które nie wymagają kierunkowych studiów.

Sprawdź też, czego lepiej NIE ubierać do pracy.

oplacalne-zawody4. Biotechnolog

Mówi się, że zapotrzebowanie na lekarza, prawnika i grabarza nigdy nie wygaśnie – zawsze będą oni potrzebni. Myśląc o zawodach przyszłości, nie należy zapomnieć także o branżach pokrewnych medycynie, w tym biotechnologii. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odkrywcą i „Elonem Muskiem” świata biologii – opracowuje ona technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w wielu branżach przemysłu, w tym farmakologii i chemii.

Co trzeba umieć?

Trzeba ukończyć specjalistyczne studia z biotechnologii (kierunek ten jest obecny praktycznie na każdym uniwersytecie), a wcześniej zdać maturę z kilku kierunkowych przedmiotów (biologii, chemii, fizyki i matematyki). W Polsce rynek badań, innowacji, farmakologii, ochrony środowiska i medycyny dopiero rośnie w siłę i nabiera tempa. Za kilka lat biotechnolog będzie jednym z najbardziej opłacalnych zawodów, również za granicą, dlatego poza biologią ucz się też języków i nawiąż cenne kontakty na studiach.

Kreatywne zawody przyszłości

5. Tłumacz 

Opłacalne zawody to nie tylko te ścisłe – pora skończyć z tym stereotypem. Dobrego tłumacza, zwłaszcza symultanicznego, gdzie liczy się kontekst i bardzo łatwo o przeinaczenie czy przekłamanie, trudno zastąpić maszyną. Tłumacz niejedno ma imię. Można zostać np. tłumaczem przysięgłym, który tłumaczy specjalistyczne dokumenty i poświadcza ich prawdziwość pieczęcią. Można też zajmować się przekładami literatury czy tłumaczeniami symultanicznymi, podczas spotkań biznesowych i w polityce. Wbrew pozorom, nie wszyscy mówią i chcą mówić po angielsku. Najlepiej wynagradzane są tłumaczenia z chińskiego, japońskiego i arabskiego na inne języki, w tym angielski.

Co trzeba umieć:

Kandydat na tłumacza przysięgłego nie musi obecnie mieć dyplomu ukończenia filologicznych studiów. Aby zyskać uprawnienia i tytuł, należy jednak zdać państwowy egzamin: część pisemną i ustną. Jeśli na drugiej z wymienionych Ci się nie powiedzie, musisz podejść do całości egzaminu raz jeszcze.

zawody-przyszlosci-bez-studiow,6. Twórca gier wideo / grafik komputerowy 

W tych zawodach przyszłości wygrywa wyobraźnia i kreatywność. W końcu kupujemy oczami, dlatego „w cenie” są najbardziej pomysłowi graficy i twórcy z wrodzonym wyczuciem estetycznym, którzy potrafią także spełnić oczekiwania klienta. Graficy tworzą opakowania, nadruki, prace artystyczne, choć nie tylko – w portfolio mogą mieć też całą identyfikację wizualną marki czy strony internetowe.

Co trzeba umieć:

Zdecydowanie łatwiej jest zostać grafikiem, mając już „w ręku” talent rysownika. Wielu grafików jest samoukami, choć przydają się również specjalistyczne kursy obejmujące obsługę programów takich jak:

 • Photoshop,
 • Corel,
 • Adobe Illustrator.

W grafice ponadto ważna jest nie tylko znajomość zasad czy podstaw estetyki, ale i funkcjonalność interfejsów i czytelność. Dlatego, będąc grafikiem, warto też dokształcać się z UX (user experience).

Nietypowe zawody przyszłości

7. E-sportowiec

Od zawsze większą chemię czułeś do gier niż do książek? Rodzice zabraniali Ci grać na komputerze? Uświadom ich, że w ten sposób możesz zarobić duże pieniądze. Skoro sportem olimpijskim mogą być szachy, to dlaczego nie zaliczyć do sportu również gier komputerowych? Dlaczego by nie wejść w ten świat głębiej, skoro świetnie Ci idzie?

E-sportowiec to jeden z opłacalnych zawodów, który pozwala zarabiać godnie, jednocześnie świetnie się bawiąc. Podobnie jak specjalista IT, e-sport należy do męskich zawodów, jednak w tym środowisku trzeba mieć się na baczności przed kobietami – ich umiejętności w niczym nie ustępują męskim.

Co trzeba umieć:

W tej branży ważna jest:

 • wydajność,
 • koordynacja,
 • refleks,
 • spostrzegawczość,
 • koncentracja,
 • precyzja

– te pogarszają się z wiekiem, dlatego dobrze jest mieć również plan B, kiedy nie będą one tak dobre, jak teraz. Warto też dobrze znać język angielski, w którym odbywa się większość ważnych turniejów z zawodnikami z całego świata. Dobrze jest się załapać do Intel Extreme Master (międzynarodowego turnieju esportowego).

Wybierając jeden z najbardziej opłacalnych zawodów poza marzeniami rodziców i motywacjami finansowymi warto też wziąć pod uwagę własne zainteresowania. W końcu chodzi o coś, co będziesz robić większą część życia (choć… nigdy nie mów nigdy). Stąd też na liście znalazły się też mniej typowe i kreatywne zawody przyszłości, które nie pozwolą Ci się nudzić w pracy. Dobry pracownik to spełniony pracownik bez frustracji, dlatego wybierz coś, czego nie będziesz żałować – w końcu w pracy spędzać będziesz przynajmniej 1/3 dnia.

Interesujesz się rozwojem osobistym? Sprawdź 6 życiowych umiejętności, które warto opanować.

 


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz