fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Nie wszystkie związki są pełne szczęścia… Niektóre są niestety skazane na niepowodzenie ze względu na toksyczną osobowość jednej ze stron. Kiedy relacja jest toksyczna? Jakie zachowanie dziewczyny lub chłopaka powinny wzbudzić Twoją czujność? Poznaj czerwone flagi w związku, które powinny Cię zaalarmować. 

wyprzedaż do 70%

Jakie są oznaki toksycznej relacji?

Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w toksycznym związku, ale warto wiedzieć, że są sposoby, aby się przed tym chronić. Wystarczy być wyczulonym na czerwone flagi, czyli sygnały, które wzbudzają w Tobie czujność i pozwalają zastanowić się, czy dana osoba na pewno jest dla Ciebie dobrym partnerem lub partnerką.

Czerwone flagi w związku często są widoczne już na samym początku relacji, ale zdarza się, że pojawiają się później, już po tym, kiedy mocno się zaangażujesz. W związku z tym, że będąc w relacji, często nie dostrzegamy alarmujących sytuacji, w tym tekście podpowiemy, jak zwiększyć swoją czujność.

oznaki-toksycznej-relacji1. Kontrola

To przykład czerwonej flagi w związku, którą łatwo jest dostrzec. Nie wszyscy zauważają jednak, że kontrolowanie i ograniczanie drugiej osoby to forma przemocy. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w taki sposób partner lub partnerka uzyskuje dominację nad życiem swojej „drugiej połówki”.

Jakie zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność? Czerwone flagi w związku to m.in. „przesłuchiwanie”, czyli dociekanie:

 • gdzie i z kim byliśmy,
 • co robiliśmy,
 • z kim się zadajemy,

a także:

 • sprawdzanie telefonu,
 • analizowanie paragonów z zakupami, stanów konta,
 • częste dzwonienie i kontrolowanie partnera/partnerki.

Jeśli tego doświadczasz, uciekaj — to nie jest normalne w relacji, która ma opierać się na zaufaniu!

2. Brak akceptacji

Druga połówka powinna być osobą, która bezwarunkowo nas akceptuje i kocha pomimo wad. To jedna z najważniejszych rzeczy w związku! Toksyczna druga połówka jest jednak zupełnie inna:

 • nie przebiera w krzywdzących słowach,
 • sprawia przykrość swoimi opiniami, także na początku związku.

Jakie zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność? Oznaki toksycznej relacji to przede wszystkim:

 • krzywdząca krytyka,
 • wytykanie kompleksów,
 • wyszydzanie wyglądu i gustu,
 • wyrażanie nieproszonych rad i ocen,
 • publiczne upokarzanie.

Nikt nie powinien tego doświadczać!

3. Izolowanie

Każda osoba ma swoje grono przyjaciół, znajomych, bliskich, z którymi chętnie spędza czas, ale nie jednostka toksyczna. Taka osoba zrobi też wszystko, by od tych bliskich Cię odciąć. Jeśli orientujesz się, że takich ludzi jest w Twoim otoczeniu coraz mniej, zapewne winę za to ponosi toksyczny partner lub partnerka, która uważa, że tylko z nią lub nim możesz spędzać czas.

Jakie zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność?

Twoja druga połówka wymaga od Ciebie zostawania w domu, nie chce, byś przebywał/przebywała ze znajomymi i zabrania Ci kontaktu z nimi? To nie jest dobry znak. Ludzie, którzy są dla Ciebie ważni od lat, nie zasługują na takie traktowanie, podobnie jak Ty!

4. Zaborczość

Nie ma niczego złego w zazdrości — od czasu do czasu każdy z nas czuje jej delikatne ukłucie. Toksyczni ludzie jednak są zazdrośni przez cały czas, co może prowadzić do naprawdę niebezpiecznych sytuacji.

Jakie zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność? Ta czerwona flaga w związku, przejawia się między innymi:

 • zabranianiem partnerowi lub partnerce rozmów z innymi osobami,
 • interpretowaniem spojrzeń czy gestów jako flirtu i chęci zdrady (jeśli ktoś na Ciebie popatrzy „w zły sposób”, toksyczny partner czy partnerka może nawet zareagować agresją fizyczną),
 • wymaganie ciągłych dowodów miłości i zapewnień o swoim uczuciu.

Pamiętaj — w zdrowej relacji takie rzeczy nie występują! 

5. Agresja fizyczna

Ciągnięcie za włosy, bicie i szarpanie to zdecydowanie alarmujące czerwone flagi w związku, które są najbardziej jednoznaczne. Nic nie tłumaczy naruszania Twojej przestrzeni cielesnej, nawet gdy partner lub partnerka zrobiła to tylko raz czy dwa — to przejaw tego, że na pewno nie zawaha się następnym razem.

Jakie zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność? Oznaki toksycznej relacji to każda czynność, która sprawia Ci ból lub naraża Cię na niebezpieczeństwo. Jeśli kiedykolwiek Ci się to przytrafiło, uciekaj, gdzie pieprz rośnie!

jakie-sa-czerwone-flagi-w-zwiazkuCzerwone flagi w związku — nie daj się!

Wiemy, że czasami uwolnienie się z toksycznego związku nie jest proste. Jeśli zauważysz jakiekolwiek czerwone flagi na początku relacji, radzimy z niej zrezygnować. Sytuacja może zrobić się znacznie poważniejsza. Finalna decyzja należy jednak do Ciebie — jeśli partnerka lub partner chce się zmienić, może pomoże terapia? Wówczas warto ją wspierać. Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna: nie zawsze trzeba od razu skreślać daną osobę!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz