fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Lubisz trening kardio? Dotychczasowe formy aktywności już Ci się znudziły? A może szukasz sposobu na poprawę swojej kondycji? Podpowiadamy mało znane, ale skuteczne ćwiczenia. Znajdziesz tu również propozycje aktywności kardio do wykonywania z kolegami lub dziewczyną! Sprawdź, o czym mowa i odrodź w sobie chęć do sportu.

wyprzedaż do 70%

Co to jest trening kardio i po co go wykonywać?

Trening aerobowy, czyli inaczej trening kardio ma za zadanie dotlenić mięśnie. Minimalny, zalecany czas jego wykonywania to 30 minut, a optymalnie byłoby ćwiczyć przez godzinę. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy trening kardio ma sens, bo możesz przeznaczyć na niego jedynie 10-15 minut w ciągu dnia, to odpowiedź brzmi: tak! Nawet krótkie ćwiczenia są lepsze niż ich brak!

Na czym polega efektywny trening kardio?

Dla uzyskania zadowalających efektów, ćwiczenia aerobowe najlepiej wykonuj 3 razy w tygodniu. Możesz trenować na wielu poziomach intensywności i wybrać najlepsze dla siebie aktywności. Chociaż kardio kojarzy się przede wszystkim z bieganiem, istnieje mnóstwo ćwiczeń i sportów, których wykonywanie poprawi wydolność, dotleni mięśnie, a Ty poczujesz się lepiej we własnym ciele.

Ćwiczenia kardio w domu — dla początkujących

Nigdy nie jest za późno na włączenie aktywności do swojego trybu życia. A jeśli regularnie trenujesz np. siłowo, ćwiczenia kardio w domu mogą być przyjemną odskocznią. Są też świetną formą zadbania o swoją kondycję — zwłaszcza jeśli planujesz wypad w góry, wędrówkę z plecakiem czy przygotowujesz się do maratonu. Wskocz w wygodne ubrania, odpal energetyczną playlistę i zacznij domowy trening!

cwiczenia-kardio-w-domuĆwiczenia kardio w domu bez sprzętu:

  1. Aerobik — płyta z treningiem lub darmowe nagrania, nieco wolnego miejsca i możesz ćwiczyć! Myślisz, że to ćwiczenia tylko dla dziewczyn? Nic z tych rzeczy! Spróbuj i przekonaj się sam! Gwarantujemy, że porządnie się na nich zmęczysz!
  2. Skakanie — np. na skakance. Postaw na kultową zabawkę z dzieciństwa lub kup taką o wymiarach i designie dostosowanym dla dorosłych. Zrób sobie trochę miejsca lub wyjdź przed budynek i skacz w wybranym tempie.
  3. Schody — jeśli masz do dyspozycji schody, możesz po nich biegać w ramach domowego treningu. Będzie to świetne ćwiczenie przed wyprawą w góry. Z czasem podnoś sobie poprzeczkę i ćwicz z obciążonym plecakiem trekkingowym.
  4. Cindy — to seria ćwiczeń obejmująca 5 podciągnięć na drążku, 10 pompek i 15 przysiadów. Ile serii zmieścisz w 20-minutowym treningu? To wyzwanie jest trudniejsze, niż myślisz! Sprawdź swoje możliwości już teraz!
  5. Tabata — to schemat wykonywania intensywnych ćwiczeń: 8 powtórzeń danego ćwiczenia – 20 sekund treningu, 10 sekund przerwy.

Efektywny trening kardio — propozycje aktywności

Elementy treningu wydolnościowego zawierają się również w wielu aktywnościach. Wypróbuj je, żeby poprawić swoją kondycję oraz świetnie się bawić. Możesz zaangażować w to swoich znajomych lub partnerkę — to dobry sposób na aktywny weekend. Sprawdź też pomysły na randkę na zewnątrz, kiedy pogoda nie dopisuje.

trening-kardio-z-dziewczynaWycieczka w góry — chociaż trening kardio warto wykonywać regularnie przed wyprawą, trekking sam w sobie jest świetną formą aktywności. Na proste szlaki nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu, ale pamiętaj, by przed wyjazdem dobrze sprawdzić poziom trudności.

  1. Kajaki — możesz wybrać się na kajaki, na spokojną rzekę lub jezioro albo udać się na siłownię i skorzystać z ergonometru wioślarskiego (opcja na zimowe miesiące).
  2. Ścianka wspinaczkowa — intensywny trening na baldach (najlepiej pod okiem instruktora) może każdego przyprawić o zadyszkę. Bouldering to wspinaczka bez asekuracji linowej na niskich ściankach zabezpieczonych materacami. Oprócz wydolności rozwiniesz i rozciągniesz też mięśnie całego ciała, a przede wszystkim będziesz się świetnie bawić.
  3. Jazda na rowerze — wycieczka za miasto w weekend brzmi kusząco? Wsiądź na sprzęt i ruszaj! Nie tylko zwiedzisz piękne miejsca i pooddychasz świeżym powietrzem, ale i rozruszasz się po całym tygodniu pracy.

kolarstwo-efektywny-trening-kardioPływanie — powoduje pracę całego ciała i jest niezwykle wartościowym treningiem. Jeśli jeszcze nie potrafisz pływać, skorzystaj z lekcji z instruktorem. Kiedy ten sport wejdzie Ci w krew, Twoje ciało z pewnością odwdzięczy się zdrowiem i kondycją.

Jak widzisz, trening kardio nie musi oznaczać wylewania litrów potu na bieżni. Teraz już znasz wiele ciekawych alternatyw. Od której zaczniesz?


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz